V čom sú terapeutické rozprávky iné ako bežné rozprávky?
S rozprávkami sa v priebehu života v určitej forme stretol a stále stretáva takmer každý z nás. Niektorí si dodnes nevedia predstaviť Vianoce bez Mrázika či Troch orieškov pre Popolušku. Avšak takmer všetky najkrajšie spomienky na rozprávky sa viacerým spájajú práve s obdobím vlastného detstva. Vo svete dieťaťa majú rozprávky nezastupiteľné miesto a to nejde len o zábavu. Ukrývajú v sebe dôležité ponaučenia, prostredníctvom nich sa dieťa učí nové veci, lepšie pochopí medziľudské vzťahy a utvárajú sa aj hodnoty. Mnohými vedeckými výskumami je dokázané, že fantázia a kreativita, ku ktorej rozprávky prirodzene podnecujú, majú liečivý účinok nielen na psychiku dieťaťa, ale aj dospelých. Terapeutický účinok rozprávky využíva vo svojej praxi viacero odborníkov. Ide o jednu z foriem terapie nielen pre deti, ale pre všetky vekové kategórie.
Ako lieči rozprávka?
Rozprávky sú nielen obyčajné literárne diela, ale ukrývajú v sebe aj mnoho návodov na to, ako žiť. Každá jedna rozprávka s nami komunikuje prostredníctvom symbolov, ktoré nesú v sebe skrytý význam a my ho môžeme odhaliť. Odrážajú v sebe rôzne životné situácie, ale zároveň ponúkajú aj riešenia. Rozvíja sa fantázia a kreativita, ktoré dokážu liečiť psychiku človeka. Dokážu rozvíjať empatiu, tým, že sa dieťa prirodzene stotožní s hlavným hrdinom rozprávky, ľutuje jeho prehry a teší sa z jeho víťazstiev. Jednou z najdôležitejších funkcií rozprávok je schopnosť pomôcť prekonať strach a úzkosť detí, s ktorými sa práve boria. V tomto bode prichádzajú na rad tzv. terapeutické rozprávky.
Čo sú terapeutické rozprávky?
Terapeutické rozprávky fungujú na podvedomej a symbolickej úrovni. Charakteristickým znakom týchto rozprávok je náročná životná situácia hlavnej postavy. Strach, obavy a úzkosť, ktoré prežíva, jej pomáhajú zvládať ďalšie rozprávkové bytosti a postupne si tak dieťa osvojuje rôzne spôsoby riešenia ťažkých situácií a zároveň tak prekonáva aj svoju úzkosť. Následne dochádza k zmene správania a k novému spôsobu prežívania danej situácie. Pri vhodnom výbere rozprávky tak dôjde k akémusi prenosu skúsenosti rozprávkovej postavy na dieťa, ktoré si spôsoby riešenia osvojí a zvnútorní.
Na rozdiel od klasických rozprávok sú terapeutické rozprávky „šité na mieru“, na konkrétny problém. Môže ísť o rôzne situácie, ktoré boli pre dieťa určitým spôsobom traumatické (napríklad môže ísť o rôzne strachy, smrť, šikanovanie, zneužívanie a podobne). Tieto rozprávky však nemajú, vo väčšine prípadov, šťastný koniec, ale ponúkajú možnosti rôznych uhlov pohľadu pre dieťa a tak sa s danou situáciou môže lepšie vyrovnať.
Ako môže pracovať rodič s terapeutickými rozprávkami?
- Vyberte si rozprávku, ktorej dej sa podobá vašej aktuálnej situácii, problému, ktorý aktuálne riešite.
- Rozprávajte sa s dieťaťom o pocitoch postáv a o celej situácií, ktorá sa deje v rozprávke.
- Rozprávka nenahradí rozhovor s dieťaťom. Je len bránou ako sa dostať do detskej duše. Dôležitá je následná komunikácia.
- Ak nenájdete správnu rozprávku, ktorá vám vyhovuje, môžete si vytvoriť vlastnú. Pri tvorbe vlastných terapeutických rozprávok je nevyhnutné prispôsobiť hlavného hrdinu dieťaťu z hľadiska veku a situácie, v ktorej sa nachádza. Pozor však meno ani výzor dieťaťa nesmú byť totožné či podobné s menom alebo výzorom hlavnej postavy, aby sa ono necítilo odhalené a zosmiešnené.
- Rozprávky by ste nemali zneužívať k tomu, aby ste dieťa poučovali alebo vnucovali mu nejaký spôsob myslenia. Mohlo by to mať úplne opačný efekt.
- Najideálnejšie je, keď ju prerozprávate a nie čítate.
- Dôležité je sledovať reakcie dieťaťa.
- V prípade ak si neviete poradiť môžete sa obrátiť na odborníkov, ktorí sa takejto terapii venujú a radi vám pomôžu.
Terapeutické rozprávky vo svojej terapii s deťmi používa aj Občianske združenie Návrat. V rámci projektu „Pomôžme si rozprávkou“ pripravili viacero rozprávok a odporúčania kníh s terapeutickým príbehom, ktoré rodičom a ich deťom môžu pri liečení pomôcť.