Doprajte si s deťmi chôdzu naboso čo najčastejšie. Pravidelnosť môžete dosiahnuť aj vďaka senzorickému chodníku, ktorý si vytvoríte doma.
Vďaka množstvu nervových zakončení sú chodidlá pre mozog dôležitým zdrojom informácií o teréne, po ktorom kráčame či o pohybe, ktorý robíme. Chôdza naboso je pre človeka zároveň veľmi zdravá - stimuluje nervovú sústavu, podporuje krvný obeh a posilňuje imunitný systém. Ak si doprajeme pravidelne chodenie naboso, predchádzame aj rôznym deformitám chodidiel. Množstvo vnemov, ktoré chodidlami vnímame, zároveň prospieva našej psychike. Napriek tomu máme obuv neustále na nohách a zabúdame na to aj u detí, ktorým sa nohy ešte len vyvíjajú. Fyzioterapeuti upozorňujú, že zdravé nohy sú základ.
Nájdite si v prírode pravidelne príležitosti chodiť na boso, alebo si vytvorte s deťmi senzorické chodníky pre celú rodinu, ktoré môžete využívať denne doma v interiéri či na balkóne.
Budete potrebovať:
Do nádob môžete vkladať rôzne materiály, ktoré budú stimulovať reflexné body v detských chodidlách. Môžu to byť napríklad:
- kamene
- múka
- bublinková fólia
- voda teplá / studená
- šišky
- piesok
- tráva
- pena na holenie
- špagát
- halúzky
- korkové zátky
Na konci senzorického chodníka pripravte čistú vodu a uterák, aby si deti umyli a vysušili nohy.