Deti a jazyky

Bilingválne deti: Ako učiť deti slovenčinu, keď žijete v zahraničí? (ROZHOVOR)

TATIANA GALAMBOŠOVÁ je Slovenka, ktorá pracuje ako učiteľka v slovenskej materskej škole v Bruseli. Rozprávali sme sa, ako možno učiť predškolákov žijúcich v zahraničí správne po slovensky, ak je jeden z rodičov Slovák a doma je dorozumievacím jazykom cudzí jazyk.

V akom veku je najjednoduchšie naučiť sa cudzí jazyk?

Je nevyhnutné začať sa venovať cudziemu jazyku pred dovŕšeným určitého veku? Dá sa naplno zvládnuť osvojenie si druhého jazyka aj vo vyššom veku? Doposiaľ bolo náročné tieto laické názory dokázať, no nedávno sa dôkazy k týmto tvrdeniam pokúsil získať nový výskum.

Bilingválna výchova: Dar, ktorý má veľkú cenu

Jazyky a národy sa miešajú, vznikajú zmiešané manželstvá, a rodičia tak stoja pred otázkou, či majú svojim deťom poskytnúť dvojjazyčnú alebo dokonca viacjazyčnú výchovu.

Čo všetko sa deti v anglickej škôlke dokážu naučiť?

Ako deti nadobúdajú v predškolskom veku cudzí jazyk, s čím sa môžu rodičia v tomto období u detí stretnúť, ako si nastaviť reálne očakávania a namiesto stresovania detí im viac pomáhať? Aj o tom sme sa rozprávali s učiteľkami materskej školy s dlhoročnou praxou s výukou anglického jazyka.

Bilingválna výchova: Hovoriť s deťmi v cudzom jazyku je obohatením na celý život

„Alex, pozri, šmykľavka!“, zvolala na svojho dva a pol ročného syna Kala, keď sme prišli na ihrisko. „Wow, slide, great,“ odpovedal jej. Veď on je hovoriaci slovník, pomyslela som si.

Aké výhody majú bilingválne deti?

Vychovávať či nevychovávať deti vo viacerých jazykoch? Bude ich vývoj spomalený alebo práve naopak?

TOP 8 webov na vzdelávanie detí online

Chcete, aby vaše deti boli chytré? Chcete, aby s ľahkosťou ovládali angličtinu? Poznali rôzne zvieratá, krajiny, fakty o ľudskom tele, o svete? Pomôžte im spoznať najlepšie weby, vďaka ktorým sa nielen spoločne zabavíte, ale aj mnohé naučíte.