Miroslava Žilinská

Psychologička Vladimíra Čavojová zo SAV: Rodičia by mali byť pre svoje deti vzor v tom, ako vyhodnocujú informácie a spoznávajú hoaxy

Psychologička doc. PaedDr. Vladimíra Kurincová Čavojová, PhD. už 11. rok pôsobí v Ústave experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Výskumne sa venuje témam ako sú napríklad vedecké myslenie, nepodložené presvedčenia, kognitívne omyly, intuitívne usudzovanie.

Spoločné spanie s dieťaťom má svoje výhody aj úskalia

Zvažujete spoločné spanie s dieťaťom? Máte obavy, aby ste niečo nepokazili? Prečítajte si, čo o spoločnom spánku hovoria najnovšie poznatky vedy.

Hravé pestovanie s deťmi aj v malom byte

Na záhradkárčenie nemusíte mať nevyhnutne záhradu. Naučiť deti viac o tom, ako sa pestuje zelenina, akú výživu potrebujú rastliny môžete aj v byte.

Precitlivení alebo vysoko citliví? Vysoká citlivosť sa týka dospelých aj detí

Ľahko vás prevalcujú vnemy z okolia, napríklad svetlá alebo hluk? Máte bohatý vnútorný život? Spomínate si na to, ako vás v detstve vyzývali, aby ste neboli takí citliví a aby ste všetko tak nepreháňali? Každý piaty človek na svete sa vyznačuje črtou, ktorú zvykneme nesprávne popisovať precitlivenosť.

Čo ak zistíte, že sexuálna orientácia vášho dieťaťa je „iná“?

Život sa občas nevyvinie tak, ako sme si predstavovali. A týka sa to aj sexuálnej orientácie našich detí. 

COVID-19 má dopad aj na duševné zdravie. Kde a ako vyhľadať pomoc?

Rôzne psychické ťažkosti sa totiž netýkajú iba zmien v dôsledku pandémie, ale môžu sprevádzať aj samotné ochorenie COVID-19.

Koľko vecí naozaj potrebujeme?

Práve presýtenosť či zahltenosť materiálnymi vecami spôsobuje, že sa v posledných rokoch stále viac ľudí obracia na inú cestu fungovania. Je ňou dobrovoľná skromnosť.

Ako podporiť imunitu detí v čase pandémie

Imunitu detí môžete ovplyvňovať každý deň viacerými faktormi. Ako podporiť imunitu detí v týchto dňoch, kedy je zvýšené riziko rôznych ochorení?