Ako zvládnuť náladovosť čo najlepším spôsobom

Namiesto toho, aby ste sa pokúšali úplne eliminovať podráždenosť, je najlepšie zamerať svoju stratégiu na presmerovanie všetkej chaotickej energie hnevu, ktorá vás ovláda. 
Namiesto toho, aby ste sa pokúšali úplne eliminovať podráždenosť, je najlepšie zamerať svoju stratégiu na presmerovanie všetkej chaotickej energie hnevu, ktorá vás ovláda.  / Foto: Pexels

Každý sa občas hnevá. Či už je to nejaká hádka s priateľom, mrzutosť v práci alebo niečo úplne iné, hnev nikdy nie je príjemným zážitkom. Je však potešujúce vedieť, že akokoľvek nepríjemný hnev je súčasťou ľudského bytia a dá sa s ním pracovať.

 

Na prežitie je potrebný aspoň nejaký hnev. Keď sa cítite ohrození, rozvíjate agresívne pocity a správanie. To vám umožňuje bojovať a brániť sa.  Avšak časté alebo intenzívne epizódy hnevu nie sú dobré pre vás ani pre ľudí okolo vás. Prvým krokom pri zvládaní náladovosti je naučiť sa rozpoznávať príznaky. Tieto epizódy hnevu vo všeobecnosti prichádzajú s malým alebo žiadnym varovaním. Môže ísť o zúrivosť v podobe kriku, búšenie srdca, pocit straty kontroly nad sebou alebo podráždenosť.

 

Ako zostať pod kontrolou?

Namiesto toho, aby ste sa pokúšali úplne eliminovať podráždenosť, je najlepšie zamerať svoju stratégiu na presmerovanie všetkej tej chaotickej energie hnevu, ktorá vás ovláda. Začína to pochopením svojej nálady a schopnosťou vidieť, ako prichádza. Zadržiavanie hnevu rýchlo vyčerpáva vašu energiu a môže spôsobiť, že všetko vo vašom živote bude pochmúrne. 

 

1. Pre dlhodobé zlepšenie vyskúšajte sledovanie nálady

Táto technika vám môže pomôcť zachytiť narastajúci hnev skôr, ako prepukne. Hlavným princípom je, že do denníka si budete každý deň zaznamenávať svoje nálady . Keďže nálady sa počas dňa menia, skúste si zapísať záznamy zakaždým, keď pocítite výrazný posun. Keď pochopíte všetky vzorce súvisiace s vašimi výbuchmi, môžete podniknúť kroky na nasmerovanie tejto energie inam. 

 

2. Stanovte si časový limit

Ak cítite, že vaša nálada pomaly stúpa, úplne sa vyhnite danej situácii. Zhlboka sa nadýchnite a pomaly počítajte do 10. Táto metóda často ľudí upokojí a bráni im reagovať iracionálnym spôsobom.

 

3. Zacvičte si krátke kardio

Keď cítite, že teplo začína stúpať a váš tep sa zrýchľuje, prestaňte s tým, čo robíte, a rozhýbte svoje telo . Choďte si zabehať alebo urobte 40 výskokov. 

 

4. Kričte do vankúša

Väčšina z vás má susedov, takže je vhodné nájsť si spôsob, ako stlmiť svoj zúrivý krik a vydať zo seba hnev ohľaduplným spôsobom. 

 

5. Dajte si studenú sprchu

Štúdia z roku 2010 zistila, že ponorenie do studenej vody presmeruje váš stres z toho, čo vás rozčuľuje, na čokoľvek, čo vám spôsobuje chlad.

 

6. Cvičte relaxačné techniky

Keď sa nahneváte, skúste si predstaviť miesto, kde sa cítite šťastne a pokojne. Zhlboka sa nadýchnite a v duchu si opakujte slovo alebo frázu, keď si to miesto predstavujete. Pokračujte v opakovaní frázy a vizualizácii miesta, kým nebudete mať pocit, že máte kontrolu nad svojim hnevom. 

 

7. Diskutujte o tom, ako sa cítite 

V prípade potreby sa aj ospravedlňte. Ak vaša nálada väčšinou vzplanie na tú istú osobu, skúste sa s ňou porozprávať inak. Ak váš partner stále rozhadzuje svoje veci po dome, povedzte: „Som nahnevaná, že musím upratovať každý večer“ a nie: „Ty si totálny lenivec, nikdy neupratuješ.“ Diskutujte o svojich pocitoch, namiesto toho, aby ste toho druhého zhadzovali, a je pravdepodobné, že vás prestanú rozčuľovať a namiesto toho sa pokúsia pomôcť a spolupracovať. 

 

8. Nastavte si budíky počas dňa

Ak vaša nálada často vzplanie, keď ste v práci, nastavte si na telefóne niekoľko budíkov počas dňa. Keď budík zazvoní, venujte chvíľu sebe. Počas tohto obdobia premýšľajte o tom, ako sa cítite a prečo sa tak cítite. Ak pociťujete nejaké negatívne emócie, oslovte ich, aby ste už nad tým nemuseli tráviť čas. Po minúte sa preskupte a pokračujte v práci. 

 

9. Usmievajte sa

Keď váš temperament vzplanul, posledná vec, ktorú väčšina ľudí chce urobiť, je usmievať sa. Úsmev však znižuje stresovú reakciu vášho tela a zároveň potláča pocity hnevu. 

 

10. Spomeňte si na vtipný zážitok

Ak ste mali dlhý, stresujúci deň, čokoľvek vo vás môže spustiť hnev. Keď cítite, že vaša zlá nálada stúpa kvôli niečomu malému, spomeňte si na vtipný zážitok, ktorú máte so svojou rodinou alebo priateľmi. Pripomeňte si, že to, čo prežívate, je dočasné a o pár hodín na tom nebude záležať.

 

Hoci veľa faktorov môže prispieť k tomu, ako sa rozhodneme prejaviť svoj hnev a nálady, pozorovanie druhých zohráva obrovskú úlohu, najmä u detí. Mladí ľudia majú tendenciu preberať správanie a zvyky rodičov, súrodencov a iných príbuzných, ktorí sú okolo nich. Deti, ktoré vyrastajú v rodinách, ktoré zvládajú hnev krikom, osočovaním alebo násilným správaním, môžu toto správanie preniesť do dospelosti. Naopak, mladí ľudia, ktorí sú vystavení domácnostiam, ktoré zvládajú hnev a frustráciu konštruktívnym spôsobom, pravdepodobne budú tieto návyky napodobňovať v dospelosti. Naučiť sa ovládať svoje nálady a temperament je občas výzva pre každého. Ovládanie hnevu môže byť pre mnohých ľudí skutočným problémom. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ovládať podráždenosť, je udržiavať zdravý životný štýl. To znamená cvičiť, jesť výživne a kvalitne spať. Verte tomu alebo nie, ľudia, ktorí žijú nezdravo, oveľa častejšie zažívajú emocionálne spory a jedným zo spôsobov, ako sa to môže prejaviť u človeka, je, že sú náladoví. Ak máte pravidelne pocit, že nedokážete ovládať svoj temperament a veríte, že sa to stalo veľkou súčasťou vášho života, ktorú nemôžete ovládať, vyhľadajte odbornú pomoc, aby ste opäť získali kontrolu nad svojimi emóciami. 

Zdieľať na facebooku