Koronavírus priniesol veľa strachu, ale aj niečo pozitívne - čas pre utužovanie rodinných vzťahov

Možno sa konečne vďaka pandémii naučíme spomaliť a byť častejšie so svojou rodinou.
Možno sa konečne vďaka pandémii naučíme spomaliť a byť častejšie so svojou rodinou. / Foto: Bigstock

Koronavírus nás postavil pred mnohé doteraz nepoznané situácie. V niektorých rodinách sa možno vzťahy narušia, ale v mnohých sa naopak posilnia.

 

Počas nasledujúcich dní a týždňov obdobia karantény spolu trávia rodiny neporovnateľne viac času ako za iných, bežných okolností. Možno sa konečne vďaka pandémii naučíme spomaliť a byť častejšie so svojou rodinou. Súčasný životný štýl rodín je už dlhodobo taký, že spolu trávia minimum času po práci. Tí dôslednejší dbajú na to, aby boli spolu ako rodina aspoň počas víkendov. Pre niektoré rodiny, ktoré zostali doma a sú v nepretržitom kontakte zavretí v jednom priestore, to však môže byť úplne nová situácia, ktorá môže mať rôzne následky. Viacerí ľudia sa tešia, že počas nasledujúcich dní budú mať viac času na svoje rodiny a dobehnú to, čo roky zanedbávali. Iní sú presvedčení, že počas karantény páry začnú trpieť ponorkovou chorobou a následky budú vážne. Zvýši sa rozvodovosť a rozpadne sa mnoho rodín.

 

Ponorka počas karantény?

Stalo sa to už každému z nás. Najčastejšie ju dostaneme na niekoho, s kým trávime príliš veľa času bez prestávky. Ponorková choroba je laické označenie na vzrastajúce napätie medzi osobami, ktoré spolu trávia veľa spoločného času a sem patria aj členovia rodiny. Prejavuje sa zvýšeným napätím, agresivitou, neprimeranými reakciami na aktivity druhých, ako aj častejšími hádkami.

Priemerne si už na tretí deň partneri začínajú liezť na nervy, deti ich každú chvíľu zasýpajú otázkami a úlohami, rozčuľujú a vyvolávajú hádky. Takéto scenáre sú ale bežné a dobre známe aj pri dovolenkách. Po určitom čase sa však situácia začne zlepšovať v dôsledku adaptácie na nové podmienky.

Rovnako je na „ponorkovú chorobu“ ako stvorená aj súčasná karanténna situácia. Otázkou však je, ako dlho kríza medzi nami potrvá a či sa to môže po jej odznení vrátiť v našom vzťahu znovu do pohody. Teda či vzťahy nevyhrotíme natoľko, že nebude viac cesty späť.

Pozitívny scenár je možný v rodinách, kde nie sú prítomné nejaké nedoriešené záležitosti, ktoré sú dlhodobo zametané pod koberec.

 

Ako situáciu doma zvládnuť? 

Každá zmena v našom živote predstavuje záťaž a chaos. Výsledkom chaosu sú nové štruktúry, zvládajúce stratégie a upriamenie pozornosti na iné veci, na ktoré sme boli doposiaľ zvyknutí. Adaptácia na novú situáciu závisí od viacerých faktorov, akými sú schopnosti jednotlivých členov zvládať krízové situácie a riešiť problémy, typy osobnosti aj fázy manželstva. V súčasnej situácii sa naša pozornosť sústreďuje skôr na život, na prežitie. Čo všetko môžeme urobiť, aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom? Najdôležitejšie je vyrovnať sa so súčasnou situáciou a uvedomiť si, že ju momentálne nezmeníme, vedome sa správať disciplinovane a ovládať sa v krízovej situácii.

 

Ako utužovať vzťahy v domácom prostredí?

Vzťahy v rodine sú veľmi dôležité, to ako so sebou navzájom doma vychádzame a správame môže byť príčinou mnohých úspechov, ale aj neúspechov. Dobrou správou je, že pocit ohrozenia ľudí stmeľuje. Zakotvený strach o zdravie a život nám nastavuje veľkorysý pohľad na problémy. Mnohé ďalšie problémy sa zaradia do kategórie menej dôležitých. V priemere už ten piaty deň v spoločnej karanténe si môže rodina začať užívať. Čo všetko môžeme robiť?

 

 1. Veľa komunikujte a počúvajte sa navzájom – často sa spolu rozprávame, ale napriek tomu sa nepočúvame. Aktívne počúvať však znamená sústrediť sa na toho druhého, venovať mu svoj čas, energiu a pozornosť.
   
 2. Dovoľte deťom pomáhať -  deti vo všeobecnosti obdivujú svojich rodičov a chcú sa im vo všetkom vyrovnať. Počas bežných dní nie je veľa času na spoločné práce, ale teraz tu je príležitosť aj na to. Môžete im zveriť dôležité úlohy napríklad pri varení alebo pečení, upratovaní. Za splnenú úlohu ich nezabudnite oceniť a pochváliť.
   
 3. Hrajte spoločenské hry  - voľné chvíle môžete vyplniť aj spoločenskými hrami, ktoré sú nielen zábavné, ale aj náučné. Deti sa naučia zvládať neúspech, strategicky uvažovať a logicky myslieť.
   
 4. Vytvorte si nové spoločné rituály – rituály vo všeobecnosti nám dávajú pocit istoty a bezpečia. V tomto období vám môžu pribudnúť ďalšie.
   
 5. Spoločne cvičte – momentálne nemáme veľa možností ísť na prechádzky a byť dlho na čerstvom vzduchu, preto ak máte záhradu alebo aspoň balkón trávte tam chvíľku času.  Veľa sa slňte, pretože slnko je zdrojom vitamínu D, ktorý teraz tak veľmi potrebujeme. Zacvičte si spoločne doma.  
   
 6. Oprášte si spoločné spomienky - Vytiahnite všetky albumy fotografií a videá (svadbu, stužkovú, krst, rodinné oslavy, dovolenky…). Zaspomínajte si na nejaké vtipné situácie a príhody.
   
 7. Vzdelávajte sa  - čítajte, robte úlohy. Začnite sa venovať niečomu novému a naučte sa niečo nové, čo vás bude baviť a motivovať ísť dopredu a rozvíjať sa.

 

Najdôležitejšie je zastaviť sa v tomto uponáhľanom svete a venovať sa sebe a svojej rodine. Prišiel čas, aby sme prehodnotili svoje hodnoty, akými sú zdravie, rodina, láska a pokora. Skúsme preto obmedziť negatívne správy v médiách a sociálne siete a užívať si čas s rodinou. Po čase budeme prekvapení, ako nám tento čas prospel k tomu, aby sme si boli bližší a viac k sebe otvorení a rešpektujúci. 

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku