Anna Hurajová

Ubíja vás už práca učiteľa? Tieto návyky podľa vedcov pomôžu byť šťastnými aj vám

Podľa vedcov ani veľa peňazí neprináša ľuďom dlhodobý pocit spokojnosti. Sú to podľa nich úplne iné veci, ktoré v nás vyvolávajú pocity šťastia.

Schopnosť dobre čítať a písať nie je samozrejmosť. Dyslektikov sú medzi nami milióny

Mnoho ľudí stále nevie, čo je to vlastne dyslexia. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že dyslexia znamená len vidieť písmená v nesprávnom poradí alebo pomýliť si ‘b’ a ‘d’. Vedci však túto teóriu odmietajú.

Čo dokáže motivovať deti rodičov s nižším vzdelaním k tomu, aby študovali?

Ak majú rodičia vysokoškolské vzdelanie, je vysoká pravdepodobnosť, že ich dieťa tiež dosiahne vysokoškolské vzdelanie. Naopak u detí, ktorých rodičia majú nízke vzdelanie, je táto šanca minimálna. Prečo je to tak a je možné to zmeniť?

Je štúdium humanitných odborov zbytočné? Vedci tvrdia, že nie

Asi 400 slovenských vedcov dodnes podpísalo Memorandum spoločenských a humanitných vedcov na Slovensku. Napriek podceňovaniu humanitných odborov sú podľa vedcov pre nás dnes možno ešte dôležitejšie ako v minulosti.

Bilingválna výchova: Dar, ktorý má veľkú cenu

Jazyky a národy sa miešajú, vznikajú zmiešané manželstvá, a rodičia tak stoja pred otázkou, či majú svojim deťom poskytnúť dvojjazyčnú alebo dokonca viacjazyčnú výchovu.

Slovenský profesor z ETH Zürich o škole budúcnosti: Kľúčom nie je vedieť, že niečo platí, ale proces, ako na to môžeme prísť

Slovenský profesor Juraj Hromkovič patrí na univerzite EHT Zürich medzi popredných odborníkov v oblasti počítačových vied a diskrétnej matematiky. Vo svojej prednáške na Slovensku hovoril o školách budúcnosti.