Ako zvládnuť všetko naraz

  

Každý to poznáme. Milión povinností a tak málo času. Pri štúdiu, ale aj v živote, je dôležité vedieť si zatriediť svoj čas. Ponúkame vám výbornú pomôcku. Poďme si niečo povedať o metóde GTD alebo „Getting things done“ (Mať všetko hotové).


Každý človek, ktorý sa chce v živote niekam posunúť, robiť to čo ho v živote baví, a ktorý chce zo svojho potenciálu vytrieskať maximum, sa nesmie nechať zahltiť množstvom úloh, e-mailov, prác a projektov. Hlavnou myšlienkou tejto metódy je preniesť povinnosti z hlavy na papier, čím docielime, že na ne nezabudneme. Neustále si ich tak budeme pripomínať a  získame nad nimi objektívnejší a triezvejší pohľad. Vďaka tomu sa stanú menej náročnými, ako sa na prvý pohľad zdali.

V malých krokoch sa ľahšie kráča

Občas bývame zahltení množstvom požiadaviek učiteľov a profesorov a nevieme s čím skôr začať. Hoci sa to zdá byť samozrejmá banalita, málokto z nás si sadne za stôl a seminárnu prácu, projekt, či záverečné práce rozdelí na menšie kroky, ktoré sa snaží postupne splniť. Od septembra naše povinnosti odkladáme pokiaľ sa len dá. Potom si privodíme len stres z toho, že to nestíhame. A nakoniec je z našej práce len nejaký zlepenec, pri ktorom tŕpneme, či ho profesor vôbec bude akceptovať. Stačí však zobrať pero a papier.

Úlohy naň jednoducho vypíšeme, rozčleníme a dáme si na viditeľné miesto. Každej úlohe potom venujte určitý čas, ideálne každý deň. A výsledná práca bude dokončená v termíne, bez stresu a ešte aj kvalitne.

Úlohy verzus projekty

Rozlišujeme medzi úlohami a projektmi. Úlohy možno splniť jednorázovo, ale naopak projekty sú dlhodobého rázu a rozdeľujeme ich na menšie úlohy. Napríklad napísanie diplomovej práce nebude úloha, ale projekt, ktorý treba rozvrhnúť na menšie časti. Napísanie osnovy k diplomovke už bude úloha, ktorú bude treba v stanovenom termíne splniť.

Úlohou nemusia byť len školské povinnosti, ale aj koníčky, čítanie kníh, behanie po úradoch a rôzne nápady, na ktoré teraz nie je čas. Ideálne je každý večer spraviť rozvrh svojich úloh na ďalší deň a po ich splnení si ich „odfajfknúť“. Aby sme to celé mali prehľadnejšie môžeme si stiahnuť aplikáciu, ktorá slúži na osvojenie si metódy GTD. Jednou z nich je Wunderlist, dostupný zdarma. Ponúka možnosť zaznamenávania si úloh na jednotlivé dni, zapisovania projektov a úloh v rámci nich a v neposlednom rade aj konečné „odfajfknutie“, ktoré nám dá pocit, že sme zase niečo zvládli. Náš plán úloh môžeme synchronizovať aj s mobilom, čo znamená, že každý nový podnet, ktorý nám napadne si môžeme hneď napísať a následne doma v pokoji pri počítači zhodnotiť a roztriediť podľa dôležitosti, či zatriediť do jednotlivých projektov.

Na knižnom trhu dnes existuje množstvo dostupnej literatúry, ktorá sa metóde GTD venuje, dá nám rôzne tipy a rady, ako ju aplikovať do svojho života, napríklad:

David Allan: Mít vše hotovo (Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře)

Leo Babauta: Síla jednoduchosti (6 klíčových principů efektivity, které změní váš život)

Ak sa Vám stále nedarí zvládnuť všetko naraz a načas, inšpiratívny kurz Andreja Mikulu CHAOS PILOT – TIME MANAGEMENT SYSTÉM PRE 21. STOROČIE môže byť pre vás ďalším zaujímavým riešením. Keď sa rozhodnete kurz absolvovať, nezabudnite sa o vašu skúsenosť podeliť s nami na www.eduworld.sk :)

Rovnako na internete môžeme nájsť rôzne inšpirácie napríklad na týchto stránkach timemanagement.sk alebo mitvsehotovo.sk

Ak budete chcieť metódu GTD sofistikovať a zjednodušiť si život ešte viac, mnoho inšpirácie nájdete práve na zenhabits.net

Metóda GTD je množstvo rád a tipov, ako ju do svojho života aplikovať, aby sa stala skutočne efektívnou. V konečnom dôsledku je vždy na nás, čo si z rôznych rád vyberieme a ako ju budeme aplikovať v našom živote. Netreba zabúdať ani na to, že ide o metódu, ktorá nám má život uľahčiť a pomôcť nám riešiť povinnosti, ktoré sa na nás dennodenne valia. Nemáme sa stať jej otrokmi, ale sa ňou inšpirovať.

Čítajte viac o téme: Produktivita, Stres
Zdieľať na facebooku