Články: Pre študentov
O projekte

 

Pre nešťastné deti existuje aj lepšia alternatíva ako antidepresíva

Eliška Herinková
Autor článku
Foto: Pexels
Stále pribúda počet detí, ktoré úžvajú antidepresíva. Lieky ale nie sú riešenie. / Foto: Pexels

Mnohí dospelí dnes trpia depresiou. Psychiater Mike Shooter tvrdí, že so správnym prístupom jej možno zabrániť ešte počas toho, ako vzniká. V detstve.

 

Sian bola obyčajné 14-ročné dievča, ktoré jej život priviedol až k sebaubližovaniu. Mala staršieho brata, ktorý hral rugby a malú úžasnú sestru, ktorá chcela byť veterinárkou. Sian mala pocit, že jej rodičia ich uprednostňujú a ju nemajú radi. Jej jediná kamarátka zomrela pri autonehode, a jej stará mama, s ktorou sa ako jedinou mohla porozprávať o čomkoľvek, tiež nedávno zomrela. Sianin lekár tvrdil, že trpí depresiou a automaticky jej predpísal antidepresíva. Psychiater Mike Shooter si ale myslí, že toto nie je správna cesta, ktorou sa lekári vydávajú na ceste liečenia detskej psychiky.

 

Jedna z nedávnych štúdií potvrdila významný účinok antidepresív pri liečbe depresie u dospelých. Avšak psychiater Mike Shooter, bývalý prezident Royal College of Psychiatrists,  vo svojom článku v denníku Guardian tvrdí, že napriek tomu, že pre dospelých predstavujú antidepresíva najlepšiu možnosť, mnohé z problémov vznikajú počas detstva, kedy sa dajú liečiť aj inak.

Doktor Mike tiež trpel depresiou a keď bol prezidentom Royal College of Psychiatrists, otvorene o svojej skúsenosti rozprával. A rozpráva o nej doteraz každému, kto je ochotný počúvať, pretože dúfa, že stigma, ktorá sprevádza psychické ochorenia, bude jedného dňa prekonaná a pomôže ľuďom hľadajúcim pomoc, pokým nie je príliš neskoro.

 

Mentálne problémy dospelých majú svoje korene v detstve

Lieky dospelým pomáhajú, a nemali by sme sa báť priznať to.  Takisto sú efektívne aj samotné terapie, napríklad terapia kognitívneho správania, ale ešte účinnejšie sú v kombinácii s liekmi. Avšak depresia si vyžaduje viac než len lieky a terapiu. Mikeovi pomohol najviac jeho vzťah s psychiatrom, ktorý mu dal dostatok času a priestoru na to, aby si dokázal uvedomiť vlastné pocity o svojej chorobe, ale aj jej príčiny, ktoré sa ukrývajú v jeho detstve.

 

Ako detský psychiater sa obáva toho, ako túto štúdiu prijme spoločnosť. Mentálne choroby dospelých, ako napríklad depresia, sa môžu liečiť, keď vzniknú, avšak veľa z nich má korene v detstve. A práve v detstve je veľa momentov, kedy môžu dospelý zasiahnuť a zastaviť to. Väčšina mladých ľudí ešte nemá finálnu diagnózu depresie, nepotrebujú dostať lieky na nešťastie, ale ich život nie je v poriadku. Ich vývoj bol narušený fyzickou chorobou, ich dôvera zničená jej zneužitím, viera vo svet zničená smrťou blízkeho, rozvodom rodičov či prírodnou katastrofou a ich sebavedomie je pod neustálym tlakom sociálneho a akademického života. A hoci rodičia chcú často deťom pomôcť, nevedia ako.

 

Mikeova kniha Growing Pains je zbierkou príbehov detí ako Sian.  Vysvetľuje v nej proces, ako dal deťom priestor, aby mu verili a zverili sa s pocitmi, ktoré tak dlho skrývali pred sebou aj pred ľuďmi okolo nich.  S pocitmi, ktoré spôsobovali, že v nich rástla bolesť. Pracoval s nimi tak, aby sa príbehy týchto detí zmenili a mali šťastný koniec. Aby nenastal klasický príbeh smutného človeka so zlým koncom. Aby sa nešťastie nezmenilo na niečo ešte horšie.

 

Deti potrebujú veľa porozumenia

Antidepresíva fungujú na dospelých. Avšak tieto výsledky by nemali znamenať, že sa pozitívne účinky antidepresív začnú hľadať aj u detí. Nemali by sa im začať formulovať závažné diagnózy predtým, než j to nutné, ani by nemali byť súčasťou sociálnej starostlivosti, keď nesedia do žiadnej kategórie psychiatrie. Bolo by to síce pochopiteľné, ale zároveň by to bolo mrhanie obrovskou šancou.

 

Doktor Mike Shooter je presvedčený, že keď sa deťom neponúkne pomoc ešte v mladom veku, je obrovská šanca, že ich nešťastie sa v dospelosti zmení na niečo, na čo budú lieky len čiastočnou odpoveďou. Myslí si, že je nutné, aby sa doktori presunuli spoza stolov svojich ordinácií na klinikách a išli do komunít. Aby videli deti a mladých ľudí takých, akí skutočne sú a kdekoľvek sú. Nezávisle od toho, s čím majú problém, a na tak dlho, pokým dieťa nedostane pomoc, ktorú potrebuje. Bolesť dieťaťa by mala byť strážená v súkromí vzťahu doktora s dieťaťom, nezávisle od toho, aké ťažké to je.

 

Mike sa so Sian porozprával o tom, ako ona vníma svoj život, ako sa cíti, ako by sa mala začať mať rada tak, ako by chcela aby ju mali radi aj ľudia okolo nej. Zatiaľ čo jej sebavedomie rástlo, dohodli sa na rozhovore aj s jej rodičmi a súrodencami. Počas tohto rozhovoru s rodinou si Sian aj Mike uvedomili, že aj oni sa rovnako obávali toho, ako sa s nimi Sian cíti. Tiež cítili smútok zo straty babičky, no ako rodina spolu dokázali cítiť a zdieľať stratu, ktorú predtým Sian držala uzamknutú v sebe.

To, čo sa stalo so Sian a ďalšími deťmi v Mikeovej knihe, by nebolo možné pre obrovské množstvo pacientov, formálne diagnózy ani výsledky. Avšak Sian našla svoju skutočnú identitu a jej vzťahy k okoliu sa navždy zmenili.

 

Antidepresíva sú pre dospelých nevyhnutné, keď skutočne trpia depresiou. Avšak Sian sa cítila len nešťastne a mizerne, aj keď formálne diagnostikovanou depresiou netrpela. To, čo potrebovala ona, potrebujú aj ostatné nešťastné deti - priestor, niekoho, komu môžu porozprávať svoj príbeh a niekoho, komu môžu dostatočne veriť na to, aby svoj príbeh vyrozprávali.


Čítajte viac o téme: Depresie
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.