Dôležité zručnosti, ktoré sa učia deti pri hre s Legom

Skladanie stavebníc Lega rozvíja deti významným spôsobom.
  Skladanie stavebníc Lega rozvíja deti významným spôsobom.

Zo stavebníc Lego sa rýchlo stal celosvetový fenomén, ktorý má ďalekosiahle pozitívne dopady, najmä v oblasti vzdelávania detí. A hoci tieto stavebnice iste dobre poznáte, zamysleli ste sa niekedy aj nad úlohou, ktorú zohrávajú v ranom učení a vývoji dieťaťa? 


 

Hra je detská práca a všetkým sa nám pracuje lepšie, keď nás baví to, čo robíme. Deti majú prirodzenú schopnosť skúmať a objavovať nové spôsoby použitia hračiek. Lego nielenže podnieti ich zvedavosť, ale má aj mnoho výhod. Ak chcete, aby vaše deti mali pozitívny štart do života, je dôležité, aby ste im poskytli príjemné aktivity, ktoré tiež podporujú rozvoj mozgu, zlepšujú koordináciu očí a rúk, prinútia ich myslieť a analyzovať, ako aj učiť sa novým zručnostiam. Mnohé hračky a aktivity sú vzdelávacie a poskytovanie lega pre deti je jednou z takých hračiek, ktoré im ponúkajú množstvo výhod.

 

Aké má stavebnica LEGO výhody?

Veľa z toho, čo robíme, ako myslíme a ako konáme v dospelosti, možno pripísať nášmu detstvu. Rané detstvo vytvára návyky, pozitívne alebo iné, pre dospelosť mnohými spôsobmi. Preto je životne dôležité učiť malé deti správnym návykom a spôsobu myslenia. Aj keď sa to dá dosiahnuť mnohými rôznymi spôsobmi, Lego je určite pozitívnym krokom správnym smerom. Vývoj mozgu je u batoliat a malých detí v rozhodujúcej fáze, preto je dobrým rozhodnutím, aby sa venovali príjemným aktivitám, ktoré podporujú vývoj mozgu pozitívne. 
 

 1. Rozvoj jemnej motoriky - spájanie dielikov si vyžaduje presnosť a koordináciu, čo pomáha deťom rozvíjať a posilňovať jemnú motoriku. Deti milujú vzrušenie zo stavania a dokážu to robiť celé hodiny, pričom si na rukách budujú silné svaly, ktoré im pomôžu zároveň rozvíjať aj ďalšie zručnosti, napríklad písanie. 
   
 2. Tímová práca a komunikácia - ako väčšina vecí, hranie s Legom je vždy zábavnejšie s priateľmi. Deti, ktoré sa spolu hrajú, sa už od malička učia spolupráci. Rovnako tak hra s Legom učí deti aj základným tímovým a komunikačným zručnostiam pri spoločnej práci na dosiahnutí spoločného cieľa. 
   
 3. Trpezlivosť a organizačné schopnosti - schopnosť plánovať, organizovať a následne realizovať sú všetky kritické zručnosti, ktoré možno použiť na akékoľvek cielene orientované činnosti v živote. Pomocou stavebnice možno tieto zručnosti testovať a precvičovať.  
   
 4. Odolnosť a vytrvalosť – každý zažil „traumu“, ktorá nasleduje po náhodnom zničení starostlivo postavenej veže zo skladačiek. Dôsledky toho sú spočiatku často zdrvujúce, ale povzbudzovanie detí, aby začali odznova a nevzdávali sa, vybuduje ich odolnosť a naučí ich vydržať, keď nastanú nešťastné situácie. Môže to znieť smiešne, ale učenie sa týmto zručnostiam od mladého veku bude mať určite svoje výhody v neskorších rokoch.
   
 5. Sebavedomie - keď deti dokončia svoje úžasné umelecké dielo, žiaria, aby vám ukázali svoje výtvory. Vytvorili niečo, na čo sú neuveriteľne hrdé. Väčšinou prídu s nápadom v hlave, potom ho začnú skladať. To im dodáva pocit úspechu a zároveň zvyšuje sebadôveru a sebavedomie.
   
 6. Riešenie problémov - nezáleží na tom, či deti používajú návod alebo stavia úplne podľa vlastnej fantázie. Riešia hádanku, problém. Keď deti okolo seba zbierajú malé skladačky, aby vytvorili budovu, lietadlo alebo niečo konštruktívne, musia rozmýšľať. Všetci vieme, že projekty nie vždy idú podľa plánu a bohužiaľ stavanie lego štruktúr nie je výnimkou. Hra s Legom učí deti rozpoznať problémy skôr, ako nastanú, a využiť svoje zručnosti pri riešení problémov. Dodržiavanie pokynov a zisťovanie, ako opraviť nestabilnú štruktúru môže byť celkom užitočným vzdelávacím procesom.
   
 7. Dobrodružstvo a experimentovanie - hra s legovými kockami ponúka bezpečný priestor, v ktorom deti môžu experimentovať, skúšať veci, ktoré nikdy neskúšali – a niekedy aj zlyhať. Od nadšenia z prvotného nápadu až po sklamanie, keď to nevyjde, vytvorenie priestoru na hranie sa s nápadmi je presne tým priestorom potrebným na kreatívne myslenie a riešenie problémov.
   
 8. Matematické a vedecké zručnosti - stavanie stavebníc podporuje priestorové videnie a uvedomenie si proporcií a vzorov. Keď deti stavajú, ich myseľ uvažuje o tom, ktoré skladačky budú najlepšie fungovať, ako by mali byť usporiadané a aký veľký alebo malý by mal byť výtvor. Základné Lego kocky tiež učia matematickým zručnostiam, napríklad zlomky a delenie. Z celku na polovicu na štvrtinu sa deti učia zlomky bez toho, aby si to uvedomovali. Potajomky sa rozvíjajú aj fyzikálne a inžinierske schopnosti. Keď stavajú vysokú budovu alebo most, učia sa myslieť v troch rozmeroch, vyrovnávať váhu a používať podpery pre tieto konštrukcie. 
   
 9. Pozornosť a koncentrácia - jedným z dôvodov, prečo je Lego také dobré pre vývin mozgu, je to, že zlepšuje koncentráciu dieťaťaČím viac sú deti ponorené a „stratené“ v činnosti, tým viac sa rozvíja schopnosť sústrediť sa.
   
 10. Zábava – jeden z najdôležitejších benefitov tejto hry. Lego je možné použiť v každom veku a v každom štádiu učenia. Majú veľké skladačky, ktoré sú ideálne pre deti od 9 mesiacov, čo im umožňuje bezpečne sa učiť farby, tvary a počítanie. Potom sú tu tradičnejšie súpravy pre batoľatá a pokročilé súpravy s množstvom malých kúskov pre staršie deti, dospievajúcich a dokonca aj dospelých. Lego poskytuje nekonečné hodiny zábavy a zároveň ukazuje deťom, ako využiť mnohé nevyužité zručnosti na dosiahnutie svojho plného potenciálu.
Zdieľať na facebooku