Aj do života detí môžu vstúpiť rôzne traumatické udalosti. Ako sa môžu prejaviť a ako im môžeme pomôcť?
Traumatická udalosť je desivá, nebezpečná alebo násilná udalosť, ktorá predstavuje hrozbu pre život alebo telesnú integritu dieťaťa. Stať sa svedkom traumatickej udalosti, ktorá ohrozuje život alebo fyzickú bezpečnosť blízkej osoby, môže byť pre dieťa tiež traumatické. Toto je obzvlášť dôležité pre malé deti, pretože ich pocit bezpečia závisí od vnímanej bezpečnosti ich blízkych. Napriek tomu, že dospelí sa snažia, aby bolo dieťa v bezpečí, stále sa stávajú nebezpečné udalosti. Nebezpečenstvo môže pochádzať z vonkajšieho prostredia, mimo rodiny (napríklad prírodná katastrofa, dopravná nehoda a podobne) alebo zvnútra rodiny, napríklad domáce násilie, fyzické alebo sexuálne zneužívanie alebo neočakávaná smrť milovanej osoby. Dieťa môže na traumatické udalosti reagovať rôznymi spôsobmi.
Najčastejšie príznaky a symptómy traumy u detí a adolescentov
Príznaky a symptómy traumy u detí môžu mať rôzne podoby:
- sú zmätené alebo znepokojené, prípadne sa obviňujú za to, čo sa stalo.
- Udalosť si neustále prehrávajú v mysliach.
- Veria, že svet je vo všeobecnosti nebezpečný.
- Podráždenosť, hnev a náladovosť. Môže sa vyskytnúť aj agresívne správanie, alebo opak, prílišná úzkostlivosť.
- Strach, pocit bezmocnosti.
- Znížená koncentrácia pozornosti.
- Problémy v škole s učením, správaním.
- Zmena chuti do jedla alebo problémy so spánkom.
- Fyziologické reakcie, ako je napríklad búšenie srdca, bolesti hlavy, vracanie či strata kontroly nad stolicou alebo močovým mechúrom (enuréza, enkopréza).
Ako môžete pomôcť deťom po udalosti
Deti všetkých vekových kategórií potrebujú pomoc pri zvládaní a zotavovaní sa z traumatických udalostí v nasledujúcich dňoch a týždňoch.
- Doprajte im pocit bezpečia. Všetky deti, od batoliat až po adolescentov, budú mať z vášho dotyku úžitok, extra maznanie, objatie. Dáva im to pocit bezpečia, ktorý je po desivej alebo znepokojujúcej udalosti taký dôležitý. Pocit bezpečia im poskytnú aj rodinné rutiny. Zamerajte sa na pravidelné zdravé maškrty a jedlá, čas na cvičenie alebo hru vonku a dobrý spánok. To pomôže udržať ich myseľ a telo zdravé. Keď máte pocit, že sú pripravené, povzbuďte ich, aby sa vrátili k veciam, ktoré si užívali pred traumou, ako je šport alebo návšteva priateľov. A hľadajte nové pozitívne aktivity, ktoré by ich mohli baviť.
- Snažte sa zostať a konať pokojne. Po traumatických udalostiach deti hľadajú uistenie u dospelých. Nehovorte o svojich úzkostiach so svojimi deťmi, ani keď sú nablízku, a uvedomte si tón svojho hlasu, pretože deti úzkosť rýchlo preberú.
- Zdieľajte informácie o tom, čo sa stalo. Vždy je najlepšie dozvedieť sa podrobnosti o traumatickej udalosti od bezpečného a dôveryhodného dospelého. Buďte struční a úprimní a dovoľte deťom klásť otázky.
- Pochopte, že deti sa s traumatickou udalosťou vyrovnávajú rôznymi spôsobmi. Niektoré deti možno chcú tráviť čas navyše s priateľmi a príbuznými; niektoré možno chcú tráviť viac času osamote. Uistite ich, že je normálne pociťovať hnev, vinu a smútok a vyjadrovať veci rôznymi spôsobmi, napríklad človek môže byť smutný, ale nemusí plakať.
- Pomôžte im relaxovať pomocou dychových cvičení. Dýchanie sa stáva plytkým, keď nastupuje úzkosť, hlboké brušné dýchanie im môže pomôcť upokojiť sa.
- Nedávajte deťom príliš veľkú zodpovednosť. Je veľmi dôležité nepreťažovať deti úlohami, pretože to môže byť pre ne príliš stresujúce. Namiesto toho by ste mali na istý čas znížiť očakávania týkajúce sa domácich povinností a školských nárokov, aj keď je dobré nechať ich robiť aspoň nejaké domáce práce a určite naďalej dodržiavať denné rodinné rutiny.
- Kreslite obrázky. Malé deti často dobre vyjadrujú emócie kresbou. Toto je ďalšia príležitosť poskytnúť vysvetlenie a uistenie. Ak chcete začať diskusiu, môžete sa vyjadriť k tomu, čo nakreslili.
- Obmedzte pôsobenie televízie, novín či rádia. Čím viac zlých správ sú deti v školskom veku vystavené, tým viac sa budú báť. Spravodajské zábery môžu zväčšiť traumu udalosti, takže keď dieťa pozerá správu alebo počúva rádio, sadnite si s ním, aby ste sa o tom potom mohli porozprávať.
- Starajte sa o seba. Najlepšie im pomôžete, keď pomôžete sebe. Porozprávajte sa o obavách s priateľmi a príbuznými, môže byť užitočné vytvoriť podpornú skupinu. Snažte sa správne jesť, piť dostatok vody, dodržiavať cvičebné postupy a dopriať si dostatok spánku. Fyzické zdravie chráni pred emocionálnou zraniteľnosťou. Ak chcete znížiť stres, zhlboka dýchajte. Ak trpíte silnou úzkosťou, ktorá narúša vašu schopnosť fungovať, vyhľadajte pomoc lekára alebo odborníka na duševné zdravie
- Sledujte symptómy a v prípade potreby neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.
Podpora detí po traumatickej udalosti môže byť naozaj náročná. Pocity úzkosti, otupenosti, zmätku, viny a zúfalstva po kríze, katastrofe alebo inej traumatickej udalosti zvyčajne začnú miznúť v relatívne krátkom čase. Ak je však traumatická stresová reakcia taká intenzívna, že narúša schopnosť detí fungovať v škole alebo doma, alebo ak príznaky nezačnú miznúť alebo sa dokonca časom zhoršujú, je vhodné vyhľadať pomoc odborníka na duševné zdravie.