4 tipy, ako si vybudovať s deťmi pohodové a bezkonfliktné vzťahy

Vybudovať bezkonfliktné vzťahy s deťmi nemusí byť vôbec také ťažké, ak si definujete pravidlá a budete sa ich držať.
Vybudovať bezkonfliktné vzťahy s deťmi nemusí byť vôbec také ťažké, ak si definujete pravidlá a budete sa ich držať. / Ilustračná foto: Bigstock

Výchova detí vôbec nie je ľahká úloha. A mnohí naozaj spoznáme svoju skutočnú povahu, trpezlivosť, obetavosť, až keď sa sami staneme rodičmi. Občas rodičov zaskočí, ako často so svojimi ratolesťami prichádzajú do konfliktov. Donedávna to boli bezdetní slobodní bezkonfliktní ľudia a dnes sa po príchode detí ocitnú v hádkach aj niekoľko ráz za deň. Ako si rodičovskú výchovu zjednodušiť a vytvoriť, čo najmenej situácií pre konflikty rodič-dieťa?

 

1) Vytvorte si režim

Hoci nie je nevyhnutné, aby sme mali naplánovanú každú jednu minútu počas dňa, ale deti musia aspoň približne vedieť, aké činnosti budú po sebe nasledovať. Takýto denný rytmus im dáva istotu a pôsobí na ne upokojujúco. Každý človek, teda aj malé dieťa, je nepokojnejšie, ak nevie, čo bude nasledovať. Vytvorte si režim, ktorý sa stane dennou rutinou a dieťa bude vedieť, čo sú jeho povinnosti, ale aj radosti, na ktoré sa môže tešiť. Ak to budete mať na pamäti, vaše spolužitie sa stane iste pokojnejšie.

 

3 hlavné veci, o ktoré sa pri vytváraní režimu môžete oprieť:

1. Ráno

Veci, ktoré si deti musia ráno zautomatizovať sú napr.: naraňajkovať sa, odložiť riady zo stola, obliecť sa, upratať posteľ, umyť sa a pripraviť tašku do školy. U detí, ktoré ešte nechodia do nejakého školského zariadenia, môže nasledovať vždy voľná hra, pokiaľ si mamička neprichystá, čo potrebuje alebo nenavarí.

 

2. Jedlá počas dňa

Medzi vaše pravidlá môže patriť napríklad to, že sa raňajkuje vždy doma bez ohľadu na vek dieťatka. Obedy majú deti v škôlke alebo škole a  na večeru sa rodina stretáva zase ZA STOLOM. Večeria sa napr. o 19:00. Nikto nepoužíva telefóny, tablety, nepozeráme pri jedle TV a pod. Každý si po sebe odkladá zo stola taniere, poháre a po jedle poďakuje.

 

3. Čas odchodu do postele

Čas prípravy na spanie je dobré mať pevne stanovený  a dodržiavať ho. Predstavuje kúpanie, oblečenie do pyžama, umytie zúbkov, prečítanie jednej rozprávky, prípadne krátky rozhovor o prežitom dni, objatie, bozk a spánok. Práve tieto činnosti bývajú v rodinách bez pevných pravidiel najväčším problémom a časom plaču a hádok.

 

Na postupoch, ktoré si stanovíte, je potrebné trvať dovtedy, kým sa pre deti nestanú zvykom.

 

2) Stretávajte sa pravidelne s rodinou

Ak ste venovali aspoň niektoré víkendy počas mesiaca návštevám starých rodičov pokiaľ boli deti malé, zachovajte si tento dobrý zvyk ako tradíciu, aj keď deti podrastú. Stanovte si, že sa so starými rodičmi, prípadne širšou rodinou, stretnete napríklad 1-2 krát do mesiaca. Kontakt s rodinou ju udržiava funkčnú a je naozaj obohacujúci pre všetkých. Starí rodičia majú množstvo skúseností, o ktoré sa radi podelia a mladí zase kopu optimizmu a života, aby potešili starkých. Ak sa každý v rodine cíti užitočný, vypočutý, pochopený, aj vaša výchova bude jednoduchšia.

 

3) Buďte jasní a zásadoví

Mnoho konfliktov s deťmi vzniká práve vďaka tomu, že sme hranice nedefinovali jasne. Sú deti, ktoré s tým výrazný problém nemajú, no sú i také, ktoré to privádza do šialenstva. Ak raz máte s deťmi dohodu, že chodia spávať o 20:30, neudeľujte im žiadne výnimky. O chvíľu sa ocitnete v postavení vyčerpaného vyjednávača, ktorý bude musieť neustále vysvetľovať, prečo dnes musia ísť deti spať na čas a prečo inokedy nie. Ak sa raz na niečom dohodnete, stojte si pevne za týmto pravidlom obaja rodičia a verte, že konfliktov na túto tému zázračne ubudne. Je veľmi lákavé udeľovať deťom výnimky, no tak, ako je ľahké tento režim narušiť, tak je neporovnateľne ťažké situáciu opäť napraviť.

 

4) Buďte súčasťou komunity

Nikto od vás neočakáva, že vychováte svoje deti úplne sami. Aj spoločnosť má svoj podiel na formovaní malých ľudí. Užívajte si prítomnosť starých rodičov, priateľov a uvidíte, že veci pôjdu ľahšie. Ak sa budete pravidelne stretávať s inými rodinami, aj v týchto situáciách sa deti môžu naučiť mnoho o vzťahoch. Nájdite si pri výchove psychickú i fyzickú podporu, ktorá vám bude vyhovovať. Nemusíte byť na všetko sami.

Zdieľať na facebooku