Obdobie vzdoru

Ako reagovať a čo robiť v prípade, že vaše dieťa bije, hryzie a kope vás alebo druhých ľudí?

Nejedného rodiča ale zaskočí, ak si niečo také dieťa dovolí voči nemu samému. Kopnúť mamu do členku? Udrieť otca po ruke? Prečo sa deti takto správajú? Čo robiť, aby ste u detí podobnému správaniu predchádzali?

Emocionálny vývin batoľaťa sprevádza aj prvý vzdor. Ako to v tomto období nepokaziť?

Batoľa sa výrazne nemení len fyzicky, ale aj emocionálne. Prichádza obdobie vzdoru a s ním aj prvé väčšie výbuchy hnevu, ktoré rodičov neraz zaskočia a nevedia, ako na ne reagovať. Ako si v tomto období nepokaziť láskavý vzťah?

Prečo sa moje dieťa správa najhoršie v tej najnevhodnejšej chvíli?

Dieťa sa spokojne hrá, spieva si, dokonca vyzerá, že ani netuší o našej prítomnosti, no v momente, keď začneme telefonovať, nakupovať, variť, stretneme známych a zarozprávame sa, dieťa sa premení na hysterické klbko ťahajúce vaše šaty.

Jiřina Prekopová: Terapia pevným objatím

Pevné objatie nie je žiadna novinka, ktorá sa objavila v 20. storočí. Používali ju odpradávna pedagógovia a psychológovia. V osemdesiatych rokoch ju rozvinula aj známa česká psychologička a rodinná terapeutka Jiřina Prekopová. O čo presne ide?

Ustupovať alebo neustupovať detskému NIE

Všetci rodičia občas zažívajú také situácie, keď dieťa niečo neustále odmieta, kričí, nedá sa utíšiť, nechce za žiadnu cenu ustúpiť. Ako si v týchto situáciách poradiť?

Detský cirkus zvládnete jednoducho – buďte primitívni

V angličtine existuje označenie – terrible twos. Znamená, že obdobie dvoch rokov je hrozné. Často počas neho dochádza ku dramatickým scénam. Ako si s takýmto správaním dieťaťa poradiť?

Mami, nekrič na mňa, prosím!

Ako odhaliť príčinu zlosti, keď sa z vášho roztomilého dieťaťa stane malý agresor? Ako pomôcť dieťaťu zvládnuť jeho emócie, aby ich dávalo najavo prijateľným spôsobom? Dá sa vyvarovať dráme, plaču a kriku? Aká forma výchovy dokonca prehĺbi váš vzájomný vzťah?

Obdobie vzdoru: Ako reagovať pri záchvatoch hnevu?

Od obdobia vzdoru svojho dieťaťa ešte nebol nikto oslobodený. Vďaka správnym reakciám však môžete tieto ošemetné chvíľky skrátiť na minimum a dieťa od nich čoskoro oslobodiť.