Máte strach z pracovného pohovoru? Ak sa vopred pripravíte na otázky, ktoré vám personalisti môžu na pohovore položiť, pomôže vám to zvládnuť ho omnoho lepšie. Na čo sú personalisti okrem vašich profesionálnych zručností najčastejšie zvedaví?
Pracovné pohovy sa od minulosti zmenili, dnes sa zamestnávatelia zameriavajú na vyberanie silných osobností. Takých, ktorí môžu svojou prítomnosťou firmu obohatiť a posunúť ju vpred. Na väčšine pracovných pohovor sa vás ale budú pýtať podobné, či dokonca aj rovnaké otázky. Preto sme si pár pre vás pripravili zoznam otázok personalistov, s ktorými sa môžete bežne stretnúť a vy sa môžete na ne pripraviť.
To, ako ste sa pripravili na konkrétny pohovor v danej firme, vypovedá o vašej dôslednosti a zodpovednosti, preto sa pripravte aj na otázky, ktoré sa budú týkať nielen vašich skúseností či vedomostí z odboru, ale aj také, ktoré preveria, nakoľko vás daná firma skutočne zaujíma.
Otázky o základnom prehľade o danej firme:
- Čo viete o našej firme?
- Prečo chcete pre nás pracovať?
- Prečo práve my?
- Čo by ste chceli dosiahnuť v tejto pracovnej pozícii?
Otázky zamerané na vašu osobnosť personalistom odhalia vašu flexibilitu, otvorenosť voči kritike, tímového ducha, ale aj pracovnú etiku.
- Ak vás manažér požiadal o vypracovanie úlohy, ktorú v prvom momente považujete za nemožnú, ako budete postupovať?
- Povedzte mi o situácii, kedy manažér nebol spokojný s vašou prácou. Kedy sa tak stalo a čo bol dôvod?
- Ak by ste mohli zmeniť lusknutím prstov jednu vec na vašej osobnosti, čo by to bolo?
- Preferujte prácu v tíme či samostatne?
- Čo je vašou vášňou? Aké typy aktivít alebo záľuby máte mimo práce?
- Čo by vás robilo šťastným každým deň po zvyšok vašej kariéry?
- Aké najväčšie rozhodnutie ste museli urobiť minulý rok, a ako ste ho vnímali?
Mnoho zamestnávateľov má dnes záujem hlavne o motivovaných a energických ľudí. Pracovníkov, ktorí budú mať dobré nápady a práca pre ich spoločnosť ich bude baviť. Ako sa vidíte vy? Ste dostatočne motivovaní, zvedaví? S cieľom zistiť odpovede na tieto otázky, sa môžete stretnúť aj s takýmito formuláciami otázok personalistov?
- Čím sa líšite od ostatných?
- Ako sa dobíjate energiou?
- Čo vás motivuje pri práci?
- Aká je vaša definícia tvrdej práce?
- Máte na mňa nejaké otázky?
Mnohých personalistov tiež zaujíma, ako dokážete pracovať a reagovať pod stresom, pretože ten je dnes v mnohých organizáciách na dennom poriadku.
- Personalisti za týmto účelom využívajú rôzne logické hádanky alebo hlavolamy. Alebo poprosia o výsledok príkladu 25 x 25 a pozerajú, ako sa k nemu postavíte. Veľakrát ani nejde o jediné a správne riešenie, ktoré by ste mali napr. pri hádanke zadefinovať, ale personalista vníma, ako logicky rozmýšľate a analyzujete. Preto sa neponáhľajte so „správnou odpoveďou.“ Paradoxne personalisti zväčša správnu odpoveď od vás ani nečakajú. Skúste skôr rozmýšľať nahlas a hľadať logiku v svojich krokoch.
- Pripravte sa v tomto prípade aj na odpoveď, ako si určujete priority, ak sa vám nahromadí práca.
- Niektorí personalisti sa vás môžu snažiť dostať pod tlak aj tým, že vám niekoľko krát počas pohovoru povedia, že ste neodpovedali priamo na ich otázku alebo že vám presne nerozumeli, či by ste to mohli vysvetliť vhodnejšie.
- Ak sa uchádzate o pozíciu predajcu, bežne sa môžete stretnúť s tým, že vás požiadajú, aby ste im „predali pero, ktoré práve držíte v ruke, alebo stoličku na ktorej sedíte.“ Môžu pritom od vás požadovať aj cudzí jazyk, ktorý ovládate na komunikačnej úrovni.
- Ak ste v predchádzajúcej práci skončili nedobrovoľne, očakávajte, že príde na rad aj táto téma, ktorá by vás mohla zneistiť: „Prečo vás vyhodili?“
- Môžete mi jednoducho vysvetliť niečo, čo je podľa vás veľmi komplikované, ale dobre tomu rozumiete?
Otázky o vašich skúsenostiach a zručnostiach:
- Nestihli ste niekedy termín odovzdania svojej práce, ako ste to riešili?
- Ak by vás manažér požiadal o úlohu, ktorá sa zdá nemožná. Ako by ste zareagovali?
- Aký projekt považujete za svoj najväčší kariérny úspech?
- Ako sa vám podarilo zmeniť niekoho názor?
- Je lepšie byť dokonalý a neskoro, ako byť dobrý včas?
Ak vás zaujíma odpoveď, tak väčšina firiem očakáva, že budete dobrý a načas. Mnoho ľudí má totiž problém s nekonečným zdokonaľovaním vecí a reálne ich nikdy nedokončia alebo to nezvládajú včas. To je pre chod akejkoľvek firmy problematické. Vedieť si teda povedať, že je niečo už „tak akurát“, je dôležité.
Všetci chcú človeka s vysokým EQ, preto sa pripravte aj na tieto otázky:
- Akú najmúdrejšiu osobu poznáte?
- Kto je vaším vzorom?
- Povedzte mi o svojich vzťahoch s ľuďmi, s ktorými ste pracovali. Ako by ste opísali tých najlepších a najhorších?
- Ako by vás opísali kolegovia, keby tu teraz sedeli namiesto vás?
Pozor na citlivé otázky, ktoré môžu mieriť na vaše náboženstvo, sexuálnu orientáciu, či iné etnické skupiny. Na takéto otázky odpovedať nemusíte, a preto keď ich na pohove položia, snažte sa im slušne vyhnúť. Ako napríklad: „Ak dovolíte, rád by som sa zameral na moje zručnosti a skúsenosti, ktoré môžu byť priamo prínosom pre vašu firmu“.
Aké otázky zaskočili na pohovore vás? Podeľte sa s nami v diskusii pod článkom!