Určite ste si to už niekedy všimli. Na pracovisku sú kolegovia ktorých neznesiete, ale aj ľudia, pri ktorých máte pocit že ich poznáte celý život. Ešte počas školy ste niektorých spolužiakov neznášali, ale s niektorými ste zostali kamaráti aj po skončení školy. Máte za sebou vzťahy, ktoré proste nevyšli, také, ktoré takmer vyšli a nakoniec prišiel aj vzťah, ktorý pretrval. Najlepšie sa tieto rozdiely dali pozorovať ešte počas základnej školy. V triede boli rôzne kategórie detí. Pre niektoré bolo dôležité, aby bolo učivo zábavné, niektorým sa na škole najviac páčilo, že mohli byť stále so svojimi kamarátmi. Ďalšie deti sa stále pýtali otázky a snažili sa preniknúť do jadra problému a iné mali pocit, že tam len strácajú čas a mali by chodiť na inú školu, kde by postupovali s učivom rýchlejšie. Všetky tieto rozdiely sa dajú vysvetliť MBTI typológiou osobnosti, ktorá rozdeľuje ľudí na 16 kategórií.
MBTI je test, navrhnutý na rozlíšenie typov osobností. Táto typológia bola vytvorená Katharine Cook Briggs a jej dcérou Isabel Briggs Myers ešte počas druhej svetovej vojny a opiera sa o teóriu Carla Junga. Ten vytvoril psychologickú teóriu, na základe ktorej rozdelil ľudí na dve hlavné kategórie - introverti a extroverti. Na rôznom leveli sa potom vyvíjali rôzne funkcie - myslenie, cítenie, vnímanie a intuícia.
Štyri základné typy v tejto typológii sú človek vľúdny (cholerik), pragmatický (flegmatik), zabávajúci sa (sangvinik) a analytický (melancholik). Každý z nich má iné vlastnosti, svoje výhody aj nevýhody, iné preferencie a iné vnímanie. Každý človek je mixom týchto typov. Pragmatický a analytický človek majú organizovaný čas a riadia sa faktami. Vľúdny a zabávajúci sa človek sa riadia subjektívnou skúsenosťou a sú viac emočne založení. Vľúdny a analytický typ sú menej aktívni, menej asertívni a pomaly sa rozhodujú, zatiaľ čo ľudia pragmatického a zabávajúceho sa typu sú rozhodnejší, sú realisti a majú tendenciu ovplyvňovať.
Kľúčom na určenie typu je zaradenie sa do funkcie. Tieto funkcie sú 4, a to vnímanie okolitého prostredia, získavanie informácií, spracovanie informácií a životný štýl.
Vnímanie okolitého prostredia určuje či človek patrí do skupiny introvert (I) alebo extrovert (E). Informácie sa dajú získavať dvomi spôsobmi, buď zmyslami (S), ktoré uprednostňujú fakty, alebo intuíciou (N). Spracovanie informácie sa tiež delí na dve kategórie, a to je myslenie (T), kde patrí človek viac pracujúci s dátami, číslami a logikou, alebo cítenie (F), kde patri ľudia založení empaticky a rozhodujúci sa podľa pocitov. Kategórie v životnom štýle sú plánovanie (J), kam patria ľudia ktorí plánujú a riešia, alebo pozorovanie (P). Pozorujúci ľudia si nechávajú všetky možnosti a radi pracujú pod tlakom. Na základe týchto funkcií sa rozlišujú temperamenty. U zmyslovo založených ľudí (S) druhé písmenko vyjadruje životný štýl (P/J). Intuitívni ľudia (N) majú druhé písmenko vyjadrujúce ako spracúvajú informácie (T/F). Temperamenty sú tiež štyri.
V typológii MBTI je teda 16 kategórií, pomenovaných písmenkami. Prvé písmenko určuje či je človek introvert alebo extrovert (I/E), druhé písmenko určuje spôsob získavania informácií (S/N), tretie písmenko spracovanie informácií (T/F) a štvrté písmenko životný štýl (J/P).
MBTI určuje vaše silné a slabé stránky. Skvele sa hodí pri výbere povolania, často sa využíva aj na pracovných pohovoroch. Zistíte, na čo sa môžete zamerať, čo vám dodáva energiu alebo ju naopak uberá. Budete vedieť zaradiť svojich kolegov, priateľov a rodinu a zistíte, ako s nimi čo najľahšie komunikovať. Pomôže vám identifikovať zdroje konfliktov, v budúcnosti sa konfliktom vyhnúť a lepšie pochopiť vás, ale aj ľudí okolo seba. Taktiež vám pomôže určite prečo niektoré vzťahy fungujú alebo nefungujú alebo prečo sa rozhodujete tak, ako sa rozhodujete. Naopak, MBTI nezahŕňa inteligenciu, ktorá je daná jedincom a nie typom, emočnú inteligenciu a sebavedomie. MBTI môže mať aj skreslený výsledok kvôli životným okolnostiam. Najčastejšie sa to deje počas detstva(3-12 rokov), v prípade násilia v rodine alebo alkoholického rodiča, kedy je dieťa nútené vyvinúť si nepreferovanú funkciu kvôli prežitiu, v prípade negatívnej odozvy pri používaní dominantnej funkcie alebo naopak, pozitívnej odozvy pri používaní nepreferovanej funkcie. Neskôr, už počas dospelosti môže byť skreslený výsledok vďaka práci, ktorá vyžaduje veľké množstvo nepreferovaných funkcií alebo v rodičovstve, ktoré si tiež vyžaduje aj nepreferované funkcie.
Svoj MBTI typ môžete jednoducho zistiť na stránke emiero, kde vám na základe testu bude vyhodnotená vaša typológia spolu s odporúčaním povolania, alebo na web stránke MBTI, kde si svoj výsledok môžete vyhodnotiť sami na základe testu.