Články: Pre študentov
O projekte

 

Ako pracovať so svojimi emóciami

Beáta Tancsáková
Autor článku
Foto: Pexels
Súčasná pandémia okrem ohrozenia bezprostredného fyzického zdravia predstavuje veľké riziko aj pre našu psychiku. / Foto: Pexels

Súčasná pandémia okrem ohrozenia bezprostredného fyzického zdravia predstavuje veľké riziko aj pre našu psychiku. Ako tento nápor zvládnuť?

 

Rozhlas, televízia, sociálne siete minútu po minúte nás informujú o aktuálnej situácii ohľadom šírenia nového vírusu. Nové pozitívne otestované prípady, úmrtia, mimoriadna situácia či rôzne opatrenia zo strany vlády. Je to ozaj situácia, v ktorej je ťažké si zachovať chladnú hlavu. V tomto období však nebojujeme len s vírusmi a spomínanou pandémiou, ale aj s vlastnými myšlienkami a emóciami, ktoré prežívame. Miera našej duševnej pohody úzko súvisí aj s našimi myšlienkami a emóciami.

 

Odkiaľ sa berú myšlienky a emócie?

Mnoho psychologických výskumov poukazuje na to, že napriek tomu, že sme si vedomí svojich myšlienok, reálne však nevieme, kde majú svoj pôvod. Napriek tomu máme tendenciu vytvárať rôzne vysvetlenia, odkiaľ sa vzali. Veľakrát iba reprodukujeme to, čo vytvára naša myseľ namiesto toho, aby sme ju usmernili. S myšlienkami prichádzajú aj emócie. V súčasnej dobe má v hlave väčšina z nás negatívne myšlienky a s tým spojené obavy, strachy. Obavy z budúcnosti, vynárajú sa bolestivé spomienky, pesimistické vízie. Rovnako ako sa tieto myšlienky dookola opakujú tak isto sú s nimi prítomné aj negatívne emócie, ktoré sa podpisujú na našej psychickej pohode, ktorá je však veľmi podstatná v tomto období.

           

Naše emocionálne vzorce pochádzajú z raného detstva. Pre niektorých je táto informácia potešením, pre iných zas nie. Dobrou správou je, že ich dokážeme zmeniť a aj sa s nimi naučiť žiť. Ak chceme tieto mechanizmy zvládať a postupne meniť potrebujeme zapojiť celé naše telo. Tým, že telo predstavuje domov pre emócie, tak na ňom záleží, či tie pocity ovládnu naše správanie alebo naopak telo ovládne danú situáciu a zároveň upokojí aj rozbúrené emócie. K tomu sú potrebné 3 základné kroky:

 

 1. Včasne si v tele uvedomiť prichádzajúce emócie – tie sa začínajú prejavovať v tele skôr, ako si ich racionálne uvedomíme. Telo nám dáva rôzne signály a intenzita emócií rastie. 
   
 2. Ustáť situáciu, zostať v rovnováhe a primerane reagovať - nemá žiadny zmysel potláčať emócie, tým len vytvoríme ďalšie napätie, ktoré zintenzívni „výbuch“. Emócie by sme mali prijať, uvedomiť si, že sa to spája s danou situáciou, dať im len toľko priestoru, aby mohli relatívne v pokoji odznieť.
   
 3. „Spamätať sa z toho“ – emocionálne napätie nás dokáže dosť vyčerpať aj fyzicky a môže nám zabrániť v efektívnom fungovaní na istú dobu. Najlepšie je to doslova rozchodiť alebo rozdýchať. Môžete sa zhlboka nadýchnuť do celého tela a potom vydýchnuť všetky zvyšky emocionálneho napätia, ktoré vo vás zostali. Prípadne sa choďte poprechádzať po izbe, kancelárii alebo von.

 

Ako však zvládnuť emócie v súčasnej pandemickej situácii?

Napísať nejaký univerzálny návod, ktorý by fungoval rovnako pre každého, je priam nemožné. Musíme si uvedomiť, že každý z nás je iný. Pre každého však platí, že dôležité je akceptovať svoje pocity. Prijať ich predstavuje našu ochotu pripustiť súčasnú situáciu, že je taká, aká je a neklamať sám sebe. Ak vám je zle, priznajte to a povedzte si „nie je mi dobre“.

 

Prijať znamená:

 • Prijať to, že sme v mimoriadnej situácií, ktorá nám môže priniesť mimoriadne, nepríjemné pocity, myšlienky aj stavy. Možno nám prinesie aj pocity, ktoré sme doteraz nemali a nepoznáme ich. Práve preto je dôležité byť pripravení na všetky možné scenáre.
 • Netrestajte sa (vnútorne) za to, že máte strach alebo negatívne myšlienky. Je to úplne v poriadku ak sa bojíte neznámeho, máte strach o svoje zdravie, rodinu prípadne zamestnanie. Prijmite svoju slabosť a nevyčítajte to nikomu.
 • Nedávajte im príliš veľký priestor, to znamená neotravujte s nimi stále dookola ostatných ľudí a neustále o nich nepremýšľajte.
 • Tie isté emócie prežívajú aj ľudia okolo nás a dôležité je akceptovať aj ostatných.
 • Pokúsiť sa nepodliehať panike a úzkosti.
 • Skúste počúvať svoj zdravý rozum.

 

Jednou z techník, ktorá sa využíva v psychológii je tzv. toaletná technika. Ide o výbornú techniku, ktorá je vhodná pre prácu so strachom, úzkosťou alebo smútkom. Okrem toho nám pomôže odvrátiť pozornosť od dookola prichádzajúcich nepríjemných správ z celého sveta. Prináša okamžitú úľavu. Ako na to?

 

 1. Zoberte si papier a preložte ho na polovicu.
 2. Na ľavú stranu napíšte všetky svoje negatívne myšlienky, ktoré sa spájajú s danou situáciou..
 3. Následne si nahlas prečítajte všetky myšlienky a pouvažujte nad tým, ako veľmi je reálne to, že sa to stane. Môžete pouvažovať aj nad tým, čo by ste urobili, keby sa to stalo.
 4. Preformulujte tieto negatívne myšlienky na pozitívne a napíšte ich na pravú stranu.
 5. Roztrhnite papier na polovicu. Ľavú stranu roztrhajte následne až na malé kúsky a môžete ich spláchnuť. Je to len symbolické „spláchnutie“, ale psychologicky to má svoj zmysel. Druhú polovicu môžete mať stále po ruke a čítajte tie myšlienky tak často, ako to je možné.
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.