Pravdy, ktoré vás v živote posilnia

Foto: Brooke Cagle / Unsplash
Existuje množstvo známych faktorov, ktoré keď si človek uvedomí a dokáže ich praktizovať, život sa mu postupne začne meniť pozitívnym smerom. / Foto: Brooke Cagle / Unsplash

Existuje množstvo známych faktorov, ktoré keď si človek uvedomí a dokáže ich praktizovať, život sa mu postupne začne meniť pozitívnym smerom. Čo by ste si mali uvedomiť, ak chcete žiť plnohodnotný a šťastný život? 

 

Ľudia si v živote kladú veľa otázok. Mnohí sa pýtajú, aký má život zmysel. Podvedome alebo aj vedome túžia poznať odpovede, pretože im to pomáha prežívať pocity šťastia. Ak zmysel nenachádzajú, cítia prázdno v duši, stratu energie, stratu zmyslu bytia. Život je zložitý na to, aby sme ho celkom pochopili. No existujú pravdy, na ktoré by sme nemali zabúdať a ktoré dokážu človeka posilniť. A možno priblížia k cieľu, ktorý si vysníval. Pozrime sa na niekoľko právd, nad ktorými sa určite oplatí zamyslieť.

 

1. Len od vás záleží, koľko radosti a šťastia si doprajete

Môžete byť ten najlepší, najmúdrejší a najpríťažlivejší človek na svete, ale ak si v živote nenájdete nejakú radosť, nikto iný vám ju neposkytne. Ak si toto neuvedomíte, stále budete len na niečo alebo niekoho čakať, kto vás urobí šťastným. Najhoršie je čakať na lásku niekoho iného a dúfať, že ten druhý vás urobí šťastným. Možno toto platí pár dní alebo mesiacov. O celoživotné šťastie sa musíte starať len vy sami. Existujú dve možnosti. Vynakladať množstvo energie na to, že sa budete ľutovať, lebo žijete v domnienke, že si predsa zaslúžite niečo lepšie. Alebo sa si reálne začnete plniť sny a začnete si od života brať to, čo vám ponúka, len vy to možno ešte nevidíte. Sebaistí ľudia sa vedia tešiť z každej maličkosti a ďakujú za všetko, čo im život ponúka. 

 

2. Väčšinou len tvrdá práca prináša šťastie a spokojnosť

Tvrdá práca prináša šťastie a spokojnosť väčšine ľuďom. Len vďaka nej sa sny stávajú skutočnosťou. Niektorí ľudia si snažia veci uľahčovať, hľadať cestičky, ako sa vyhnúť práci, ako si skrátiť cestu a ako robiť menej. No väčšinou sa to skôr či neskôr vypomstí. Alebo zistíte, že kvôli podvodom ste niečo v živote stratili. Ľudí, dobrú náladu, sebaúctu alebo niečo iné. Buďte teda pripravení každé ráno vykročiť s nádejou, že sa posuniete bližšie ku svojmu snu.

 

3. Život prináša aj prehry

Každému sa občas stane, že veci dopadnú ináč, ako sme si predstavovali. Rozchody, neúspešné stretnutia, neurobené skúšky, občasné hádky, nesplnené úlohy. Aj toto všetko je súčasťou nášho života. Záleží len na vás, či sa necháte prehrou rozladiť a na určitý čas zatrpknete alebo v prehre nájdete spojenca, vďaka ktorému pochopíte, kde ste urobili chybu a tú sa pokúsite opraviť. Nielen výhry, ale prehry pomáhajú duchovne rásť. Dokonca sa zistilo, že výhry niekedy viac škodia, ako pomáhajú. Niektorí víťazi totiž  prestanú na sebe pracovať, zastanú, uspokoja sa. Porazení, naopak, môžu svoje zlyhania prehodnotiť, zapracujú na sebe, a tak si zlepšia život. Mnohí úspešní ľudia tvrdia, že ku skutočnému úspechu sa dostali až po viacerých pádoch, pretože tie ich motivovali k tomu, že začali meniť podstatu mnohých vecí. Prehry vám hovoria, čo už nemáme robiť. V podstate nezáleží na tom, či vyhrávate alebo prehrávate. Záleží na tom, ako k tomu pristupujete. 

 

4. Nikdy nevyhoviete všetkým

Je to jednoducho tak a nikdy to ináč nebude, ale nikdy nevyhoviete všetkým a vždy sa nájde niekto, kto s vami nebude súhlasiť. Vždy sa nájde niekto, kto vám povie, že nevediete správny život alebo že kráčate po zlej ceste. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí vás budú kritizovať bez ohľadu na to, čo robíte. Takže robte to, čo robíte radi a čo vás naozaj baví a zaujíma. A robte to po svojom. Ten jediný sudca, ktorého by ste mali počúvať, ste totiž vy sami. Ak sa zameriate na názory iných, prestanete byť autentický a postupne budete strácať radosť a pozitívnu energiu. Autentický človek je taký, ktorý pozná sám seba, akceptuje svoje silné a slabé stránky. Na základe tohto poznania sa následne v živote rozhoduje. Vďaka tomu si dokáže vybrať správnu cestu na životných križovatkách.


 

5. Nie všetko máte pod kontrolou

Naozaj zlá správa pre tých, ktorí radi všetko kontrolujú, sú perfekcionisti a dokonalosť vyžadujú aj od druhých. Ale potrebné je tiež si uvedomiť, že dejú sa aj také veci, ktoré proste nemôžete ovplyvniť a smerovať tam, kam by ste chceli vy. Treba prijať pravdu, že nemôžete mať všetko pod kontrolou a aj napriek tomu môžete byť šťastní a spokojní. Uvoľnite sa, zhlboka sa nadýchnite a vedome sa pozrite na svet z iného pohľadu. 

 

6. Informácie nie sú všetko

Možno študujete, učíte sa, prečítate všetky možné knihy, aby ste boli lepší a úspešnejší ako ostatní. Áno, určite to pomôže, ale informácie nepredstavujú skutočné vedomosti. Dôležitejšie sú aj zručnosti a skúsenosti. Takže k informáciám pridajte aj skutočný život. Keď budete iba premýšľať, diskutovať, zamýšľať sa, veľa toho nevyriešite. Pustite sa do riešenia reálnych situácií a postupne budete vidieť zmeny vo svojom živote.

 

7. Vlastné hranice si musíte nastaviť len vy sami

Nie je dôležité, nakoľko úprimný, láskavý a starostlivý človek je, vždy bude zaujatý viac vlastnými problémami, než tými vašimi. Dokonca aj ten najpozornejší priateľ nedokáže sám niektoré veci pochopiť, kým mu o nich nenapoviete. A ten najspravodlivejší zamestnávateľ na svete si nemusí uvedomovať, že vás ženie k vyhoreniu, pokiaľ budete mlčky prijímať všetku prácu, ktorú vám ukladá. Väčšina ľudí si vezme toľko, koľko im vziať dovolíte. Preto sa postarajte, aby vaše hranice boli jasne stanovené a tiež ich sami rešpektujte. Inak by sa ľahko mohlo stať, že sa vždy nájde niekto, kto vás zneužije. Silný človek sa nebojí povedať NIE, pokiaľ niečo nechce urobiť. Vie totiž veľmi dobre, že pokiaľ sa za seba nepostaví sám, neurobí to nikto iný. Túto pravdu je potrebné si uvedomovať každučký deň.

 

8. Aj iní ľudia sú dokonalí, nielen vy

Vždy sa nájde niekto, kto je úspešnejší, krajší, bohatší. Vždy bude niekto, kto má lepších kolegov, vernejších priateľov, zaujímavejšiu prácu či zelenší trávnik. Zapamätajte si však, že nejde o to, koľko kto čoho má, ale o to, ako si to užíva a vychutnáva. Darmo máte super dom, veľa peňazí, keď sa iba naháňate za ďalšími vecami. Darmo máte skvelého kamaráta, keď ani nemáte čas na stretnutie s ním. Vychutnávajte si život a ľudí naokolo.

 

9. Minulosť nezmeníte

Poďakujte minulosti za všetky lekcie, ktoré vám dala. Nezaoberajte sa neustále ňou. Uvedomte si, že minulosť už nezmeníte. Nedovoľte jej, aby vám odoberala energiu. Namiesto toho sa neustále učte  žiť v prítomnom okamihu.

 

10. Nie vždy vás všetci budú mať radi

Hoci by sme si to priali, vždy sa nájde niekto, kto vás nebude mať rád. Dôvodov môže byť veľa. Niekto vás nemusí mať rád preto, pretože mu nesadnete, pretože ste úspešnejší, pretože ste získali niečo, čo on nie a podobne. Znie to možno tvrdo, ale nie každý vás bude milovať, a tak to treba aj prijímať. Radšej sa snažte robiť všetko to, čo si myslíte, že je správne a dobré. Tak ako to cítite v srdci. Napokon, nie je dôležité, čo si myslia iní, najmä nie neznámi ľudia. Podstatné je, ako sa vidíte v zrkadle a ako sa cítite vy sami.

 

11.  Nedostanete vždy všetko, čo chcete

A to ani vtedy, keď robíte pre to maximum. Práve vtedy to môže byť frustrujúce a možno to budete považovať za neférové. Ale taká je životná pravda. No ako povedal spevák Mick Jagger: „Nemôžeš vždy dostať to, čo chceš. Ale pokiaľ to skúsiš, možno dostaneš to, čo potrebuješ.“ Vážte si to, čo máte v tejto chvíli. Buďte za to vďační a užívajte si každú ďalšiu situáciu či vec, ktorú vám život prinesie. V tom je čaro šťastia a vnútornej pohody.

 

12. Ľudia prichádzajú a odchádzajú

Ľudia nám prichádzajú do života a odchádzajú, hoci si to niekedy neprajeme. A občas sa pre to, aby sa to nezmenilo, snažíme urobiť maximum, ale život funguje po svojom. Prijmite to. Sústreďte sa na tých, čo sú teraz s vami. Na to, čo vám dávajú a na ktorých vám záleží. Každý človek, ktorý vám vstúpil do života, nebol tam náhodou. Každý vás obohatil určitým spôsobom.

 


Zdroje:
Marc Chernoff, Angel Chernoff: 1000 + maličkostí, které dělají šťastní a úspěšní lidé jinak
Charles Duhigg: Sila zvyku 
Templar Richard: 100 zlatých pravidel pro spokojený život

Zdieľať na facebooku