Ako zostať zdravý a v pohode aj bez partnera ako osamelý rodič?

Byť osamelým rodičom často znamená uprednostniť túžby a potreby svojich detí nad svojimi vlastnými. Zanedbávať ale svoje potreby nie je správne.
Byť osamelým rodičom často znamená uprednostniť túžby a potreby svojich detí nad svojimi vlastnými. Zanedbávať ale svoje potreby nie je správne. / Foto: Pexels

Každá rodina je jedinečná. Existuje mnoho dôvodov a situácií, ktoré vedú k osamelému rodičovstvu a rodiny s jedným rodičom. Rodiny s jedným rodičom sú čoraz bežnejšie, niektoré tak začínajú, zatiaľ čo iné vznikajú po rozvode, rozchode či smrti partnera. Niekedy práca jedného rodiča vyžaduje, aby často alebo na dlhé obdobia cestovali, čím sa ich partner občas stáva skutočne osamelým rodičom. Existuje mnoho typov neúplných rodín, na ktorých čele stojí biologický rodič, starý rodič, pestún, súrodenec alebo dočasný opatrovník. Byť osamelým rodičom často znamená uprednostniť túžby a potreby svojich detí nad svojimi vlastnými. Zanedbávať ale svoje potreby nie je správne.

 

Ako si udržať zdravý životný štýl ako osamelý rodič?

Hýbte sa čo najviac

Najlepšia vec, ktorú môže žena urobiť pre svoje zdravie, je 30 minút fyzickej aktivity počas väčšiny dní v týždni. Môžete to urobiť mnohými spôsobmi: Zaparkujte ďalej od obchodov alebo školy či práce vášho dieťaťa a prejdite sa 10 minút pešo, zahrajte si krátku hru s dieťaťom v parku alebo na dvore, využite reklamné prestávky vo svojej obľúbenej relácii na drepy alebo skákanie, stretnite sa s kamarátkou radšej na prechádzke ako na káve. Pohybovať sa každý deň je najlepším preventívnym liekom na takmer každú chronickú, neprenosnú chorobu a je úžasným propagátorom fyzického aj duševného zdravia. Podporuje tiež zvýšenie energie, takže aj keď sa cítite unavení, budovanie týchto návykov vám z dlhodobého hľadiska pomôže.

 

Každodenné povinnosti, požiadavky a záväzky

Ak ste osamelý rodič, pravdepodobne ste už spoznali svoje limity, pokiaľ ide o záväzky a povinnosti. Vyváženie týchto a iných povinností, ako je vyzdvihnutie a odchod dieťaťa zo školy, aktivity po škole a práca, sa môže vymknúť spod kontroly. Niekedy stres narastá postupne a vy si to nevšimnete alebo sa to môže stať náhle kvôli vonkajším udalostiam, takže vám nezostane čas na prípravu alebo dokonca myslenie na situáciu. Pokúste sa identifikovať svoje včasné varovné príznaky toho, že sa cítite na pokraji vašich síl – dobrým indikátorom je zvyčajne pocit mrzutosti, podráždenia. Aj keď sa to zdá nemožné, ak si doprajete čas osamote na relaxáciu, budete môcť lepšie zvládať stres a zvýšite si hladinu energie. Nebojte sa požiadať o pomoc! Spoľahnite sa na dospelých vo svojom živote a v živote vášho dieťaťa. Nemôžete byť všade aj keď chcete. Zamerajte sa na hodinu týždenne na doprianie si vo svojej obľúbenej kaviarni, čítanie knihy bez prerušovania alebo si zdriemnite, keď to potrebujete. 

 

Jedzte stravu bohatú na ovocie, zeleninu a plnohodnotné potraviny

Zdravé stravovanie vám dodá potrebnú energiu počas dňa a udrží vaše telo vyživené tak, aby fungovalo aj vo vypätých situáciách. Príprava vyvážených jedál môže znieť ako veľká výzva, keď ste zaneprázdnení rodičia. Keď však viete, ktoré potraviny vám dodajú potrebné živiny, môže byť jednoduchšie vybrať si dobré jedlá a dobre sa najesť. Dostatok tekutín zabraňuje dehydratácii, čo môže spôsobiť ešte väčšiu únavu a malátnosť. Voda je najzdravší, najjednoduchší a najlacnejší zdroj tekutín.

 

Pripravte si rozvrh pre dieťa

Veci sú oveľa jednoduchšie, keď je k tomu nastavený rutinný postup. Od raňajok až po spanie, tieto malé drobnosti zabezpečia dieťaťu disciplínu.

 

Nenoste si prácu domov

Snažte sa nemiešať svoj osobný a pracovný život tak, že si prinesiete čakajúcu prácu domov alebo budete telefonovať aj po príchode domov. Buďte vždy na jednom mieste. Ak ste doma, skúste sa sústrediť len na seba a svoje dieťa. 

 

Osamelosť a izolácia neprospieva

Pocity osamelosti sú bežné, ak ste osamelým rodičom. Ako jediný primárny dospelý v živote dieťaťa môžete mať pocit, že nemáte nikoho, kto by vás podporil. To, že nemáte partnera, ​​neznamená, že nemáte ľudí, ktorých by ste mohli osloviť a požiadať o pomoc, radu alebo potvrdenie. Spojenie s ostatnými, ktorí „to len chápu“, vám môže pomôcť cítiť sa menej osamelo. Požiadajte o pomoc a prijmite ju, keď je ponúknutá.

 

Dbajte o svoje duševné zdravie

Na vašom duševnom zdraví záleží rovnako, ak nie viac, ako na vašom fyzickom zdraví. Ako osamelý rodič si vyžaduje veľa duševnej sily robiť veci, ktoré robíte každý deň. Zostať duševne silný znamená byť pozitívny a šťastný vo všetkom, čo robíte. To sa nerobí ľahko, najmä ak máte ťažký deň v práci a vrátite sa domov k dieťaťu, o ktorého sa taktiež treba postarať. Praktickým spôsobom, ako zostať pozitívny, je napríklad meditovať každý deň.

 

Majte pozitívny prístup

Negatívny rozhovor so sebou samým môže mať škodlivý vplyv na vašu rodičovskú sebadôveru a môže podkopať aj vašu duševnú pohodu. Snažte sa vyhýbať negativite, či už pochádza od vás samých alebo z okolia.

 

Osamelý rodič preberá dvojitú rolu otca a matky a často môže byť jediným zdrojom útechy pre svoje deti. Ako taký znamenáte pre svoje deti celý svet. Dobrá starostlivosť o svoje zdravie a telo je tou najlepšou investíciou, ktorú môžete svojim deťom dať. V skutočnosti, keď ste zdraví, vytvárate zdravé a láskyplné prostredie pre rast vašich detí. Tiež povzbudzuje vaše deti, aby odzrkadľovali vaše zdravé návyky. Byť osamelým rodičom a udržiavať zdravú rovnováhu medzi osobným a pracovným životom je nepochybne náročná úloha. Ale tiež vás robí sebestačnými, silnými a sebavedomými, čo priamo ovplyvňuje vývoj vášho dieťaťa. Slobodné rodičovstvo môže byť náročné, ale so správnymi nástrojmi a stratégiami môžete zvládať stres a vyhnúť sa vyhoreniu.

Zdieľať na facebooku