Tipy na hrady a zámky v Česku, ktoré sú len kúsok od hraníc

Navštívte české hrady a zámky neďaleko našich hraníc.
Navštívte české hrady a zámky neďaleko našich hraníc. / Zdroj: region-kromerizsko.cz

Hrady a zámky sú dôležitou históriou každej krajiny, sú tak trochu magické a skrývajú v sebe mnoho krás. Zámky môžeme vidieť i v rôznych filmoch, najčastejšie však v rozprávkach, ale úžasný zážitok je vidieť ich aj naživo. Prinášame vám niekoľko tipov na hrady a zámky v Českej republike, ktoré sa nachádzajú neďaleko slovenských hraníc. 

Zámok Lednice

Zámok Lednice / Zdroj: kudyznudy.cz

 

Hovorí sa, že zámok v Ledniciach bol navrhnutý po vzore Château de Versailles. Celý areál zámku je súčasťou UNESCO, bol postavený už v 16. storočí, avšak často sa prestavoval a jeho dnešnú podobu nadobudol až v polovici 19. storočia. Slúžil ako reprezentačné sídlo, dnes je majetkom štátu, spravovaný Ministerstvom kultúry Českej republiky. Zámok Lednice je obklopený jedným z najväčších európskych parkov, v ktorom sa nachádza palmový skleník, rímsky viadukt, čínsky pavilón či minaret. 

 

Zámok Buchlovice 

Zámok Buchlovice  / Zdroj: H. Herinková

 

Stavba zámku bola zahájená tesne pred rokom 1 700, ako dar manželke. Zámok Buchlovice patrí k najvýznamnejším barokovým šľachtickým sídlam na území Českej republiky. Kvalitná talianska architektúra, slávni majitelia a dôležitosť v neďalekých dejinách robí zo zámku významné miesto. Zámok je obkolesený barokovou záhradou. 

 

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk / Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Hrad Špilberk leží na rovnomennom vrchole v Brne. Bol založený v druhej polovici 13. storočia, počas storočí však prechádzal mnohými zmenami. Pôvodne to bola gotická stavba, v 17. storočí sa premenil na mohutnú barokovú pevnosť. Hrad Špilberk je známy aj z doby prvej a druhej svetovej vojny. Počas prvej svetovej vojny tu väznili previnilých vojakov či odporcov rakúskeho režimu. Druhá svetová vojna bola o niečo výraznejšia, čo sa odrazilo i na hrade, väznili tu českých vlastencov, avšak pre väčšinu to bola iba prestupná stanica do ďalších nemeckých väzníc či koncentračných táborov. V druhej polovici 20. storočia sa Hrad Špilberk stáva sídlom Múzea mesta Brna. 

 

Zámok Valtice 

Zámok Valtice / Zdroj: e-slovensko.cz

 

Zámok Valtice sa nachádza neďaleko od Zámku Lednice, spolu s ním patrí do Lednicko – Valtického areálu, zapísaného do Svetového dedičstva UNESCO. História hradu siaha do 13. storočia, pôvodne gotický hrad bol prestavaný na renesančný a neskôr na barokový zámok. Dnešnú podobu nadobudol v rokoch 1643 – 1730. V areáli na vás čaká barokové divadlo, galéria, jazdiareň i zámocký park, v ktorom rastie 22 druhov ihličnatých a 63 druhov listnatých stromov. 

 

Zámok Mikulov 

Zámok Mikulov / Zdroj: H. Herinková

Dominantu mesta Mikulov jednoznačne tvorí zámok, ktorí stojí na skalnom útese. Dejiny zámku siahajú do 13. storočia, dnešnú podobu však získal až v polovici 20. storočia, kedy pri ústupe nemeckej armády zámok do základov vyhorel. Po zámku sa prechádzali známe osobnosti, jednou z nich bol aj Napoleon Bonaparte.

Hrad Buchlov 

Hrad Buchlov / Zdroj: kudyznudy.cz

 

Hrad Buchlov patrí k najstarším hradom v Českej republike, jeho počiatky siahajú do prvej polovice 13. storočia. Význam hradu spočíva predovšetkým v unikátnom zachovaní pôvodných architektonických prvkov stavby. Zároveň je dobrým príkladom premeny gotického hradu na renesančné panské sídlo. Nachádza sa neďaleko Zámku Buchlovice. 

 

Arcibiskupský zámok Kroměříž

Arcibiskupský zámok Kroměříž / Zdroj: region-kromerizsko.cz

 

Zámok v Kroměříži patrí medzi najväčšie kultúrne pamiatky na Morave z obdobia baroka. Už niekoľko storočí je majetkom olomouckých biskupov a arcibiskupov, ktorým slúži ako reprezentatívne sídlo a miesto pre významné jednania. V roku 1998 bol zámok a zámocká záhrada zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO. Zámok v Kroměříži má bohatú výzdobu a veľkú záhradu, avšak známy je predovšetkým množstvom filmov a seriálov, ktoré sa v ňom natáčali. Medzi najznámejšie patria: Amadeus, Peklo s princeznou, Mária Terézia či Napoleon. 

 

Zámok Slavkov 

Zámok Slavkov / Zdroj: kudyznudy.cz

 

Miesto, kde dnes stojí zámok priťahovalo staviteľov už od nepamäti. V 13. storočí tu stálo jedno z najväčších sídiel Rádu nemeckých rytierov na Morave. Zámok Slavkov bol vybudovaný na vyvýšenom mieste, obklopený močiarom. Prešiel si renesančnou prestavbou, avšak zámok má dnes barokovú podobu. Zámok Slavkov sa preslávil aj vďaka Napoleonovi, ktorý tu oslávil svoju výhru v bitke. 2. 11. sa tu stretli tri mocnosti – Francúzsko, Rakúsko a Rusko, i keď početná prevaha nahrávala spojeneckej armáde Františka I. a Alexandra I., z balkóna zámku hneď na druhý deň cisár Napoleon oznámil svojim vojakom triumf. 

 

Štátny hrad Veveří

Štátny hrad Veveří / Zdroj: hbdelta.cz

 

Hrad Veveří je jedným z najrozsiahlejších hradných areálov v Českej republike, vznikal postupne počas 800-ročnej histórie. Pôvodne malý lovecký hrad sa objavuje v roku 1213. Časom sa z neho stáva kamenný hrad, taktiež bol využívaný na sledovanie nad osídľovaním rieky Svratky. Rozšírený bol v 14. storočí, za vlády moravského Jana Jindřicha (mladšieho brata cisára Karla IV.), ktorý z Veveří urobil jedno zo svojich hlavných sídiel. 

 

Čítajte viac o téme: Cestovanie s deťmi
Zdieľať na facebooku