Rozhovory

Ekopsychologička P. Gajdošociová: S minimalizmom idú ruka v ruke hodnoty ako pokora a vďačnosť

Materializmus často súvisí s pocitom citovej prázdnoty, osamelosti a nenaplnenosti vo vzťahoch. Kde nájsť v živote balans poradí ekopsychologička, Patrícia Gajdošociová.

Lucia Záhorcová: Odpustenie vyžaduje veľa vnútornej sily a výskumy ukazujú, že môže skutočne zlepšiť naše psychické aj fyzické zdravie

V živote sa bežne stáva, že nás niekto hlboko zraní. Sú ľudia, ktorí sa dokážu spôsobenej bolesti zbaviť relatívne ľahko, iných ublíženie zasiahne tak intenzívne, že ho nie sú schopní spracovať niekoľko rokov, prípadne do konca života. Aké následky má život v negatívnych emóciách, nenávisti a prečo nedokážeme ľuďom len tak ľahko odpustiť? O tom sme sa rozprávali s psychologičkou a vedkyňou LUCIOU ZÁHORCOVOU, ktorá sa venuje téme odpúšťania vo vzťahoch.

Renáta Kočišová: Žena potrebuje mať po pôrode pocit, že v tom nie je sama

Dieťa nepotrebuje dokonalú matku. Navyše, byť perfektnou manželkou, matkou, partnerkou aj milenkou, už v 21. storočí nie je "in". Tak prečo si to tak veľa matiek zbytočne komplikuje a sú frustrované? Ako sa v tom nestratiť, poradí poradkyňa pre osobnosť a vzťahy, Renáta Kočišová.

Terapeut Ivo Kotek: Očakávania nemusia byť škodlivé, ak o nich s partnerom komunikujeme

Do vzťahu vstupuje asi každý s túžbou, aby sme našli pokojný prístav a aby nám vzťah vydržal. Ide len o ilúziu, alebo je naozaj možné udržať si jeden kvalitný vzťah až do smrti? A potom je tu aj ďalšia rovina. Očakávania a realita rodinného života, ktorá môže byť frustrujúca. Ako to všetko zvládnuť poradí Ivo terapeut Kotek.

Terapeutka Nina Menkynová o kríze stredného veku: Keď človek stráca pôdu pod nohami, je ťažké ho pochopiť, ale aj tak mu môžete byť oporou

Kríza stredného veku alebo vnútorná transformácia sa ľuďom nedeje izolovane. Zasiahne partnera, deti. Často aj rodičov, ktorí si mysleli, že ich odrastené dieťa žijúce stabilný život, má už to najnáročnejšie za sebou. Nie je nič nezvyčajné, že toto obdobie nechá v životoch ľudí za sebou spúšť.

Párový terapeut Ján Záskalan: Najhorším možným riešením vzťahovej krízy je zotrvávanie v tichu

Ján Záskalan, psychoterapeut a manželský a párový terapeut, pôsobí v Banskej Bystrici. Vo svojej praxi partnerom radí, ako z krízy von.

Kriminálny psychológ O. Kubík: Psychické týranie zanecháva v človeku hlbšie jazvy ako fyzické

Výskyt prípadov domáceho násilia počas pandémie ochorenia COVID-19 vzrástol. Eviduje ich polícia a nárast klientov zaznamenávajú i rôzne pomáhajúce organizácie prostredníctvom liniek pomoci.

H. Tarabová z Nadácie Poštovej banky: Chceme opäť spojiť ľudí z rôznych generácií, aby spolu trávili čas a vzájomne sa obohacovali

Nadácia Poštovej banky už dlhodobo podporuje aktivity, ktoré zlepšujú spoločnosť okolo nás. Aktuálne otvára grant Nápad pre tri generácie. Viac o ňom porozprávala Hana Tarabová, správkyňa Nadácie Poštovej banky.