Rodičia v týchto dňoch určite ocenia aktivity pre svoje školopovinné deti, ktoré ich nielen zabavia, ale aj niečo naučia. Inšpirujte sa aktivitami, ktoré rozvíjajú detskú tvorivosť, jemnú motoriku, ale aj záujem o vedu a prírodu.
Rozvíjame jemnú motoriku a kreativitu
Drobné ručné práce sú tvorivé, zaujímavé a deti si vďaka nim rozvíjajú jemnú motoriku a kreativitu.
Šitie: Hračky z ponožiek
Čo budete potrebovať?
- Ihlu, niť, nožnice
- Staré ponožky, podkolienky (rôzne farby, najkrajší efekt dosiahnete vzorovanými ponožkami)
- Gombíky
- Nepovinné: chlpaté drôtiky, stužky, fixky na dozdobenie
- Ako výplň hračky môžu slúžiť: loptičky, molitan, vata, pohánka alebo iné strukoviny, prípadne nastrihaná stará látka
Zo starých látok môžete s deťmi vyrobiť zaujímavé hračky, fantázií sa medze nekladú. Telo ľahko vytvoríte pomocou starých ponožiek, ktoré naplníte nastrihaným molitanom (príp. vatou, loptičkou či pohánkou). Oči a iné časti tela vytvoríte pomocou gombíkov alebo nakreslíte fixkou. Svojich ponožkových panáčikov môžete ozdobiť stužkami, vrkôčikmi z vlny, chlpatými drôtikmi. Výhodou je, že väčšina hračiek nevyžaduje precízne šitie a hravo ich zvládnu aj deti. Vytvoriť si môžete napríklad stonožku, snehuliaka či dlhého hadíka, ktorý poslúži aj ako vankúš či podložka na sedenie.
Pletieme náramky priateľstva
Čo budete potrebovať?
- Bavlnky rôznych farieb (mouline sú širšie, a vhodnejšie, pokiaľ máte tenšie bavlnky perlovky na vyšívanie, je dobré si každú priadzu vytvoriť z dvoch až troch kúskov)
- Zatvárací špendlík, nožnice
Pestrofarebné náramky priateľstva rôznych vzorov boli kedysi veľkým hitom. Prečo ich našim deťom neukázať? Pokiaľ ste sami v mladosti náramky nerobili, môžete sa naučiť uzlíkovať náramky spolu s dieťaťom pomocou video návodu alebo obrázkového postupu. Darujte si svoje prvé výtvory vzájomne s dieťaťom.
Novinové sochy – kašírovanie
Čo budete potrebovať?
- Staré noviny
- 1 pohár Škrobu/múky, 2 poháre vody, varechu, misku/starý hrniec, lavór
- Temperové alebo akrylové farby
- Kartón na podloženie
- Nepovinné: polystyrén, drôty, konáriky, balóny
Pohár škrobu alebo múky vymiešame v 2 pohároch vody a chvíľu povarte až kým hmota nie tuhšej konzistencie (použiť môžete aj mikrovlnu rúru). Nechajte zmes vychladiť. Medzitým si noviny natrhajte na tenšie pásy. Tie následne namáčame vo vzniknutom lepidle a začíname tvarovať!
Môžeme vytvarovať napríklad rôzne srdiečka, či ornamenty. Alternatívou je použiť kúsok polystyrénu ako podstavec, do ktorého napichneme vetvičky alebo drôty, ktoré vytvarujeme do tvaru stromu alebo panáčika. Takúto kostru potom obmotávame lepivými novinami a tvarujeme.
Ak chceme vyrobiť škrabošku, poslúži nám na to balón. Nafúkaný balón položíme na voľnú misku, aby nám stále neutekal a polovicu balónu oblepíme novinami. Nezabudnime samozrejme nechať priestor na oči a ústa. Pripravme sa na to, že budeme potrebovať naozaj veľa novinového papiera a popri tvorivej práci sa zašpiníme.
Výrobky musíme nechať preschnúť, najlepšie je položiť ich na hrubší kartón, ktorý znesie aj namočenie. Keď naše výrobky uschnú, môžeme ich ľubovoľne dofarbiť temperovými alebo akrylovými farbami.
Keramika z toho, čo špajza dala
- ¼ pohára múky
- ¼ pohára kukuričného škrobu
- ¼ pohára soli
- ¼ vody
- Voliteľné: potravinárske farbivo, kurkuma, pár kvapiek šťavy z cvikly na zafarbenie hmoty
Zmiešajte v miske najprv sypké suroviny a postupne do zmesi pridávajte vodu až vám vznikne hmota podobná plastelíne či keramickej hline. Zmes rozdeľte na viac častí a pokiaľ chcete, jednotlivé časti zafarbite. Miesenie tejto zmesi je veľmi upokojujúce a zabaví deti aj dospelých.
Následné modelovanie je na vašej fantázii: vytvorte zvieratká, drobné vázičky, prívesky, do ktorých otlačíte kvety alebo čipku.
Výtvory nechajte niekoľko dní schnúť, až celkom stvrdnú. Po stvrdnutí ich môžete namaľovať.
Rozvíjame záujem o vedu a prírodu: pokusy a triky
Pokus, ktorý donúti vaše deti umývať si zuby
Čo budete potrebovať?
- Vajce, vaječnú škrupinu (najefektnejšie sú biele)
- Kolu alebo iný sladený nápoj
- ocot
- 2 poháre
Jednu vaječnú škrupinu (príp. celé vajce) vložte do pohára s kolou, druhú do pohára s octom. Dieťa by malo pred tým dobre škrupinu ohmatať a obzrieť, aby si zapamätalo jeho farbu a tvrdosť. Vajcia po 24 hodinách skontrolujte – škrupina z koly bude silno zafarebená, škrupina z octu pravdepodobne zmäkne, v niektorých prípadoch môže dokonca stratiť farbu.
Aj naše zuby, tak ako vaječná škrupina reagujú na rôzne tekutiny (cukor, kyslé prostredie) – preto je tak dôležité si pravidelne čistiť zuby.
Slané kryštály
Čo budete potrebovať?
- Misky, zaváraninové poháre
- Soľ
- Vodu
- Kúsky špagátu, vlny, prípadne kúsky chlpatých drôtikov
V pohári si pripravme silný slaný roztok – do vody pridávajte toľko soli, kým sa dokáže rozpustiť. Môžete si pripraviť viac pohárov a do niektorých pridať potravinárske farbivo. Do pohára následne ponorte kúsok špagátu, vlny alebo chlpatého drôtu. Poháre umiestnite na teplé miesto, roztok niekoľko dní môžete pozorovať až kým sa voda nerozpustí. Výsledný efekt – zaujímavé povrchy kryštálu soli sú dôkazom oddelenia tuhých látok od vyparenej kvapaliny.
Klíčenie a pestovanie
Čo budete potrebovať?
- Fazuľa, šošovica prípadne iné strukoviny, príp. semiačka z citrónu, kúpené osivo
- Tácku, papierové servítky
- Nepovinné: voľný črepník s hlinou
Naučte svoje dieťa, že jedlo má bohatšiu históriu ako je nákup v obchode. Začať môžete jednoduchým klíčením na kúsku mokrej papierovej utierky alebo vaty (väčšie strukoviny odporúčam cez noc namočiť) a sledujte s dieťaťom, ako prebieha proces klíčenia na vlastné oči. Dieťa môže každý deň progres semiačka zakresliť. Zároveň by malo zabezpečiť, aby podklad, na ktorom semiačko klíči nevyschlo. Pokiaľ použijete rôzne strukoviny, dieťa zistí, že každá rastlina je iná v tom ako rýchlo rastie, ako vyzerá klíčny list a pod. Pokračovať môžete zasadením do pripraveného črepníka so zeminou a dieťa poveríte, aby sa o kvet staralo.
Jarné presádzanie izbových rastlín
Čo budete potrebovať?
- Izbové rastliny
- Náradie – lyžicu, nožnice
- Črepníky, substrát
Jar je výborná príležitosť na zvýšenú starostlivosť o domáce izbové rastliny, ich presadenie či kyprenie pôdy. Zapojte do tohto procesu vaše dieťa. Naučte ho, ako sa jednotlivé kvety volajú, vysvetlite mu, že majú rôzne nároky na svetlo a vlaku. Preskúmajte spolu s ním rôznorodý koreňový systém jednotlivých rastlín a pomôžte mu osvojiť si základy starostlivosti o vaše kvety. Špeciálnou odmenou môže byť vyčlenenie izbovej rastliny, ktorá bude vo výsostnej starostlivosti vášho dieťaťa (či už pôjde o novú kúpenú rastlinu alebo o odrezky z prerastených rastlín).
Tieto aktivity určite neprinesú radosť a poznanie len vašim deťom, ale vďaka nim sa aj vy odreagujete a na chvíľu sa vrátite do zvedavých detských čias. To si v týchto dňoch plných stresu nepochybne zaslúžime.