Ako sa práca s terapeutom líši od rozhovoru s priateľom?

Rozhovor s terapeutom a dobrým priateľom nie je to isté, ak máte problém.
Rozhovor s terapeutom a dobrým priateľom nie je to isté, ak máte problém. / Foto: Bigstock

Keď uvažujete o návšteve terapeuta, môže vás zaujímať, v čom sa terapia líši od rozhovoru s dobrým priateľom. A je dobré poznať rozdiely, hoci obe stretnutia sú pre každého z nás potrebné a obohacujúce.

 

Rozhovor s dobrým priateľom o všetkom, čo sa deje vo vašom živote, je často veľmi užitočný. Už vás pozná a pravdepodobne bude schopný ponúknuť užitočný pohľad a podporu. A takáto podpora je úžasná a potrebná, občas ale nestačí. 

Psychoterapia sa nedávno dostala na svoj vrchol. Počas pandémie covid-19 sa duševné zdravie dostalo do centra pozornosti verejného diskurzu. Uprostred diskusie o zdravotnom a finančnom dopade pandémie mnoho ľudí zistilo, že depresia, úzkosť a závislosť sú druhotnými dôsledkami života v tomto období. Pokiaľ úplne nerozumieme, čo sa skrýva za psychoterapiou, je ľahké predpokladať, že to nebude prospešnejšie, ako hovoriť s najlepším priateľom. Rovnako ako vzťah s priateľom, aj návšteva terapeuta zahŕňa rozhovor, zraniteľnosť a možno aj radu. Tieto aspekty terapie sú však iba malou časťou skúseností. Keď spoznáte rozdiely medzi prácou s terapeutom a rozhovorom s priateľom pochopíte, prečo sa do terapie oplatí investovať a nezaobchádzať so svojimi priateľmi ako s terapeutmi. 

 

Prečo je terapia odlišná od rozhovoru s priateľom?

Niektorí priatelia sú skvelí poslucháči a občas poskytnú aj rady, ktoré fungujú. Napriek tomu iba terapeut má schopnosti a odborné vedomosti, ktoré vám pomôžu zlepšiť duševné zdravie bez rizika poškodenia osobných vzťahov. Terapeutický vzťah je tiež zásadne odlišný od priateľstva. 
 

Terapeut strávi roky učením sa, aby vám mohol pomôcť spôsobmi, ktorými to priatelia nedokážu. 

Získajú bakalársky, magisterský a niekedy aj doktorandský titul. Tieto stupne zahŕňajú hodiny psychológie a príležitosti na prácu so skúsenými terapeutmi. Na získanie rôznych licencií musia terapeuti študovať terapiu alebo niečo s tým súvisiace, absolvovať akreditovanú školu, absolvovať určitý počet hodín pod dohľadom v klinickom prostredí a zložiť jednu alebo viac skúšok (požiadavky sa líšia podľa štátu). Tieto štúdie a skúsenosti im dodávajú schopnosti liečiť vaše duševné zdravie lepšie, ako by to dokázal priateľ bez licencie. Terapeuti nasmerujú ľudí k tomu, aby im pomohli prekonať ich problémy a ponúknu rôzne postrehy.

 

Terapeut vás nebude súdiť.

Priatelia nechcú súdiť, ale je pre nich občas ťažké odolať. Ak zdieľate niečo intenzívne, dokonca aj citlivý priateľ môže reagovať spôsobom, ktorý môže zraniť vaše city. Klienti sú často voči terapeutom otvorenejší, pretože si nerobia starosti s tým, že budú súdení. 
 

V terapii je kladený dôraz na vás.

V priateľstve vy aj váš priateľ máte svoje starosti a navzájom sa podporujete. V terapeutickom vzťahu sa zameriavate výlučne na seba a dokonca aj v časoch, keď terapeut niečo zdieľa. Napríklad zdieľa s vami, že tiež trpel úzkostnou poruchou so zámerom normalizovať prežívanie úzkosti a snaží sa tak prejaviť pochopenie, pričom zároveň uznáva, že skúsenosti každého človeka sú jedinečné. Terapeut, na rozdiel od priateľa, nikdy nebude hovoriť o svojich problémoch, nepôjde so svojou vlastnou skúsenosťou do hĺbky, pretože terapeutický vzťah je zameraný na vás. 
 

Skutočne vás počúvajú.

Nepríjemná pravda je, že často keď vás niekto počúva, premýšľa o tom, čo povie v reakcii na to, čo ste práve povedali. Pretože terapeutické sedenie je hlavne o vás, nie je to celkom obojsmerný rozhovor. Terapeut je skutočne vyškolený na to, aby počúval. Počúvajú nielen to, čo hovoríte, ale aj to, čo nehovoríte. „Počúvajú“ vašu reč tela alebo témy, ktoré vo vás zrejme vyvolávajú slzy alebo strach. Nie každý dostane príležitosť byť videný a vypočutý na tejto úrovni.
 

Terapeut bude objektívny.

Pretože s vami nemajú osobný vzťah ako priateľ, nebudú ovplyvnení osobnými pocitmi. Pri pohľade na situáciu a vypočutí si vášho príbehu budú nezaujatí.
 

Nedáva rady

Aj keď môže byť vyškolený v duševnom zdraví, nie je odborníkom na váš život, vy áno. Nemôže vám povedať, čo máte robiť, ani vám povedať, aké rozhodnutie máte urobiť. Verí, že je neetické vziať vám svoju rozhodovaciu právomoc. Radšej využije terapeutický priestor na to, aby ste sa zamysleli nad vašimi možnosťami a prediskutovali ich z rôznych perspektív. Aj keď vás môže povzbudiť, aby ste vyskúšali niečo nové alebo spochybnili perspektívu, nebude za vás robiť žiadne rozhodnutia. Priatelia môžu radiť, terapeuti nie. 
 

Nie je to len o sťažovaní sa

Terapia neznamená iba nekonečné sťažovanie sa. Áno, sú chvíle, keď je to vhodné, v závislosti od toho, čo sa deje vo vašom živote. Psychoterapia je však z väčšej časti o tom, že vás prevedie procesom premýšľania o vašom živote a identifikáciou prekážok, ktoré vám bránia stať sa najlepším ja. Je to tiež úprimná diskusia o tom, čo vám tieto prekážky priniesli do života. Potom môžete získať podporu pri zmysluplných zmenách v myšlienkových vzorcoch alebo v správaní, ktoré narúšajú vaše šťastie a úspech. 

 

Terapia nemôže nahradiť priateľstvo. Obaja majú zmysel a ponúkajú rôzne, hodnotné príspevky do života kohokoľvek. Dobrý priateľ bude v ťažkých chvíľach starostlivý a podporný. Dobrý terapeut bude posilňujúci, súcitný a bystrý. Mať oboch týchto ľudí vo svojom živote je výhoda. Terapeut je ako tréner, ktorý stojí bokom a sleduje váš život, zatiaľ čo vaši priatelia sú ozajstnými hráčmi v hre. Obaja sú dôležití, ale roly a perspektívy sú odlišné.

Čítajte viac o téme: Duševné zdravie
Zdieľať na facebooku