Články: Pre študentov
O projekte

 

Suché a sekundárne utopenie detí je nebezpečné hlavne kvôli nevedomosti dospelých

Andrea Mikušová
Autor článku
Foto: Bigstock
Suché a sekundárne utopenie nastáva vtedy, keď je už dieťa mimo vody. / Foto: Bigstock

Voda prináša mnoho radosti deťom i dospelým. Nie je však len dobrým kamarátom do horúcich dní, ale aj nebezpečenstvom, na ktoré často pri zábave zabúdame. K utopeniu môže dôjsť navyše nielen vo vode, ale aj keď sú deti už dávno mimo nej.

 

K utopeniu môže dôjsť aj keď už nie sme vo vode

S príchodom leta a horúcich dní narastá počet detí i dospelých, ktorí najradšej svoje voľné chvíle trávia pri vode. Sme uvoľnení, všetci si chceme užívať pohodu a občas možno pozabudneme, že práve pri vode by sme s deťmi mali byť ešte pozornejší. V spojitosti s kúpaním sa na kúpaliskách a jazerách totiž stúpa aj riziko topenia sa, ktoré máva u detí medzi 1. až 14. rokom najčastejšie fatálne následky. Najmä deti do veku 5 rokov spanikária, keď sa náhodne napijú vody a nie sú samy schopné upokojiť sa a doplávať do bezpečia. Preto deti nikdy nesmú zostať bez dozoru ani v tej najmenšej vode. Akokoľvek plytká a bezpečná sa nám situácia javí, či už ide o pár centimetrov vody vo vani, detský nafukovací bazén na záhrade, kúpalisko, jazero alebo more, dieťa nikdy nesmie zostať bez vnímavého dohľadu rodiča.

 

Nebezpečné situácie vo vode

Aj zdanlivo nevinná situácia sa vo vode môže obrátiť v život ohrozujúci stav. Obzvlášť pri bláznivých hrách, pri ktorých sa dieťa nečakane rýchlo potopí pod hladinu vody je nutné, aby bol rodič vždy na blízku a nenechal dieťa po ponorení spanikáriť. Hádzanie dieťaťa do vody, skoky, teda akékoľvek potápanie

 

 • Dieťa vyhadzujeme do vzduchu a ono sa následne ponára hlboko pod vodu. Táto veselá hra je obzvlášť nebezpečná!

 

 • Dieťa niekto nečakane sotí do vody. Nestihne sa dostatočne nadýchnuť a zapchať si nos, keďže sa zľakne a situáciu neočakávalo. Voda sa sa mu môže dostať do dýchacích ciest.

 

 • Dieťa pláva vo vode a následne sa začne na chvíľu topiť, kým mu je podané záchranné koleso. Dieťa môže vdýchnuť vodu, lebo pri strachu z utopenia spanikári.

 

 • Dieťa vdýchne vodu pri skákaní alebo spúšťaní sa na tobogáne. Dopadne do neočakávane hlbokej vody, alebo si nestihne zapchať nos a nadýchnuť sa.

 

 Väčšina ľudí tiež predpokladá, že po záchrannej akcii, keď je dieťa von z vody, prestáva byť v ohrození. Avšak, dieťa môže i mimo pobytu vo vode skolabovať na následky topenia. Suché a sekundárne topenie sa nie sú síce medicínske názvy, ale vystihujú podstatu, ako k topeniu dochádza.

 

Čo si treba všímať po topení dieťaťa? 

Práve nevedomosť a neinformovanosť častokrát vedú k tragickej udalosti. Mnohí rodičia o nebezpečenstve suchého a sekundárneho topenia netušia a podcenia varovné príznaky.

               

 • Suché a sekundárne topenie nastáva, aj keď je človek mimo vody.
 • Dôležité je dieťa sledovať aj dva dni po prehltnutí alebo vdýchnutí vody.
 • Nezvyčajné fyziologické prejavy alebo nervózne správanie dieťaťa netreba podceniť.

 

Rozdiel medzi suchým a sekundárnym topením sa

Napriek tomu, že k suchému a sekundárnemu topeniu sa dochádza zriedkavo a najnebezpečnejšie je pre deti priame utopenie sa vo vode, je nutné, aby rodič poznal príznaky a vedel rýchlo zareagovať.

 

 • Pri klasickom mokrom topení sa vnikne voda až do pľúc a spôsobí následné udusenie sa.

 

 • Pri suchom topení príznaky prichádzajú približne do hodiny od vdýchnutia vody. Prehltnutá voda ostáva v dýchacích cestách. Následne sa hlasivky stiahnu do kŕča a spôsobia nepriechodnosť kyslíka k pľúcam.

 

 • Sekundárne topenie sa môže nastať aj 48 hodín po kontakte s vodou. Pri sekundárnom topení sa voda dostane až do pľúc. Stačí, aby sa malé množstvo vody dostalo do pľúc, kde následne vznikne opuch a spôsobí edém. Môže sa zjaviť aj pena pri ústach.

 

Príznaky suchého a sekundárneho topenia sa

Rodič by nikdy nemal zabúdať na bezpečnosť, ktorá je prvoradá. Ak už k nehode došlo a dieťaťu sa dostala voda do dýchacích ciest, je nutné ho dôkladne sledovať. Ak sa objavia niektoré z príznakov suchého alebo sekundárneho topenia, okamžite treba vyhľadať lekársku pomoc.

 

 • Ťažkosti s dýchaním a rozprávaním
 • Nezvyčajný kašeľ
 • Vykašliavanie vody
 • Bolesť v hrudníku
 • Nadmerná únava a ospalosť
 • Nezvyčajná podráždenosť
 • Vracanie
 • Neschopnosť prijímať tekutiny
 • Pocit chladu

 

Prvá pomoc pri topení

Prvá pomoc zahŕňa upokojenie pacienta. Keď je dieťa v pokoji, jeho hlasivky sa môžu uvoľniť a spriechodniť tak cestu kyslíku k pľúcam. Následne je nutné privolať záchrannú zdravotnú pomoc, ktorá začne s resuscitáciou. V nemocnici je nutné RTG vyšetrenie hrudníka, aby sa potvrdila voda v pľúcach.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Plávanie
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.