Ako si plniť predsavzatia?

Nový rok so sebou často prináša nové predsavzatia.
Nový rok so sebou často prináša nové predsavzatia. / Foto: Unsplash

Nový rok so sebou často prináša nové plány a predsavzatia. Mnohým z nás sa však nikdy nepodaria naplniť. Ako to zmeniť?

 

Rozlúčka so starým rokom a príchod nového roka nám dáva pocit, že je všetko možné, že dokážeme všetko ľahko zmeniť, môžeme začať odznova a všetko zlé zahodiť za hlavu. Začiatok nového roka nás motivuje, aby sme niečo urobili aj so svojím životom. Veríme, že sa v ňom začína nová etapa. V opojení sviatočnej nálady sa snažíme dávať si aj rôzne novoročné predsavzatia. 

 

Majú novoročné predsavzatia zmysel?

Na prelome starého a nového roka častokrát analyzujme naše úspechy a zlyhania, zároveň zisťujeme, čo sme chceli, ale nepodarilo sa nám to dosiahnuť. Veríme, že nasledujúci rok bude lepší a prinesie nám úspech. Predsavzatia sú skôr emocionálnym prejavom ľudí a nie racionálnym. Je to prianie, ktoré sa týka splnenia nejakej túžby, snahy o určitú zmenu alebo zlepšenie. Týka sa niečoho, čo nám zlepší život a spríjemní ho. Väčšinou máme lepší pocit, keď si ich dáme, avšak skutočné opodstatnenie a zmysel majú až vtedy, keď cítime v sebe skutočné odhodlanie a vtedy, keď sú správne načasované. Vyššiu hodnotu a väčší zmysel im dáme vtedy, ak si z nich vytvoríme ciele. Stanovenie konkrétnych cieľov, ich vymedzenie a postup, ako ich dosiahnuť, potrebujú čas a správne naplánovanie. Dôležité však je, aby ste za nimi išli a všetko poctivo plnili.

 

Pre úspešné splnenie predsavzatí sú najdôležitejšie 3 pravidlá:

 1. Mať dostatočnú motiváciu a pevnú vôľu.
 2. Vytvoriť si plán na prekonanie obdobia krízy, ktoré zvyčajne príde.
 3. Odmeniť sa za vytrvalosť. V živote sa celkovo málo odmeňujeme a oceňujeme.

 

Ako si rozumne vytvoriť predsavzatia

 1.  Dôvod – dôležité je vedieť, prečo si dané predsavzatie dávate. Napríklad schudnem, lebo mám zdravotné problémy. Malo by to byť niečo, čo vás celý čas bude motivovať. V momente, ak budete vedieť odpovedať na túto otázku, môžete si vytvoriť konkrétny cieľ.
   
 2. Cieľ – podstatné je mať reálne a dobre premyslené ciele. Treba si uvedomiť, že príliš veľké ciele v krátkom čase nie sú najlepším nápadom. Najideálnejšie je hlavný cieľ rozkúskovať a vytvoriť si čiastkové ciele, ktoré sú ľahšie splniteľné. Okrem toho je veľmi dôležitá aj správna formulácia cieľa. Nemala by obsahovať zápor. Napríklad namiesto „nebudem fajčiť“ je lepšou alternatívou „obmedzím fajčenie na dve cigarety denne“. Najideálnejšie je, keď si v pokoji sadnete, popremýšľate o nich a všetko si zapíšete na papier. Sú ľudia, ktorým pomáha, keď majú svoje ciele stále na očiach.
   
 3. Spôsob ako na to – stanoviť si predsavzatie, cieľ je jedna vec, rovnako dôležité je nájsť spôsob, ako ho splniť. Mali by ste naplánovať kedy, kde a ako ho budete plniť. Okrem toho je dôležité porozmýšľať nad problémami, ktoré vás môžu stretnúť na ceste a nájsť riešenia, aby ste boli pripravení.
   
 4. Hovorte o tom – ak nemáte dosť pevnú vôľu, povedzte to kamarátom a svojim najbližším. Môže to byť akousi verejnou kontrolou, ktorá vás môže poháňať vpred, aby ste svoje ciele napĺňali.
   
 5. Obdobie krízy – skôr či neskôr príde aj toto obdobie, kedy môžete náhodou zlyhať. Netreba sa však nechať odradiť, ale snažiť sa nájsť cestu späť k túžbe, ktorú ste si vytýčili.  Ak si chybu priznáte, vyhrali ste, ak ju zakrývate, povedie vás to z naštartovanej cesty preč. Každá zmena v našom živote vyžaduje určitú dávku vytrvalosti a sily. Ak ste sa teda vydali na cestu niečoho nového, lepšieho, tak sa určite stretnete s rôznym prekážkami, ktoré budete musieť zdolať. Nemali by ste sa nechať odradiť, ale pokračovať v ceste dopredu. Zlyhania nám poukazujú na to, že úlohy sme nenastavili správne. Ideálnej je si dať pauzu, prehodnotiť a nastaviť si reálnejšie ciele.  
   
 6. Buďte trpezlivý – trpezlivosť je v podstate základom každej zmeny. Dôležité je nečakať výsledky hneď na druhý deň, ale dať tomu čas a priestor. Pri predsavzatiach, zmenách návykov si musíme uvedomiť, že potrebujeme prebudovať v mozgu nervové dráhy, ktoré sa tvorili niekoľko rokov. Tieto dráhy sú silné a často na ich zmenu nestačí iba pevná vôľa. Treba mať silný, jasný a hlavne pozitívne formulovaný cieľ, čo chceme dosiahnuť. Hlavne však potrebujeme vytrvalosť a trpezlivosť k tomu, aby sme v činnosti, ktorá smeruje k zmene vytrvali 21 až 66 dní, vtedy môže nastať nový „zápis“ v mozgu a vytvorí sa nový návyk.

 

Správny čas na zmenu, na ciele nie je len v období nového roku. Ak nájdeme v sebe nejakú hybnú silu, vnútornú motiváciu môžeme stanovovať a začať plniť ciele hocikedy. Dôležité je nezabúdať na to, že život je nevyspytateľný a treba byť pripravení svoje ciele meniť a prispôsobiť aktuálnej situácií. Predsavzatia, či už novoročné alebo akékoľvek nemali by byť stresorom, ale motiváciou k lepšiemu životu.

Zdieľať na facebooku