Ako dokončovať úlohy a plniť svoje ciele? Spoznajte pravidlo 2 zoznamov

Warren Buffet používa pravidlo 2 zoznamov.
Warren Buffet používa pravidlo 2 zoznamov. / Foto: Pexels

Ak sa venujete aktivitám, ktoré nie sú skutočne dôležité, uberáte si z času, ktorý by ste moli stráviť robením niečoho, na čom skutočne záleží. Ako dokončovať svoje vytýčené ciele?


Väčšina ľudí má životné ciele a niečo, čo chce v živote dosiahnuť. Premýšľať nad svojou budúcnosťou a svojimi životnými cieľmi je vzrušujúce a motivujúce. Vďaka tomu máme pocit, že náš život má svoj zmysel, sme produktívnejší a máme jasné úmysly. Veľmi často však máme takýchto zoznamov veľa a nikdy sa neprepracuje celým zoznamom. Splníme len zopár bodov z neho a potom sa pohneme úplne iný smerom. Poprípade ich splníme len čiastočne. Je možné, že by zoznamy vlastne neboli také dobré, ako nám vždy všetci hovorili?

 

Warren Buffett, jeden z najznámejších podnikateľov súčasnosti sa taktiež pýta na zmysel množstva cieľov, ktoré si všetci stanovujeme. Tvrdí, že za úspechom stojí práve ich škrtanie. Eliminovanie a vyradenie niekedy aj dôležitých cieľov, aby sme sa mohli sústrediť na zopár, ktoré nám prinesú vysnený úspech.

 

Stratégia 2 zoznamov

Warren Buffett pomohol aj svojmu osobnému pilotovi Mikeovi Flintovi. Spýtal sa Mikea aby popremýšľam nad svojím životom a napísal jeho 25 kariérnych cieľov. Keď Mike dokončil svoj zoznam, prišiel naspäť za Warrenom a ukázal mu svoj zoznam. Warren mu potom povedal, aby vybral 5 najdôležitejších cieľov.

 

Mike Flint mal teda dva zoznamy, na jednom 5 najdôležitejších cieľov, a na druhom zvyšných 20. Predpokladal, že Warren mu povie, aby pracoval na tých najdôležitejších piatich cieľoch a na zvyšných 20 iba vtedy, keď bude mať čas. Avšak Warren mu povedal, že presne toto je spôsob vedúci k neúspechu. To, čo by mal Mike urobiť, je úplne zahodiť zvyšných 20 cieľov, nezávisle od toho, ako dôležité sú, a venovať svoj čas a energiu na najdôležitejších päť cieľov. Tých zvyšných 20 cieľov sú len veci, ktoré by nás rušili.

 

Naučte sa vyhýbať zdanlivo dôležitým veciam

Jedným z dôvodov, prečo väčšina ľudí neuspeje vo svojich cieľoch je priorizovanie. Nevedia si určovať priority. A keď nevedia, čo je skutočne dôležité, sústredia sa na nesprávne veci. Možno dosiahnu zopár cieľov zo svojho zoznamu, no nie vždy to musia byť tie najdôležitejšie veci.

 

Ľudia nedokážu zostať motivovaní stále. Taktiež je nás jednoduché rozptýliť až tak, že zabudneme na to, čo je skutočne dôležité. Nedostatok motivácie a všetko, čo náš vyrušuje, dokážu naše ciele skutočne zabiť. Nie všetci však majú zoznam 25 cieľov, niekto má toho na zozname omnoho viac.  A čím viac toho na zozname máte, tým je väčšia šanca, že sa vzdáte a posuniete sa na ďalšiu položku v zozname v domnení, že váš úspech čoskoro nastane.

 

Malcolm Gladwell tvrdí, že na to, aby bol človek v niečom expert, potrebuje stráviť 10 000 hodín trénovaním danej schopnosti. Je to 20 hodín týždenne po dobu desiatich rokov. Keď si predstavíte zoznam Mikea Flinta, trvalo by mu 250 rokov než by skutočne dokončil svoj zoznam. Mať príliš veľa cieľov môže skutočne viesť k tomu, že poriadne nesplníte ani jeden z nich.

 

Majte zoznam vecí, ktorým sa chcete vyhnúť

Minimalizovanie je v súčasnosti diskutovanou najmä v oblasti životného štýlu. Minimalizovať môže všetko, svoj odpad, oblečenie, nábytok, avšak aj vaše životné ciele. Rovnako ako s fyzickými vecami, vecami, ktoré vlastníme, môže byť ťažké vyhodiť zo svojho zoznamu aj niektoré ciele. Najmä, keď máme pocit, že sú dôležité. Proces vyraďovania nám ale môže výrazne pomôcť pri vyberaní toho, čo je pre nás skutočne dôležité.

 

Napíšte si aj vy zoznam svojich 25 cieľov. Môže to byť čokoľvek, či už krátkodobé alebo dlhodobé ciele, vaše ciele na nasledujúci týždeň, mesiac, rok, alebo na celý život. Po napísaní svojich 25 cieľov si určite priority, aby ste zistili, ktorých 5 je pre vás najdôležitejších. Namiesto toho, aby ste vyhodili zvyšných 20 do koša, tento zoznam si odložte ako pripomienku toho, na čo by ste sa sústrediť nemali. Je to zoznam, ktorý vám iba uberie z času a obmedzí vaše zdroje, ktoré môžete investovať do zoznamu piatich najdôležitejších cieľov. Ak začnete pracovať na zozname tých 20 cieľov, hrozí vám, že budete mať 20 nesplnených  cieľov, namiesto piatich kompletne splnených cieľov.

 

Vašich top 5 cieľov môže byť čokoľvek. Môže to byť naučenie sa novej schopnosti, nového jazyka, alebo práca, ktorá smeruje k nejakému konkrétnemu kariérnemu cieľu. Avšak snažte sa pri svojich cieľoch vytrvať. Zostaňte motivovaný, pravidelne kontrolujte svoj progres a snažte sa vyhýbať sa druhému zoznamu, na ktorom je vašich zvyšných 20 cieľov.

Pamätajte si, že skutočne dôležité je investovať čas do vášho úspechu a čím viac sa budete venovať nepodstatným veciam, tým menej času budete mať na to, aby ste sa venovali tom čo je skutočne dôležité.

 


Zdroj: lifehack.org
Čítajte viac o téme: Produktivita, Ciele
Zdieľať na facebooku