Ako učiť žiakov meniť svet?

Aj my, učitelia, môžeme deťom pomôcť meniť svet. Je samozrejmé, že deti veľa vecí vzhľadom na svoje vek a možnosti ešte urobiť  nedokážu, ale diskutovať a premýšľať  o tom, čo by mohli v dospelosti urobiť v prospech sveta, môžu začať už aj v škole.
Aj my, učitelia, môžeme deťom pomôcť meniť svet. Je samozrejmé, že deti veľa vecí vzhľadom na svoje vek a možnosti ešte urobiť nedokážu, ale diskutovať a premýšľať o tom, čo by mohli v dospelosti urobiť v prospech sveta, môžu začať už aj v škole. / Foto: Raw Pixel

Problémov vo svete nie je málo. Denne sa aj na našich žiakov z médií valia najrozličnejšie správy, ktoré im úsmev na tvári nevyvolávajú. Ako však prekonať beznádej a pesimizmus, ktorá sa niekedy valí zo všetkých strán? Ako do žiakov vložiť nádej a pomôcť im dívať sa na svet optimisticky? Jednou z ciest je aj tá, že im ponúkneme možnosti a námety na to,  ako oni sami maličkosťami môžu pomáhať svetu. Mnoho ľudí si myslí, že jeden človek na Zemi nič zmeniť nemôže. Predstavte si ale, že by sa snažil každý jedinec. Veď predsa zmena začína jedným človekom. Je samozrejmé, že deti veľa vecí vzhľadom na svoje vek a možnosti ešte urobiť  nedokážu, ale diskutovať a premýšľať  o tom, čo by mohli v dospelosti urobiť v prospech sveta, môžu začať už aj v škole. Určite mnohí už teraz snívajú o tom, že by raz chceli zmeniť svet. Možno dnes o tom len snívajú, ale po rokoch sa ich sny môžu stať realitou. Pomôžme im na tejto ceste a ponúknime im vhodné námety na premýšľanie. Tu je niekoľko z nich.

 

1. Robte dobrovoľnícku prácu

Dnes je spoločnosť zameraná na výkon a peniaze. Nikto sa z tohto kolotoča nemôže vymotať, pretože žijeme v materiálnom svete.  Výskumy však jednoznačne ukazujú, že práve nezištná práca v prospech iných ľudí, robí ľudí najšťastnejšími. Ten nádherný pocit po tom, ako sme niekomu pomohli, nám nemôže nič nahradiť. Vďaka tomuto pocitu sa ľuďom zlepšuje nálada, upravuje krvný tlak, vyplavujú sa hormóny šťastia. Vďaka dobrovoľníckej práci človek získava aj nový pohľad na svet a na komunitu, v ktorej žije.

 

2. Podporujte dobré veci

Ešte stále existujú ľudia, ktorí nezištne, s láskou a s čistým úmyslom konajú dobré veci pre iných ľudí. Pripojte sa k nim alebo sami vymyslite nejakú pozitívnu činnosť. Môžete čistiť lesné studničky, zbierať peniaze pre chudobnú rodinu, chodiť venčiť psíkov zo psieho útulku. Možností je veľa.

 

3. Rešpektujte ostatných

Každý má právo, aby sa k nemu ľudia správali ľudsky a slušne. Nikdy totiž nevidíme presne do života iných ľudí, a tak by sme nemali nikoho súdiť, ohovárať a posudzovať.

 

4. Robte aj maličké dobré skutky

Niekedy ľudia aj niekoľko rokov čakajú na moment, kedy by mohli urobiť nejaký dobrý skutok. Vôbec nie je potrebné čakať na veľkú príležitosť. Veď príležitosti sa nám núkajú každý deň. Náhodné dobré skutky sú príjemným prekvapením pre obidve strany. Pre toho, ktorý ho urobil, ale aj pre toho, komu bol urobený. Stačia naozaj maličkosti. Otvorte niekomu dvere, odfoťte turistov v lese, usmejte sa na neznámych ľudí, zavolajte opusteným. Keď si na tieto drobnosti zvyknete, časom sa z vás stanú štedrí a dobrí ľudia.

 

5. Adoptujte si zviera z útulku

Zvieratká tiež túžia po domove. Ak si adoptujete psíka, určite sa vám odmení verným priateľstvom.

 

6. Nakupujte zeleninu a ovocie na miestnych trhoch

Okrem toho, že sú ovocie a zelenina veľmi zdravé, tým, že ju budete kupovať od miestnych farmárov, pomôžete im napredovať v ich práci a budete aj presne vedieť, komu ste za úrodu zaplatili. Aj iné potraviny skúste nakupovať v obchodoch, v ktorých sa predávajú výrobky miestnych výrobcov. Podporujte tiež miestnych umelcov.

 

7. Udržujte čisté životné prostredie

Keby nikto nehádzal na zem odpadky, tak by tam nikdy ani žiadne neboli. No nie každý je taký uvedomelý a nájdu sa aj takí, ktorí ešte stále aj napríklad vo Vysokých tatrách dokážu hodiť papierovú vreckovku na zem. No poznám však aj takých ľudí, ktorí každú jeseň zoberú vrecia a tieto odpadky po iných vyzbierajú. Nič a nikto nám nebráni v tom, aby sme sa pridali k nim. Recyklujte odpady, používajte menej papiera, jazdite na bicykli a chodievajte pešo. Ak sa dá, saďte okolo domov čo najviac rôznych rastlín.

 

8. Buďte v kontakte so starými ľuďmi

Myslím si, že by sme mali spoločne pracovať aj na tom, aby sa vrátila úcta k starobe a k starým ľuďom. Veď si len porovnajme, koľko pozornosti v médiách je venovanej mladým, krásnym, vitálnym, dravým ľuďom a koľko pozornosti sa venuje starým ľuďom, ktorí často majú za sebou úspešnú kariéru, priniesli tomuto svetu veľa pozitívneho, ale mnohí už na nich zabudli? Skúsme si viacej všímať starých ľudí vo vlastných rodinách. Oni ešte stále majú svetu čo odovzdať. Ich spomienky a skúsenosti sú na nezaplatenie. A okrem iného, majú čas na nás. Oni sa neponáhľajú a ustavične im nezvoní mobil. Práve starí rodičia sú tí, ktorí v pokoji a s nadšením si vypočujú všetky príbehy o našich starostiach i radostiach.

 

9. Podporujte svoju rodinu a priateľov

Povzbudzujte ľudí, ktorí sú súčasťou vášho života. Určite to ocenia a aj vďaka vašej podpore budete mať medzi sebou krásne a pevné vzťahy. Okrem rodiny a priateľov sa pokúste oceňovať aj cudzích ľudí. Poďakujte čašníkom, vrátnikom, učiteľom, trénerom, predavačkám. Ich deň môže byť aj vďaka vám krajší.

 

10. Dobre hospodárte s elektrinou a vodou

Zbytočné plytvanie vodou a elektrikou nemá zmysel. Nepoužívajte zbytočne klimatizáciu a neprekurujte miestnosti. Vypínajte sprchu, keď sa mydlíte a nanášate šampón. Neumývajte riad pod tečúcou vodou.

 

11. Zbavte sa nepotrebných vecí

V mnohých krajinách sa moderným stáva minimalizmus. Je moderné zbavovať sa zbytočného majetku, ktorý človek už vôbec nevyužíva a zaobstaral si ho len kvôli pocitu bezpečia. Skúste niektoré veci rozdať tým, ktorí ich naozaj potrebujú. Napríklad aj bezdomovcom. Budete šťastní vy aj oni.

 

12. Odpojte sa aspoň na pár hodín od sociálnych sietí

Prostredie internetu je virtuálnym priestorom, predstavuje inú dimenziu komunikácie medzi ľuďmi. Pomáha odstraňovať pri komunikácii úzkosť, stiera spoločenské rozdiely,  prináša značnú anonymitu, ponúka však aj  priestor na rôzne podvody a manipulácie.  Vedci však  zistili, že reálna komunikácia, pri ktorej sa človek stretáva s človekom funguje na iných princípoch ako virtuálna.

 

Viac sa dočítate v článku Rozdiely medzi reálnou a virtuálnou realitou

 

13. Buďte dobrým vzorom

Snažte sa byť vzorom pre ľudí. Vytvárajte si silné  väzby v rodine i s priateľmi. Pomáhajte tam, kde je to potrebné a nezabudnite počúvať aj to, čo hovoria iní. Vzdajte sa egoizmu a túžby byť stále v centre pozornosti. Takto vás budú mať ľudia radšej.

14. Šírte pozitívnu energiu

Vo svete existuje aj veľa krásnych a inšpiratívnych príbehov. Šírte ich vo svojom okolí. Zamerajte sa na pozitívne udalosti, správy a podujatia. Aj vďaka tomu sa môžete pozitívne naladiť a následne robiť radosť ostatným. A možno inšpirujete aj ďalších a svet okolo vás sa začne meniť.

 


ZDROJ:
collective-evolution.com
Zdieľať na facebooku