Vtáky sa prikrmujú pomocou kŕmidiel len v zimnom období, kedy je nedostatok potravy. Vyrobiť ho môžete jednoducho aj spolu s deťmi.
O chvíľu sú tu tuhé mrazy, krajina bude pod snehovou perinou a pre vtáctvo bude toto obdobie náročné. Môžeme im pomôcť chladnú zimu prežiť aj tým, že ich budeme umelo prikrmovať. S prikrmovaním však môžeme začať až vtedy, keď teploty klesnú pod nulu, nasneží alebo sa vytvorí srieň. Ak sa počas zimy oteplí a nastane odmäk, mali by sme prikrmovať menej. A keď opäť udrú mrazy, môžeme sa vrátiť k ich hojnejšej podpore. Príchodom jari, keď vtáctvo začne spievať, by sme mali s prikrmovaním prestať, aby vtáky priveľmi nezleniveli.
Kŕmidlo, ktoré poteší vás, ale aj vtáky, ktorým pomôžete v zimných mesiacoch nasýtiť brušká, si môžete ľahko vyrobiť aj s deťmi. Ak sa odhodláte k jeho výrobe, myslite aj na jeho umiestnenie a praktickosť, teda aby bolo funkčné a bezpečné pre vtáky, tiež aby sa dalo z času na čas vyčistiť. Pripravili sme si zopár tipov, ktoré hravo zvládnete. Na výrobu vám budú stačiť staré PET fľaše, plechovky, krabice od mlieka či dokonca lego kocky.
Kŕmidlo z PET fľaše
Kŕmidlo z plechoviek
Kŕmidlo z obalu na vajíčka
Kŕmidlo z kociek lega
Kŕmidlo z krabice od mlieka
Kŕmidlo z pomaranča
Kŕmidlo z drevených paličiek
Kŕmidlo vytvorené pomocou želatíny
Kŕmidlo zo sklenej flaše
Kŕmidlo z misky pod kvetináč
A čo vtákom do kŕmidla pripraviť?
Ak ste už kŕmidlo spoločnými silami zvládli vyrobiť, iste vás bude zaujímať, čo do neho vtákom pripravit. Tu nájdete odporúčania odborníkov, čo ktoré druhy vtákov poteší najviac:
Drozdy, chochláče – jablká, rôzne plody
Sýkorky, brhlíky, kôrovníky – slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky
Vrabce, strnádky, pinky – pšenica, drvená kukurica, jačmeň, slnečnica
Stehlíky – slnečnica, proso, mak, repka olejná
Hrdličky záhradné – pšenica, drvená kukurica, jačmeň
Kačice, labute, čajky, lysky – kukurica, pšenica, jačmeň