Viesť deti ku knihám od raného detstva pomáhajú rodičom a učiteľom aj zaujímavé knižnice, ktoré môžu s deťmi pravidelne navštevovať. Pripravili sme pre vás výber tých najzaujímavejších, ktoré sú špeciálne prispôsobené deťom a mládeži.
Poplar Library Beijing, Čína
Poplar Library v Pekingu bola navrhnutá dizajnérmi zo spoločnosti Sako. Knižnica je svojím dizajnom prispôsobená hlavne deťom, ktoré si tu môžu v pohodlí vychutnávať pútavé knihy celé hodiny. Ak sa však potrebujú rozhýbať, architekti nezabudli ani na to. Deti tu nájdu rôzne mostíky a vyvýšené plochy, ktoré môžu prekonávať.
New York Public Library, USA
Verejná knižnica v New Yorku si dala záležať, aby pritiahla do svojich priestorov dospievajúce deti. Hamilton Grange Library má osloviť tínedžerov a vyčlenili jej v knižnici celé prvé podlažie. Na svojom modernom dizajne a zariadení si dali veľmi záležať. Nachádza sa tu množsto zaujímavých kníh a zákutí, v ktorých môžu tínedžeri relaxovať a ponárať sa do skvelých príbehov.
Knižnica dáva zároveň priestor aj mladým umelcom. Nachádza sa tu miestnosť, v ktorej si môže široká verejnosť zaspievať alebo hrať na hudobný nástroj.
Soneva Kiri rezort na ostrove Koh Kood, Thajsko
Rezort Soneva Kiri na ostrove Koh Kood v Thajsku sa môže pochváliť neobyčajným dizajnom svojej knižnice v tvare gigantickej morskej Manty. Celá je vyrobená z prírodných materiálov ako babmus a drevo, aby čo najdokonalejšie zapadla do prostredia, v ktorom je zasadená. Nachádzajú sa v nej originálne miesta na oddych, ktoré visia nad dreveným schodiskom.
Children’s Library Discovery Center, USA
Children’s Library Discovery Center je jedinečná trojúrovňová detská knižnica zameraná na vedu a bádanie v New Yorku. Jej jednotlivé časti boli navrhnuté v spolupráci s inštitúciami ako Exploratorium, New York Hall of Science a Brooklyn Children’s Museum. Za celým dizajnom knižnice stojí myšlienka „mapujeme náš svet“ . Deti tu okrem bádania v knihách alebo v technologickom kútiku dostanú pomoc aj s domácimi úlohami v oblasti vedy, technológií a matematiky.
Regent’s Park v Londýne, Anglicko
V londýnskom parku vznikla v roku 2012 na strome dočasne knižnica. Toto úžasné spojenie knižnice s prírodou malo v ľuďoch prebudiť bádanie a lásku k svojmu okoliu.
Biblo Toyen, Nórsko
Knižnica v Oslo sa snaží svojím dizajnom i aktivitami osloviť predovšetkým deti vo veku 10 - 15 rokov. Cieľom premeny na netradičný návrat do minulosti bolo vytvoriť zaujímavý kultúrny interaktívny priestor, ktorí osloví túto generáciu dospievajúcich ľudí. Radikálna modernizácia a vývoj spoločnosti podľa tvorcov knižnice spôsobuje, že mladí ľudia strácajú spojenie s realitou, keď objavujú nové cesty, a preto im chcú pomôcť nachádzať podstatu. Pri tvorbe dizajnu knižnice architekti úzko spolupracovali aj so psychológom.
Niños Conarte v Mexiku
V deviatom najväčšom meste Mexika Monterrey sa v centre nachádza Fundidora Park. V ňom architekti vytvorili rozsiahle záhrady, múzeá, eventové a kultúrne centrá. Jeho säčasťou je aj moderná knižnica Niños Conarte, ktorá má podporovať u detí lásku ku knihám a čítaniu.
Mobile library Heilbronn, Nemecko
Takmer 100 autobusov a nákladných áut poskytlo priestor na to, aby sa aj do okrajových častí Nemecka dostali k deťom knihy. V projekte "knihy na kolesách" vytvorili architekti z automobilov a autobusov knižnice. Tie naplnili policami, kútikmi na sedenie a knihami tak, aby sa v nich deti cítili dobre. Nemecké bookmobily vytvárajú jedinečné prostredie na čítanie kníh.
Cerritos Millennium Library, USA
Táto verejná knižnica sa nachádza v Los Angeles. Vznikla v roku 2002 ako reakcia na obrovský rozmach internetu. V tom čase mal futuristický dizajn prilákať čitateľov a zlepšiť servis. V jej detskej časti sa nachádza obrovské akvárium s koralmi a žralokmi, replika Tyranosaurusa Rexa, malé divadlo či miestnosť na dielničky.