Musia byť naše Vianoce naozaj plné stresu?

  Foto: Bigstock

Pre mnohých sú Vianoce časom stresu. Hlavne ženy si tieto sviatky pokoja a lásky neužívajú tak, ako by chceli. V poslednej dobe sa našťastie o problémoch tohto obdobia hovorí viac. Riešime skutočné hodnoty ako sú rodina, pokoj a láska, ktoré k duchu Vianoc neodmysliteľne patria. Koľko z toho sme však schopní naozaj pretaviť do reality? Sme schopní odolať tlaku zo strany obchodníkov, očakávaní všetkých okolo a aj našich detí?

 

V roku 2002 odborníci z Knox University urobili výskum s názvom „Čo sú to Veselé Vianoce?“ Štúdia ukázala, že ľudia, ktorých životy sú zamerané na ciele ako intimita a spolupatričnosť, prežívajú Vianoce vo väčšej pohode ako ľudia, ktorí sa viac zaujímajú o peniaze, majetok a imidž. V súvislosti s tým prebehol iný výskum, ktorý vytýčil 7 hlavných činností, ktoré reprezentujú pre ľudí vianočné sviatky. Sú to:

1. Trávenie času s rodinou
2. Účasť na náboženských aktivitách

3. Zachovanie tradícií (napr. zdobenie vianočného stromčeku)
4. Utrácanie peňazí za darčeky pre blízkych
5. Prijímanie darov od ostatných
6. Pomoc tým, ktorí mali menej šťastia ako my
7. Zmyslové zážitky (napr. dobré jedlo, pitie a pod.)

 

Počas prieskumu žiadali účastníkov, aby každý bodovo od 1 do 5 ohodnotil, ktoré z týchto siedmich bodov boli naozaj súčasťou ich vianočných sviatkov. Na otázky odpovedali dospelí ľudia vo veku 18-80 rokov. Štúdia zistila, že približne tri štvrtiny opýtaných mali uspokojivé vianočné sviatky, 10% účastníkov malo veľmi zlé Vianoce. Ale 44% ľudí uviedlo, že vianočné sviatky boli pre nich stresujúce, napriek tomu, že nakoniec boli spokojní. Najviac sa tešili z času, ktorí trávili s rodinou. Druhá obľúbená činnosť bola jedlo a pitie, potom náboženské aktivity, zachovávanie tradícií, nakupovanie darčekov pre blízkych, prijímanie darov a nakoniec pomáhanie iným.

Výskum tiež ukázal, že muži boli oveľa šťastnejší a menej stresovaní ako ženy v priebehu vianočných sviatkov. Takisto starší ľudia prežívali sviatky šťastnejšie a pokojnejšie. Neboli zistené žiadne rozdiely v tom, či majú šťastnejšie Vianoce bohatí, šikovní, zadaní a pod. Tieto faktory nemali zásadný vplyv na to, aké dobré máme Vianoce. Ide v podstate len o naše vnútorné nastavenie a vnímanie tohto obdobia.

 

Kasser a Sheldon, ktorí tento prieskum realizovali, došli k záveru, že materiálne aspekty moderných vianočných osláv môžu v skutočnosti ohroziť psychický stav, zatiaľ čo rodinné a duchovné činnosti môžu pomôcť ľuďom cítiť sa viac spokojne.

Profesor Mark Griffiths hovorí, že  Vianoce sú čas dávania a prijímania. Pre mnoho ľudí sú však obe z týchto činností ťažké. V neposlednom rade preto, že darom sa prikladá prehnaný význam. Môžu slúžiť ako nástroje vplyvu, moci, sympatie, emócií alebo ukazovateľom hodnoty vzťahu. Je to veľmi zradná záležitosť. Pre niekoho je ideálny dar ručne vyrobený, pre niekoho finančne náročný, pre niekoho nápaditý, pre niekoho veľmi originálny a výnimočný. Základný problém je, že dávanie daru ukazuje to, čo si myslíte o druhých. Darčeky sú vlastne materiálne zhmotnenie toho, ako vnímame iných. Zároveň môžu fungovať ako nástroj dominancie v prípade, že niekto rieši finančnú hodnotu daru a má pocit, že ostaní sú mu tým pádom zaviazaní. Darčeky môžu slúžiť aj ako kompenzácia pocitu viny napr. z nedostatku pozornosti počas celého roka, alebo odčinenie hriechov.

Vianoce sú o iných hodnotách. Nemali by sme to ovládať iba teoreticky. Koľkí z nás to však dokážu preniesť do reality, odolať tlaku a trvať na svojom? Našťastie je to iba na nás. Netreba sa vyhovárať na očakávania iných, na ich predstavy. Niekedy treba len povedať DOSŤ! Oznámiť celej rodine, že kúpite každému symbolicky jeden darček, lebo jediné, čo si želáte, je stráviť s nimi sviatky v radosti a pokoji. Zájsť s nimi radšej na výlet alebo jednoducho doma v papučiach si užiť ich prítomnosť, pretože mnohí sa počas roka neustále niekam ponáhľame. Nech nikto nečaká dokonale uprataný dom alebo byt, ani keď prídu na návštevu. Verte, že mnohým sa uľaví rovnako ako vám.

 

A čo s deťmi? Písanie listov Ježiškovi je úžasná vec a zároveň pomôcka pre vás. V záplave reklamného šialenstva a ponuky v obchodoch je to však stresový maratón. Porovnávanie s rovesníkmi a dlhý zoznam vecí, ktoré pár týždňov po Vianociach nájdete v kúte nie je o skutočných hodnotách. Nemá to zmysel. Škoda je, že sa nad tým zamýšľame často až v období Vianoc. Celý rok, každý jeden deň máme šancu učiť deti skutočným hodnotám. Aj to, že Vianoce sú vyvrcholením a oslavou týchto hodnôt. A že najväčší dar je to, že máme tie Vianoce s kým tráviť. Ak stále vnútri bojujete s tlakom spoločnosti, zájdite si do detského domova, krízového centra alebo azylového domu. Zoberte aj svoje deti, pomôžte ako viete, prehoďte pár slov a určite sa vám aj vašim deťom vyjasní.

 

Všetci chceme byť milovaní, mať pocit, že na nás niekto myslí, že sa o nás zaujíma, že niekam patríme, že máme s kým zdieľať radosti aj strachy, že sa máme o koho oprieť, sme v bezpečí, máme domov. Na tieto potreby sa oplatí míňať energiu aj čas, pretože sú trvalé a robia nám život plnohodnotným. Ostatné je len čerešnička na torte, ktorú si aj vďaka šťastiu môžeme dovoliť.

Čítajte viac o téme: Rodina
Zdieľať na facebooku