Úzkosť v práci vás oberá o množstvo energie. Takto ju dokážete zvládnuť!

Úzkosť a stres na pracovisku
Úzkosť a stres na pracovisku / Foto: Bigstock

Majú vaše úzkostné pocity tendenciu náhle sa objaviť, keď ste v práci? Ste nervózni už len pri pomyslení na svoju prácu? Zmení sa vaša nálada v pondelok ráno alebo nebodaj už v nedeľu večer? Môžete s tým niečo urobiť.

 

Ak sa vaša úzkosť točí okolo práce, môžete pociťovať úzkosť na pracovisku, známu aj ako pracovný stres. Tieto pocity sa môžu vyskytnúť, keď ste priamo na pracovisku alebo aj mimo neho. Medzi príčiny takejto úzkosti patria najčastejšie obavy o váš pracovný výkon, pracovné vzťahy, nadmerný pracovný čas, blížiace sa termíny, bezpečnosť vašej práce alebo toxická kultúra na pracovisku. Tieto príznaky môžu viesť k neschopnosti vykonávať svoju prácu, pretože nie ste schopní sústrediť sa alebo cítiť motiváciu vykonávať úlohy, ktoré ste dostali. Časom to môže viesť k poklesu vášho výkonu, rozpadu vašich pracovných vzťahov alebo k tomu, že budete tráviť viac času doma ako práceneschopní. 

Všetci v každodennom živote pociťujeme stres a úzkosť, takže je úplne normálne, že sa z času na čas obávate o svoju prácu. Vzhľadom na to, že zamestnanie hrá v našich životoch významnú úlohu, je normálne pociťovať úzkosť, keď je tlak na pracovisku obzvlášť vysoký, alebo ak nastupujete do nového zamestnania. Dôležité je, či viete, ako s týmito pocitmi pracovať, aby vás úplne neprevalcovali.

 

Ako sa vyrovnať s úzkosťou v práci?

Úzkosť na pracovisku môže byť ohromujúca a neúprosná. Niekoľkými malými krokmi však dokážete úspešne prekonať alebo zvládnuť svoj pracovný stres.

 

Nedovoľte, aby úzkosť určovala, ako žijete

Ľudia s úzkosťou by sa mali vyhýbať obmedzovaniu. Ak bojujete s úzkosťou, mali by ste si naplno užívať život, napriek vašim telesným skúsenostiam s úzkosťou. Ochota plne zažiť seba a svoje myšlienky, pocity, fyzické vnemy a podobne a hlavne akceptovať túto škálu skúseností a zároveň pokračovať v konaní podľa toho, čo je pre vás dôležité, vás povedie k tomu, aby ste prestali bojovať s úzkosťou. Aktivity ako písanie denníka, joga či meditácia vám môžu pomôcť cítiť sa plne prítomní v danom okamihu.

 

Snažte sa nepotláčať svoju úzkosť

Každý zažíva úzkosť. Je to normálna reakcia na stres. Pustite ho dovnútra, keď sa objaví. Precvičujte si akceptovanie. Namiesto toho, aby ste sa snažili stres potláčať, dajte mu priestor. Úzkosť sa snaží na niečo upriamiť vašu pozornosť a potláčanie týchto pocitov býva kontraproduktívne. 

 

Eliminujte svoje obavy

Účinnou metódou na zmiernenie úzkosti býva aj postavenie sa svojim obavám čelom. Pokiaľ máte obavy z vystupovania pred publikom, absolvujte kurz na zlepšenie týchto zručností a vyhľadávajte menšie príležitosti, kde si budete môcť tieto zručnosti trénovať. Takéto správanie zmení váš vzťah k úzkosti a vaša sebadôvera v daných situáciách bude vyššia.

 

Poznajte svoju odolnosť a venujte úsilie jej aktívnemu zlepšovaniu 

Čo vám môže výrazne pomôcť vyrovnať sa so stresom a úzkosťou z neustálej zmeny, je byť k sebe úprimný v tom, čo vám skutočne spôsobuje stres a úzkosť. Keď premýšľate o svojom pracovisku, vytvorte si zoznam vecí:

  • Identifikujte veci, ľudí a okolnosti, ktoré vo vás vyvolávajú stres a úzkosť.
  • Pri každej položke, ktorú ste napísali, skontrolujte, či dokážete rozpoznať nejaké bežné reakcie pri pohľade na vaše správanie, emocionálne a duševné stavy.
  • Pokúste sa rozpoznať, ako veľmi vás každá položka ovplyvňuje a ovplyvňuje nielen váš pracovný život, ale aj život mimo práce.
  • Voči každej položke začnite plánovať stratégie, ktoré vás môžu rozptýliť, vytesniť alebo odpútať od negatívnych myšlienok. Napríklad zmeňte polohu sedenia. Vstaňte a ponaťahujte sa. Zapojte si slúchadlá na dve minúty a počúvajte pesničku, pri ktorej sa vám zvyčajne chce spievať, smiať sa alebo sa cítite sebavedomejšie.

 

Akceptujte len reálne deadliny

Mnoho úzkostných ľudí súhlasí v práci s termínmi, o ktorých vopred vedia, že nie je možné ich splniť. Je lepšie nastaviť si primerané termíny ako sa ospravedlňovať po ich nesplnení.

 

Urobte si poriadok

Organizovanosť môže pomôcť znížiť pocity preťaženia. Rozdeľte veľké úlohy na menšie kroky, priraďte dátum a čas dokončenia každému kroku. Inými slovami, snažte sa využiť svoju úzkosť na to, aby vás poháňala k plneniu úloh, namiesto toho, aby ste ich odkladali.

 

Zamerajte sa na fakty

V práci sa úzkostní ľudia často zaťažujú emóciami, ktoré ich môžu ťahať rôznymi smermi a spôsobovať im psychické preťaženie, pocity nedocenenia a nepochopenia. Najlepšie, čo môžete urobiť je, ak konverzácii s problematickými kolegami nastavíte mantinely. Zameriavajte sa na fakty a držte sa prítomnosti. Nevracajte sa k starým krivdám, hoci sa môžu zdať relevantné. Vyhýbajte sa emocionálne nabitým vyjadreniam a obvineniam. Ak je to nutné, zapojte do problému kolegu z personálneho oddelenia.

 

Vyskúšajte progresívnu svalovú relaxáciu

Zapojte sa do cvičení, ktoré uvoľnia vaše telo a upokoja vašu myseľ. Dychové alebo iné cvičenia navodzujúce relaxáciu (napr. meditácia všímavosti, progresívna svalová relaxácia, riadené zobrazovacie cvičenia, tai chi, joga) môžu znížiť stres tým, že pomôžu podporiť relaxačnú reakciu.

 

Stanovte si hranice

Ak váš stres súvisí s rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom alebo pracovnými vzťahmi, tak si nastavte konkrétny čas začiatku a konca pracovného dňa, zapojte sa každý týždeň do jednej alebo dvoch aktivít, pre vašu fyzickú, emocionálnu a duševnú pohodu. 

 

Požiadajte o pomoc

Požiadať o pomoc v práci môže byť pre niekoho s úzkosťou ťažké, pretože sa obáva, že ho ľudia budú považovať za neschopného. Ak je vaša pracovná záťaž príliš veľká alebo potrebujete trochu podpory, rozumný šéf vás bude rešpektovať za to, že ste zodpovední, a určite vám poskytne podporu. Ak si myslíte, že nemôžete požiadať o podporu na pracovisku, môže vám s nejakou zručnosťou pomoc aj niekto z vonkajšieho prostredia.

 

Vyhľadajte odbornú pomoc

Niekedy môže byť ťažké zvládnuť úzkosť bez odbornej pomoci. Psychológ, ktorý poskytuje terapiu, vám môže pomôcť naučiť sa lepšie porozumieť úzkosti a zmeniť svoj vzťah k svojim úzkostlivým myšlienkam a pocitom.

 

Pripojte sa k podpornej skupine

Pre mnohých ľudí s úzkosťou je užitočné porozprávať sa s tými, ktorí majú podobné skúsenosti ako oni. Môže vám to pomôcť cítiť sa pochopení a môže to byť aj spôsob, ako získať radu a podporu od ľudí, ktorí majú vzťah k tomu, čím prechádzate.

 

Úzkosť na pracovisku je bežná, ale dá sa veľmi dobre zvládnuť. Malé kroky, ako je pochopenie vašich spúšťačov, stanovenie hraníc a prestávky na regeneráciu, môžu viesť k dlhej ceste. To znamená, že ak sa váš pracovný stres stane ťažko zvládnuteľným osamote, neváhajte vyhľadať odbornú podporu. Nikto by nemal v tichosti trpieť problémami duševného zdravia aj preto, lebo vaše problémy sa môžu zhoršovať. Úzkosť súvisiaca s prácou môže byť veľmi vyčerpávajúca záležitosť. 

Zdieľať na facebooku