Na čo krásne z detstva sme s pribúdajúcimi rokmi zabudli?

  

My, dospeláci, sme príliš upätí na pravidlá a poriadok. Pod ťarchou každodenných starostí zabúdame na voľnosť a smiech, z ktorého nás ešte nedávno rozbolelo brucho. Viacero vecí, ktoré sú pre nás v detstve samozrejmosťou, by boli i úžasnou súčasťou dospelosti, no často sa vytratia. A ktoré to sú?

1) Deti robia veci najlepšie ako vedia

Ak dáte malým deťom úlohu, nemajú predstavu či je pre ne priťažká alebo nie. Nezvažujú, či sa do nej pustiť alebo nie. Či to bude stáť za ten čas, ktorý tomu venujú. Pustia sa do úlohy s absolútnym odhodlaním a zapoja všetky svoje schopnosti najlepšie ako dokážu.

2) Deti žijú pre túto chvíľu

Nestarajú sa o to, čo bolo, ani o to, čo bude. Pre ne je dôležité to, čo je práve teraz. V okamžiku zabudnú na hádku, ktorá sa stala pred pár minútami, aj na bitku s bratom či sestrou. Neprenášajú si minulosť do budúcnosti. To, že s niekým neboli priateľmi pred chvíľou neznamená, že nimi nemôžu byť teraz. Dôležité je, aby si užili pekný čas práve v tento moment.

3) Veria

Malé deti sa pozerajú na veci okolo seba s vierou. Veria v zázraky, nadpozemské bytosti a hlavne v silu dobra, ktoré vždy zvíťazí. Detská viera v ľudskú úprimnosť, dobro, nepozná hraníc. Až časom sa skúsenosťami začne oslabovať.

V jednom príbehu sa hovorí, ako sa v obdobiach sucha rozhodli dedinčania stretnúť a pomodliť sa za dážď. No len malý chlapec prišiel do chrámu s dáždnikom.

4) Stále niečo vyrábajú

Kreslia, maľujú, lepia, stavajú, strihajú. Kreativita patrí k ich životu a dáva im absolútnu voľnosť.

5) Tancujú

Poznáte ten citát, ktorý hovorí: „Tancuj, akoby sa nikto nepozeral...“ A presne to deti robia. Je im jedno, čo si kto o ich pohyboch myslí. Robia to, čo cítia a sú pritom šťastné.

6) Spievajú

A podobné, ako pri tanci, je to i pri speve. Začnú spievať, kedy sa im zachce a nezáleží im na tom, či majú talent. Aj tie najmenej talentované si bez váhania zaspievajú z plného hrdla, majú radosť a to je podstatné.

7) Hovoria, čo si myslia

Niccolò Paganini tiež povedal: "Hovorí sa, že deti, blázni a filozofi hovoria pravdu. Preto deti bijú, bláznov zatvárajú a filozofov nechápu.“ A niečo na tom naozaj bude. Videli ste už niekoho bojovať odhodlanejšie za svoju pravdu ako malé dieťa? Povie vám niekto prirodzenejšie, že „dnes vyzeráte nádherne“ alebo, že „v tomto von radšej medzi ľudí nechoďte“? Povie vám niekto úprimnejšie, že „dnes sa vám tá večera naozaj nepodarila“ alebo že ste „slnkom jeho života“? Spontánnosť, o ktorú bohužiaľ s pribúdajúcimi rokmi prichádzame, je krásna.

8) Dokážu sa tešiť

Vie vaše dieťa, kedy má narodeniny, kedy sú Vianoce, či kedy sa chystáte na dovolenku? Potom tiež viete, čo je to počuť milión krát „Kedy to už bude?“, „Už sa neviem dočkať“ a pod. Deti sa dokážu tešiť tak strašne, že ich to občas privádza až do zúfalstva.

9) Nestarajú sa, či je to nové

Ak majú obľúbené topánky či šaty, chcú ich mať na sebe aj každý deň. Je im jedno, že nejakú rozprávku videli 3 krát alebo že nejakú knihu čítali pred pár mesiacmi. My dospelí sme posadnutí novými vecami a tento zlozvyk pričasto prenášame i na deti.

10)  Dokážu sa pristaviť

Vidia veci, okolo ktorých my často prejdeme bez povšimnutia. Krásny kvietok, motýľ, pieseň či žobrák schúlený na zemi sú veci, ktoré si zaslúžia našu pozornosť aj keď sme veľkí.

11) Nemajú obavy priznať, že majú strach

Aj my dospelí máme strach. Občas kvôli nemu nemôžeme i spávať. Sme však hrdí, aby sme sa o tom porozprávali aj s vlastným partnerom. Tak, ako deťom pomôže, ak ich necháme pri nočných strachoch vyrozprávať sa a snažíme sa pochopiť, tak isto to pomôže aj nám, ak o svojom strachu niekomu povieme.

12)  Prijímajú komplimenty s hrdosťou

Koľkí z vás vedia poďakovať za kompliment a nespochybniť, že dnes vyzeráte skvele, že ste schudli alebo že starnete do krásy? Deti bez zaváhania súhlasia, že niečo vynikajúco nakreslili, že sú krásne, aj že si akékoľvek ocenenie za svoju snahu zaslúžia. Zvyčajne vám odvedia iba: „Áno, viem“ alebo „ďakujem.“ Jednoducho nič navyše.

13)  Zdriemnu si

Dostatočný spánok je kľúčom k dobrému zapamätávaniu informácií a fyzickému výkonu. A hoci to deti nevedia, prirodzene si baterky „dobíjajú“ aj počas dňa.

14)  Ponoria sa naplno do činnosti

Každý rodič pozná, čo je to opakovane volať na svoje dieťa, ktoré je len pár metrov od neho a ono ho „nepočuje“.  Ak deti robia, to, čo ich fascinuje, sú v inom svete. Ponoria sa do činnosti až tak intenzívne, že nič naokolo pre ne neexistuje.

Zdieľať na facebooku