Prečo je vaša žena stále taká vystresovaná?

Ženy stresujú aj vlastní muži.
Ženy stresujú aj vlastní muži. / Foto: Bigstock

Muži pociťujú, že ich ženy sú priveľmi vystresované a hysterické. Aké sú však ich dôvody?

 

Klinická psychologička Samantha Rodmanová vo svojom blogu napísala, že za ňou prichádza do ordinácie stále viac mužov a sťažujú sa na to, že s ich ženami sa to nedá vydržať. Návrat domov po práci pre nich nie je žiadnym potešením. Najčastejšie sa sťažujú na to, že obaja chodia do práce, ale keď sa vrátia, žena sa správa hystericky, ak nie je niečo presne podľa plánu. Ak sú napríklad neodložené špinavé riady, ak večerajú neskôr alebo ak sa hrajú deti o pár minút naviac namiesto toho, aby sa chystali do postele. Pýtajú sa jej zúfalo:Čo s tým? Ak by nebola taká vystresovaná, náš život by bol ďaleko pohodovejší.“

 

A tak sa Rodmanová pokúsila zadefinovať zopár dôvodov, prečo sú podľa nej ženy pod ďaleko väčším tlakom ako ich muži. Ak si ich muži prečítajú, možno sa im bude na ženskú nervozitu pozerať trošku inak a priložia ruku k dielu, aby toho skutočne bolo na ženských pleciach o niečo menej.

 

1 | Ženy sú posudzované odlišne ako muži

Ak donesie muž do škôlky dieťa a má na sebe veci, ktoré spolu vôbec nepasujú, nezodpovedajú počasiu a má tvár popísanú fixkou, všetci sa len pousmejú a povedia: „Ten jeho otecko je tak zlatý. Tak roztomilo sa snaží!“ Keď ho však v rovnakom stave donesie do škôlky matka, učitelia i ostatní rodičia si okamžite pomyslia: „Hmmm, ona je nejaká divná. Možno je to alkoholička alebo niečo také. Chúďa dieťa!“

 

2 | Na tom, čo si o nás myslia iní záleží

Pravidlo „sú mi všetci ukradnutí“ platí pre väčšinu mladých ľudí, kým nemajú za nikoho zodpovednosť. Akonáhle sa stanete rodičia, všetko sa zmení. Pochopíte, že vaše dieťa si nezaslúži, aby bolo vyčlenené z kolektívu, lebo nemá vždy super zdravú desiatu, chodí v špinavých veciach, nemá vždy urobené úlohy, chýbajú mu pomôcky alebo nie ste na každom jeho školskom vystúpení. Nezaslúži si takýto štart do života. Ľudia sú tvory spoločenské a aby sa deti cítili šťastné, potrebujú mať priateľov. Potrebujú byť obklopené deťmi, ktoré ich akceptujú. Je tak mnoho vecí, ktoré v skorom veku ovplyvňujú práve rodičia. Vecí, ktoré navonok nie sú podstatné, no ľudia vás podľa nich posudzujú a občas i odsudzujú. Matka má veľký podiel na tom, aké sebavedomie dieťa môže v kolektíve nadobudnúť a či niekde zapadne alebo nie. Sú to práve ženy, ktoré pomáhajú, aby dieťa vyzeralo, správalo sa a cítilo relatívne normálne kdekoľvek príde. A či si to chcete priznať alebo nie, TOTO JE STRESUJÚCE.

 

3 | Ženy sú často ďaleko viac intuitívne ako muži

„Miláčik, vôbec nevadí, ak budeme meškať 30 minút na návštevu k Peťovi. Prestaň byť hysterická.“ Vaša žena však poznajúc povahu a mimiku tváre Peťovej ženy vie, že pre Peťovu ženu je to forma urážky, ktorú vám nikdy nezabudne.

 

4 | Ženy potrebujú viac spánku ako muži

Podľa výskumu vedcov z Duke University v USA ženy potrebujú späť dlhšie ako muži. Odporúčajú preto, že najlepšie, čo môžu milujúci partneri alebo manželia pre nevrlé ženy urobiť je: poslať ich spať a dopriať im zopár hodín spánku naviac. Ak nie, majú byť pripravení čeliť následkom. Spánok rieši veľa vecí a jeho nedostatok sa odráža nielen na fyzickom ale aj psychickom stave žien. Ak sa chcete vyhnúť hádkam a máte novorodenca, privstaňte si v noci radšej aj vy.

 

5 | Ženy vedia, že na poriadku v domácnosti záleží

Či už si to chceme priznať alebo nie, na tom či máme doma tip-top poriadok alebo nie nám záleží hlavne kvôli cudzím ľuďom. Matky s deťmi sa navštevujú celkom často. Ak máte doma špinavé podlahy, lepkavý stôl, či znečistené koberce, ostatné maminy môžu byť z toho pohoršené. Nemusia vám to povedať do očí, no návštevy s vami budú postupne obmedzovať. Nebudú vás predsa pozývať do svojho vyluxovaného domu, potom po vás upratovať a keď majú prísť ony k vám, tak sa budú báť nechať dieťa štvornožkovať. Jednoducho existujú nepísané pravidlá, ako by mal váš domov vyzerať, keď u seba vítate hostí. Nároky pri detských návštevách bývajú ešte vyššie, keďže deti sú zväčša na zemi. Ak vaša žena chce mať doma poriadok, ktorý sa vám zdá v daný okamih úplne zbytočný, nejde o nič iné ako o správu: „Moja rodina je skupina zodpovedných ľudí, ktorí zapadajú do tejto spoločnosti. Vážim si vás a chcem, aby ste sa u nás cítili dobre.“ Namiesto toho, aby ste ju teda kritizovali, prečo upratuje, skúste ju pochopiť a radšej jej pomôcť.

 

6 | Vaša žena túži byť vypočutá

Žena netúži po ničom inom, len aby ste ju chápali a nezvyšovali jej úzkosť a stres. Obzvlášť POCHOPENIE zohráva v manželskom či partnerskom živote po deťoch veľkú rolu. Zľahčovanie a podceňovanie problémov, ktoré sa vám snaží žena komunikovať jej na pohode určite nepridávajú. Práve láskavé pochopenie je kľúčové, aby ste jej stres eliminovali a dostali ju z neho von. Ak na vás partnerka zvyšuje v nervozite hlas a vy sa snažíte zmenšovať daný problém a upokojovať situáciu, idete presne opačne voči svojmu cieľu. V psychológii sa tomu  hovorí „polarizácia“, kedy sa každý z vás začne správať nakoniec ešte viac extrémne oproti tomu, ako sa skutočne cíti. Namiesto toho sa snažte nadviazať na jej stres a úzkosť. Je to taký magický trik, kedy sa človek vystresovaný začne správať omnoho pokojnejšie.

 

Príklad:

Žena: Bože, zase budeme meškať! Deti ešte nie sú ani umyté, ani oblečené.

Muž: Do kelu! Decká, okamžite sa začnite ponáhľať. Do 5 min. nech ste pri dverách hotové! Vkuse na návštevy meškáme. Toto nie je normálne. Už ste mali byť dávno oblečené. Peťo sa určite bude hnevať a jeho žena už ani nehovorím.

Žena: Hmmm, OK. Decká pohnite si a nevykecávajte sa. ( Hovorí ďaleko pokojnejším hlasom. )

Muž: Nenávidím, keď niekam meškáme! Toto je zlý sen!

Žena: Myslím, že to v pohode stihneme. Dnes by nemali byť zápchy.

 

Ak by ste však začali žene hovoriť, že čo zase rieši problémy tam, kde nie sú alebo že o nič nejde a pod. určite by to stres ešte zvýšilo a s veľkou pravdepodobnosťou vyprovokovalo hádku.

 

7 | Vaša žena je A-čko a práve preto ste si ju vzali

Všetko to, na čo sa dnes sťažujete, ste poznali presne v deň, kedy ste sa do nej zamilovali.

Jej perfektné plánovanie v práci alebo osláv priateľov, jej poriadkumilovnosť, uhladenosť, lásku k rodine... Stačí, ak jej s tým pomôžete, aby mohla byť opäť v pohode ako predtým. Aby ste ju videli opäť takú, aká naozaj je. Stres dokáže s ľuďmi divy, no existuje mnoho spôsobov, ako ho môžete eliminovať. Stačí, ak budete chcieť. Jedine tak určite nájdete spôsob, ako svoju polovičku opäť dostať do A-čkovej formy.

Zdieľať na facebooku