6 užitočných tipov, ako zlepšiť svoju pozornosť

Aj svoje sústredenie môžete zlepšovať.
Aj svoje sústredenie môžete zlepšovať. / Foto: Unsplash

Sústredenie je pre nás v každodennom živote nenahraditeľné. Ako si ho zlepšovať?

 

Schopnosť sústrediť sa na jednu úlohu je stále ťažšie, pretože sme nepretržite rušení rôznymi podnetmi. Je to však prirodzené, pretože žijeme v dobe, kedy je všetko prepojené. Na stratu pozornosti od dôležitej veci nám stačí jedno kliknutie prstom na displeji alebo klávesnici a sme úplne niekde inde. Ľuďom sa dnes sústredí ťažšie aj v momentoch ticha. Sociálne siete a internet nás prenasledujú všade.

Schopnosť sústrediť sa, teda venovať niečomu svoju plnú pozornosť, je kľúčová pre dosiahnutie svojho cieľa, učenie sa nových vecí či  fungovanie v rôznych situáciách. Či už sa snažíme dokončiť úlohu v práci alebo zabehnúť maratón, schopnosť zamerať sa mentálne na danú vec je tým, čo môže rozhodnúť o úspechu alebo neúspechu.

 

Pozornosť by sme mohli prirovnať k svalu. Čím viac na nej pracujeme, tým lepšou sa stáva. Zlepšenie mentálneho zamerania a pozornosti je teda možné. Nie je to však rýchly a jednoduchý proces. Je to skôr beh na dlhé trate. Keby bolo dosiahnutie tejto schopnosti jednoduché, každý z nás by mal schopnosť sústredenia na úrovni vrcholového športovca. Ak si chcete túto schopnosť zlepšiť, bude to vyžadovať zmeny aj v každodenných činnostiach. Ako na to?

 

 1. Zhodnoťte, ako na tom ste – Na začiatku je dobré, aby ste si zhodnotili, ako na tom ste so svojou pozornosťou a sústredením. Vaše sústredenie je dobré, pokiaľ je pre vás jednoduché zostať pozorným a aktívnym, stanovujete si ciele a rozdeľujete si ich dosahovanie do drobných častí a tiež keď ste schopný robiť si počas práce prestávky. Následne sa k nej s rovnakým výkonom vrátiť. Pokiaľ ste často zasnívaný, ruší vás každý malý podnet alebo neviete pokračovať v úlohe smerom k cieľu, vaša pozornosť a sústredenie na tom nie je najlepšie. Ak sa nachádzate v tejto druhej skupine, skúste na svojom mentálnom zameraní a pozornosti popracovať.
   
 2. Eliminujte rušivé podnety – Rušivé podnety sú vo vašom prostredí neustále. Či už ide o kolegyňu, ktorá sa každých pár minút snaží o rozhovor popri práci, alebo len rádio, ktoré hrá v pozadí. Pri zameraní na riešenie úloh vás dokážu vyrušiť aj drobnosti a vaša pozornosť a sústredenie ochabuje. Napriek tomu, že si uvedomíte, ako ste rušený, minimalizovanie rušivých podnetov nie je také jednoduché. Vypnúť rádio či televízor je ešte ako tak ľahké, ale čo s neustále rozprávajúcou kolegyňou, snúbencom alebo dokonca dieťaťom? Jedno riešenie je požiadať ich, aby na vás brali ohľad; druhé, že si vždy nájdete miesto, kde budete potrebný čas osamote. Vhodná môže byť knižnica, tichá kaviareň alebo prázdna izba vo vašom dome. Dôležité je tiež uvedomiť si, že nie všetky rušivé podnety prichádzajú z vonkajšieho prostredia. Vyčerpanie, strach, úzkosť či slabá motivácia môžu byť rušivými elementmi, ktoré je ešte ťažšie odstrániť. Tu môžete použiť meditáciu, jógu alebo si jednoducho predstavujte všetko pozitívnejšie a krajšie.  
   
 3. Sústreďte sa na jednu konkrétnu vec –  Zatiaľ čo multitasking môže vyzerať dobrý spôsob, ako stihnúť viacero vecí naraz a rýchlejšie, ľudia v ňom obyčajne zlyhávajú. Sústredenie sa na viacero vecí naraz môže byť menej produktívnym, pretože sa nedokážete sústrediť na dôležité veci a detaily vašej práce. Netreba zabúdať, že zdroje pozornosti sú obmedzené a preto je dôležité správne s nimi narábať. Skúste si svoje sústerdenie predstaviť ako bodovú lampu. Ak sa zameriate na jednu jedinú vec (bod), vidíte jasne a čisto. Ak sa snažíte zamerať na viacero vecí, teda osvetliť malým lúčom svetla veľkú tmavú miestnosť, bude z toho len šero a tieň. Z toho vyplýva, že ak chcete dosiahnuť maximum, zamerajte sa len na to, čo je naozaj v danej chvíli pre vás dôležité.
   
 4. Žite v prítomnosti – Tento tip nie je vôbec jednoduchý. Je dnes stále ťažšie zostať mysľou v prítomnom okamihu. Naše myšlienky sa vracajú do minulosti alebo rozmýšľame o budúcnosti. Zostať prítomným je schopnosť, o ktorú sa snaží v dnešnej rýchlej dobe čoraz viac ľudí. Podstatou je odstrániť všetky rušivé elementy (fyzické i psychické) a byť plne duševne zapojený do daného okamihu. Tento aspekt bytia v danom momente je tiež spôsobom, ako zistiť úroveň vášho sústredenia. Žitie v prítomnosti vás naučí venovať pozornosť tomu, čo je skutočne dôležité a to ide tiež ruka v ruke s elimináciou podnetov, ktoré vás môžu počas dňa rušiť.
   
 5. Doprajte si krátku prestávku – Keď sa snažíte dlhú dobu sústrediť na konkrétnu úlohu, je to vlastne kontraproduktívne. Človek má obmedzený čas (cca 90 minút), za ktoré sa dokáže plne venovať určitému problému. Po tomto čase náš výkon zlyháva a nie sme efektívni. Ukazuje sa preto ako veľmi prospešné, ak si dáte počas svojej práce krátku prestávku. A pokojne aj niekoľko. Zlepší to nielen váš psychický stav, ale aj samotný výkon.
   
 6. Neustále precvičujte svoje mentálne zameranie a pozornosť – Schopnosť efektívne sa sústrediť a zamerať na to, na čo potrebujeme, nie je schopnosť, ktorú možno vybudovať za noc. Táto schopnosť sa tvorí dlhšie a preto je dobré, aby ste pri neúspechu nezanevreli a svoju pozornosť trénovali naďalej. Keď budete schopní zamerať sa na veci, ktoré sú dôležité, prinesie vám to nielen pracovný úspech či dosiahnutie vašich cieľov, ale aj pocit životnej spokojnosti a šťastia.              
Zdieľať na facebooku