Ubíja vás už práca učiteľa? Tieto návyky podľa vedcov pomôžu byť šťastnými aj vám

Podľa vedcov ani veľa peňazí neprináša ľuďom dlhodobý pocit spokojnosti. Sú to podľa nich úplne iné veci, ktoré v nás vyvolávajú pocity šťastia.
Podľa vedcov ani veľa peňazí neprináša ľuďom dlhodobý pocit spokojnosti. Sú to podľa nich úplne iné veci, ktoré v nás vyvolávajú pocity šťastia. / Foto: Shutterstock

Čo robí ľudí šťastnými? Šťastie je subjektívny pocit. Niekto je šťastný v kruhu svojej rodiny, iného napĺňa práca, ďalšiemu  stačí k pocitu šťastia to, keď je pekné počasie. Výsledný pocit šťastia dosiahneme vtedy, keď máme pocit, že náš život má zmysel a činnosti,  ktoré ho napĺňajú, sú v našom vnímaní plnohodnotné. No ako tento pocit šťastia aj naozaj dosiahnuť? Ľudia pracujúci v školách sú priam notoricky citliví na pocit nepohody – vyskúšajte tieto jednoduché psychologické triky, ako zostať pozitívne naladení.

Známy výskum o šťastí,  ktorý uskutočnili vedci na Massachussetskej univerzite pred viac ako 40 rokmi ukázal, že ľudia, ktorí vyhrali v lotérii, nebývajú šťastnejší ako ostatní ľudia. Len čo opadne počiatočné nadšenie z výhry, títo ľudia sa vracajú k normálnym hladinám šťastia. Ak ani veľa peňazí neprináša dlhodobý pocit spokojnosti, čo ju potom zaručí? Prinášame niekoľko vedecky preukázaných návykov, ktoré vás urobia šťastnými nielen v škole.

 

Chcete byť šťastní? Tak sa o to príliš nesnažte

Zaujímavá štúdia vedcov z Univerzity v Berkeley dokázala, že čím viac sa ľudia snažili byť šťastnými, tým menej  sa im to darilo. Namiesto toho, aby si užívali to, čo práve robili, neustále sa trápili tým, ako by pri tom mohli byť ešte šťastnejšími. Výsledkom bol pocit sklamania a nespokojnosti. Výučba síce zahŕňa množstvo plánovania a roboty, ktorá vás nebaví, vy sa však snažte žiť v prítomnosti a užívajte si momenty, kvôli ktorým máte toto povolanie radi a kvôli ktorým ste si ho vybrali.

 

Buďte v kontakte s inými ľuďmi

Trávenie času s inými ľuďmi a budovanie zmysluplných vzťahov robí ľudí vnútorne šťastnými. Platí to predovšetkým pre mladých ľudí. Výskumy naznačujú, že mladí sa cítia najšťastnejší vtedy, keď sú vo vzájomnom kontakte so svojimi priateľmi. Naopak, najsmutnejší sú vtedy, keď sa cítia izolovaní. Obklopte sa šťastnými, pozitívnymi ľuďmi. Investujte do vzťahov a pestujte si ich, a podporujte v tom aj svojich študentov.

 

Vážte si čas

Je dokázané, že ľudia, ktorí si vážia svoj čas viac než peniaze, sú šťastnejší. Neznamená to samozrejme, že peniaze nie sú dôležité. Vedci z Princetonskej univerzity zistili, že ľuďom, ktorí zarábajú ročne približne 70 000 eur, už ďalšie zvýšenie platu väčší pocit šťastia neprináša. Ale suma, ktorú potrebujeme zarobiť, aby sme sa cítili šťastní, nie je taká jednoznačná. Dávno je známe, že množstvo peňazí nie je rovnako dôležité pre každého. Britský iluzionista a spisovateľ Derren Brown  vo svojej najnovšej knihe o šťastí hovorí, že toto číslo vo veľkej miere závisí aj od toho, kde žijeme a aké máme životné náklady. Jedno však platí stále  – nedostatok peňazí je často zdrojom nešťastia, jeho nadbytok nás však šťastnejšími neurobí. Nezabúdajte ani na to, že zvýšenie platu často so sebou prináša aj viac času stráveného v práci, čo vás v konečnom dôsledku môže urobiť ešte viac nespokojnými.

 

Buďte milí a chápaví k druhým

Ukážte ľuďom, že ich chápete a pomôžte im vždy, keď sa to dá. Snažte sa vylepšiť deň každému, koho stretnete. Výskumníci z Kalifornskej univerzity sa pozreli na pocit dosiahnutia šťastia z druhej strany. Uskutočnili zaujímavý výskum, v ktorom boli respondenti požiadaní, aby nerobili veci, ktoré ich robia šťastnými, ale namiesto toho aby po dobu šiestich týždňov urobili päť dobrých skutkov týždenne . Výsledkom tohto zaujímavého experimentu bol u týchto ľudí pocit, že sami môžu byť hybnou silou konania dobra a môžu tak vyvolávať pozitívnu spätnú väzbu a presadzovať dobré vzťahy. Vyskúšajte to v zborovni alebo na katedre a uvidíte, aké pozitívne výsledky dosiahnete.

 

Investujte do zážitkov, nie do materiálnych vecí

Problémom pri určovaní priorít, ktoré materiálne veci potrebujeme je ten, že život sa rýchlo mení. Čo bolo včera horúcou novinkou môže byť zajtra starožitným kúskom. Pri zážitkoch si vytvárate spomienky, ktoré vám zostanú navždy. Udržiavajte si prehľad o najnovších novinkách, ktoré sa týkajú vašej práce a vašich koníčkov. Skúšajte nové, vzrušujúce veci. Investujte do zaujímavých výletov, dovoleniek, štúdia, nie do najnovších technologických noviniek.

 

Buďte optimisti

Prijmite fakt, že nie vždy musíte byť dobre naladení. Môže vám to pomôcť minimalizovať negatívny dopad zlej nálady na vašu psychiku. Nedávny prieskum Britskej psychologickej spoločnosti ukázal, že aj negatívne pocity sa dajú využiť pozitívnym spôsobom. Nájdite pozitívnu stránku každej situácie – určite tam je, len ju treba nájsť. Uvedomte si, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a zastavte tok negatívnych myšlienok. Neočakávajte, že budete neustále dokonale šťastní. Negatívne pocity sú prirodzené, preto sa snažte vyťažiť z nich niečo pozitívne.

 

Choďte von

Prieskum uskutočnený v roku 2016 vo Veľkej Británii na vzorke 2000 rodičov päť až dvanásťročných  detí ukázal, že dnešné deti trávia denne menej času vonku na vzduchu než väzni. Až 74 percent detí trávi hraním sa vonku menej ako 60 minút denne. Nepodceňujte hodnotu prírody. Podľa výskumov sú ľudia, ktorí trávia dostatok času vonku a cítia sa spätí s prírodou, pozitívnejšie naladení a v živote spokojnejší. Nezostávajte zatvorení vnútri ani vtedy, keď máte veľa práce. Život je viac ako len práca. Zastavte sa a vedome si urobte čas pre seba. Choďte na dlhú prechádzku, tancujte, plávajte, a užívajte si to. Nebojte sa ukradnúť si čas pre seba, na chvíľu to svet zvládne aj bez vás. Odmenou vám bude vlastná spokojnosť.

Čítajte viac o téme: Šťastie
Zdieľať na facebooku