Máme tu mesiac knihy. Prečo siahnuť po knihe?

  Foto: Bigstock

Viem, že existuje veľa ľudí, ktorí by nevymenili čítanie za nič na svete. Knihy milujú a vychutnávajú si ich každý deň. Tento typ ľudí v podstate toto moje zamyslenie ani nemusí čítať. Ale viem, že je veľa aj takých, ktorí do knižnice alebo do  kníhkupectva vôbec nemusia chodiť. Knihy ich vôbec nelákajú ani v papierovej podobe, ani v tej elektronickej. Jedným slovom, čítanie pre nich nemá žiadny význam a pre niektorých predstavuje najväčšiu stratu času. Ale existuje aj tretia skupina, a to sú tí nerozhodní. O význame čítania kníh  už veľa počuli, ale ani jeden argument ich nenadchol natoľko, aby knihu naozaj do ruky vzali. Možno už aj chceli, ale vždy im niečo prišlo do cesty. A tak možno nerozhodných budúcich čitateľov presvedčí nasledujúcich niekoľko argumentov a rozhodnú sa prečítať nejakú knihu.

 

1. Čítanie vám zdvihne sebavedomie

Počúvať neustále hudbu alebo pozerať filmy je celkom fajn, ale prečítať sedemstostranovú knihu alebo zbierku básní, to už je iný pocit. Žijete ako predtým, vykonávate všetky bežné činnosti, ale váš pocit zo seba sa zrazu mení. Zrazu zisťujete, že ste niečo dokázali a tento zážitok vám nikto nevezme. Prekonali ste sami seba, a to je dôvod na radosť. A tiež je to dôvod na pokračovanie v čítaní ďalšej knihy, lebo vďaka čítaniu neobjavujete len nové poznatky, ale predovšetkým svoj vlastný svet.

 

2. Čítanie obohatí vaše nápady

Takmer všetci od vás vyžadujú, aby ste sa k niečomu vyjadrovali a sformulovali svoj názor. A možno ste si všimli, že skoro každý rozpráva to isté. Málokedy sa stane, že niekto príde s úplne novým stanoviskom. Čítanie predstavuje dobrý spôsob, ako si obohacovať slovnú zásobu, viacej premýšľať, porovnávať, vytvárať sa v určitých názoroch systém. Práve pri čítaní môžete objaviť niečo, po čom ste dlho pátrali. Vďaka čítaniu sa môžete stať autentickejším človekom, ktorý bude veľmi dobre rozumieť tomu, čo hovorí. Pri čítaní sa mozog prelaďuje na iné vlny a vy zrazu premýšľate iným spôsob ako väčšina rovesníkov okolo vás. Postupne sa vám to začne páčiť. Budete viac sami sebou. Všimnite si ľudí okolo seba. Väčšinou len kopírujú to, čo vidia a počujú. Vďaka čítaniu nemusíte napodobňovať, ale môžete prichádzať s vlastnými nápadmi.

 

3. Vďaka čítaniu si vychutnáte luxus  odlišného plynutia času

Dobrá kniha vie človeka vtiahnuť do deja tak, že ani nevie, ako plynie čas. Zrazu ináč dýchate, ste viac uvoľnení a zároveň maximálne pozorní. Svet okolo vás prestal existovať. Ste vtiahnutí do inej reality. Chceli by ste to vyskúšať? Stačí si nájsť voľnú chvíľku a príťažlivú knihu napísanú práve pre vás.

 

4. Vďaka čítaniu si vychutnáte luxus spomalenia

Nedávno som písala o tom, aké je dôležité v dnešnom svete aj spomalenie. Niektorí ľudia ho priam vyhľadávajú a tejto skutočnosti prispôsobujú celý svoj životný štýl.

Ak už máte dosť nekonečného stresovania, práve knihy vás môžu naštartovať k spomaleniu a dokonalej relaxácii. Je to úplne iný oddych, ako keď čítate články na internete alebo v mobile. Knihy rešpektujú prirodzený ľudský rytmus a tempo. Treba si však uvedomiť, že nie všetky knihy sú na toto určené. Pri výbere si dávajte pozor, aby ste sa vyhli knihám, ktoré vo vás vyvolávajú ďalší zbytočný stres a zbytočne vás rozčuľujú.

 

5. Vďaka čítaniu získate nový pohľad na svet a nadhľad

Kniha má naozaj veľa výhod. Nemusíte ju nabíjať, funguje aj bez elektriny alebo bez signálu, zmestí sa takmer do každej tašky, dokáže spríjemniť cestovanie či čakanie v dlhom rade. A či ju čítate na verejnosti alebo v súkromí, veľmi vám to s ňou pristane. A nebojte sa, ponorenie do čítania neznamená útek od života. Práve naopak. Táto činnosť je veľmi osviežujúca, pretože vám umožňuje dívať sa na svet čerstvými očami. Stávate sa obohatenými o nové názory, ktoré môžete bežne používať aj v reálnom živote. Ani neviete ako, úplne spontánne, získavate nový pohľad na realitu, určitý nadhľad a vnímate aj  nové súvislosti.

 

 

Existujú desiatky ďalších dôvodov, prečo siahnuť po knihe. Najlepšie však bude, keď ich objavíte vy sami. Prajem vám, aby ste novú jar privítali s knihou v ruke. Marec je na to ako stvorený. A pretože je to zároveň mesiac knihy, kníhkupectvá sa predbiehajú v tom, ktoré urobí čo najlepšie zľavy na knihy. Využite ich! A možno, keď vstúpite do kníhkupectva, pošťastí sa vám stretnúť nejakého spisovateľa či spisovateľku na besede alebo autogramiáde. Držím vám palce!

Čítajte viac o téme: Knihy
Zdieľať na facebooku