TOP 8 webov na vzdelávanie detí online

  Foto: Bigstock

“Pracuj efektívnejšie, nie ťažšie,” je klasické klišé, ktoré môžete počuť v práci či v škole. A je to pravda. Mali by sme si byť istí, že  pracujeme efektívne a využívame tie najlepšie možnosti, ktoré sa nám ponúkajú. Obzvlášť, ak sa jedná o deti. Nemajú veľkú trpezlivosť, a preto im vždy potrebujeme v čo najkratšom čase poskytnúť tie najdôležitejšie informácie. Potrebujeme byť mimoriadne chytrí a efektívni, aby sme ich zaujali a samozrejme niečo naučili. K tomu nám dnes môže pomôcť i internet. Existuje na ňom množstvo webových stránok, ktoré naozaj stoja za to, aby sme sa zastavili, preštudovali ich a pracovali s nimi pravidelne so svojimi deťmi.

Sú robené hravou formou a dokážu deti veľa naučiť. Takže, ak aj vy hľadáte možnosti, ako pomôcť vašim deťom, aby boli chytré, pozrite si niekoľko mojich tipov na kvalitné weby pre deti.

Učíme sa angličtinu:

1. Learn kids english ( British Council )

Mojím najobľúbenejším webom, ktorý som využívala so synom cca od 2 rokov, bol práve tento web zastrešený British Council. Je dobre prehľadný a obsahuje skutočne veľa materiálov. Nájdete na ňom množstvo anglických rozprávok, hier, vystrihovačiek, kvízov, pesničiek a cvičení k tomu, čo ste napr. pozerali, čítali alebo spievali. Mnohé z príbehov sú aj vtipné, takže sa spolu pri „práci“ aj zasmejete.

Dodnes si pamätám ako tu napríklad syn na jednej pesničke pochopil, že v tele máme kostru a ona nie je zlá, nechce byť „scary“. Je to náš priateľ  a žije v nás. Ešte dlho sa z toho zistenia, že v nás niekto žije, "spamätával". Aj vďaka tomu sme mali doma tému mesiaca "Tajomstvá ľudského tela."

Väčšina z týchto rozprávok či pesničiek má teda okrem angličtiny aj pridanú hodnotu, že vaše deti učí o tele, farbách, dopravných prostriedkoch, cestnej premávke, zvieratkách a pod. Za veľkú výhodu považujem, že k rozprávkam i pesničkám máte pripojených viacero možných úloh a teda môžete sa napr. jeden deň venovať iba jednej téme a tú rozvíjať. Vidieť, čo si dieťa z toho zapamätalo, pochopilo a pod.


Učíme deti angličtinu

 

2. Soft schools

Ďalší výborný web pre deti rôzneho veku s úžasným množstvom výukových materiálov. Môžete tu úlohy  v prvom kroku vyhľadávať podľa témy, ktorej by ste sa radi venovali, podľa toho, čo chcete rozvíjať alebo najideálnejšie podľa veku dieťaťa.

Je tu kopec pracovných listov, ktoré môžete tlačiť, vymaľovávať a dopĺňať odpovede, či trénovať písmenká. Môžete sa tu venovať už aj s malými škôlkarmi počítaniu, rozpoznávaniu veľkostí, poznávaniu hodín, rôznym hrám alebo im iba stiahnuť vymaľovávanky.


 

3. Starfall

Tento web vznikol v roku 2002. Jeho dizajn je trošku starší a môže pre vás na prvý pohľad vyzerať neprehľadne, nenechajte sa však odradiť.  Hoci to bude chcieť trochu trpezlivosti, nájdete v ňom kopec kvalitných možností na učenie. Starfall pomáha deťom spoznať klasickú anglickú abecedu, ale i abecedu posunkovou rečou, naučiť sa hravou formou čítať pomocou rozprávok, jazykolamov, pesničiek, či umenia. Text je nahovorený detskými hlasmi, čo bude vašim deťom znieť atraktívne. Nájdete tu tiež veľa pracovných listov, ktoré môžete deťom zdarma vytlačiť a pracovať s nimi aj mimo počítača.  Tento zdroj používajú na Slovensku aj v mnohých anglických školách a škôlkach na prácu s deťmi. Nájdete tam i eshop, kde sa dajú určité materiály zakúpiť.


Učíme deti angličtinu

 

Rozvíjame všeobecné  vedomosti:

Na všetkých predošlých stránkach nájdete aj témy, vďaka ktorým rozvíjate všeobecnú inteligenciu detí a pomáhate im získavať zábavnou formou nové poznatky. Nasledujúce weby sú však ešte pre väčších zvedavcov.

 

1. National Geographic Kids

Vaši malí bádatelia sa tu dozvedia o svete množstvo faktov. Môžu si prezrieť atraktívne videá o ľuďoch v rôznych kútoch sveta, ich kultúrach, o miestach, prírode či zvieratkách. Zaujať ich môžu i témy vesmíru a vedy. Vtipné sú i videá z Guinessovej knihy rekordov, kde sa ocitli niektoré zvieratká vďaka svojím výnimočným schopnostiam.
Pre najmenšie detičky nájdete možnosti vzdelávania a zároveň zábavy TU.

 

Učíme sa s deťmi - top weby pre deti


2. Funbrain

Ak hľadáte pre deti niečo, kde deti nájdu rôzny druh zábavy, potom im predstavte Funbrain. Tento web je plný hier, komixov, pomôcok na čítanie, ktoré sú na jednej strane zábavou a na druhej strane veľmi užitočné pri vzdelávaní. Je to web, ktorý vám poskytne taktiež možnosti k rozvoju matematických schopností detí, čítania a umožní hrať najjednoduchšie typy počítačových hier.

 

Učíme sa s deťmi
3. Brain POP

Jedna z vizuálne najlepšie zvládnutých stránok pre deti. BrainPOP je vynikajúci web pre deti, ktoré sa rýchlo učia. Má obsah bohatý na videá a obrázky. Sú tu pokryté všetky základné predmety ako sociálne vedy, matematika, angličtina, technika a inžinierstvo, zdravie, hudba a umenie. Najlepšou črtou tohto webu je, že umožňuje deťom získať skúsenosti veľmi zábavnou formou a stránka je pravidelne aktualizovaná, aby sa tvorcovia uistili, že sa deti opäť vrátia.


Učíme sa s deťmi

4. Help my kids learn

Nie je to síce veľmi kreatívny názov, ale určite si ho zapamätáte. Vystihuje totiž to, čo ste hľadali. Pomoc učiť svoje dieťa niečo nové. Na tejto stránke nájdete všetko zoradené ideálne podľa veku. Rozvíjať tu môžete vďaka aktivitám u všetkých vekových kategórií hovorenie v angličtine, motoriku či neskôr písanie,  matematické zručnosti i čítanie.

Učíme sa s deťmi

 

5. Scholastic

Je to web určený pre deti od 3 – 7 rokov. Taktiež tu nájdete určité množstvo príbehov,  hier a pracovných listov pre deti. Celým webom deti sprevádzajú postavičky z rozprávok Magický školský autobus, Clifford veľký červený pes a ďalšie postavičky, ktoré sú anglickým deťom dobre známe.


Učíme sa s deťmi

 

 

Poznáte aj vy nejaké weby pre deti, ktoré stoja za to? Napíšte mi ich do kometárov k článku. Budem rada, ak sa o ne s nami podelíte.

Zdieľať na facebooku