Riziká sekcie: 16 dôvodov, prečo by ste nemali chcieť rodiť sekciou, pokiaľ nemusíte

Riziká sekcie: 16 dôvodov, prečo by ste nemali chcieť rodiť sekciou, pokiaľ nemusíte
Riziká sekcie: 16 dôvodov, prečo by ste nemali chcieť rodiť sekciou, pokiaľ nemusíte / Zdroj: Kobie House

Aj u nás sa s tým bežne stretávame. Príde mamička s bezproblémovým tehotenstvom do gynekologickej ambulancie a s blížiacim sa termínom pôrodu pomaly začne vyvíjať tlak na svojho lekára: „Chcela by som rodiť sekciou.“ Na otázku lekára: „Prečo?“ Zväčša táto budúca mamička odpovedá, že má strach z bolesti alebo či to naozaj zvládne. Bojí sa akýchkoľvek prípadných komplikácií či svojho zlyhania, že dieťa príde na svet v poriadku. Chce mať jednoducho 100%-nú istotu.

Problémom je, že mnohé mamičky nie sú dostatočne informované, aké riziká v skutočnosti takýto spôsob pôrodu prináša. Je len mýtom, že ide o najbezpečnejší variant pôrodu. Cisársky rez je operácia ako každá iná a tá zo sebou vždy prináša i množstvo rizík.

 

Tu je 16 najdôležitejších dôvodov, ktoré by vás mohli presvedčiť, že pôrod sekciou vôbec nie je bezbolestnou a bezrizikovou cestou, ako priviesť dieťa na svet.

 

1)  Riziko úmrtia matky pri pôrode

Pri pôrode sekciou sa uvádza úmrtie 1 z 2500 pôrodov, pričom pri vaginálnom pôrode je to len 1 z 10,000 pôrodov.

 

2)  Infekcia

Maternica alebo blízke panvové orgány ako sú močový mechúr alebo obličky sa môžu infikovať.

 

3)  Väčšia strata krvi

Strata krvi je v priemere dvakrát väčšia pri cisárskom reze ako pri vaginálnom pôrode. Hoci transfúzie krvi sú len zriedkakedy potrebné pri tomto zákroku.

 

4)  Riziko vzniku krvnej zrazeniny

Krvné zrazeniny sú vážnym rizikom akejkoľvek operácie, a teda rovnako i pôrodu sekciou.

 

5)  Zhoršená funkčnosť čriev

Črevá sa občas spomalia na niekoľko dní po vykonaní operácie, čo zapríčiňuje ich roztiahnutie, zdurenie a nepohodlie.

 

6)  Komplikácie s dýchaním

Anestézia môže niekedy spôsobiť ťažkosti s dýchaním a viesť k zápalu pľúc.

 

7)  Dlhší čas na zotavenie matky

V priemere 5 dní zostávajú rodičky v opatere nemocničného personálu po cisárskom reze. Aj po príchode domov matka stále nie je rovnako samostatná v starostlivosti o dieťa, ako je to pri vaginálnom pôrode.

 

8)  Nežiadúce reakcie na anestéziu

Matkine zdravie môže byť v ohrození, ak dôjde k nepredpokladanej nežiadúcej reakcii na anestéziu či inú látku podávanú počas operácie.

 

9)  Vyššie riziko pri budúcich operáciách

Zvyšuje sa riziko pri ďalších, možno v budúcnosti potrebných, operáciách ako napr. odstránenie maternice či opravy močového mechúra v neskoršom veku. Rovnako sa zvyšuje aj riziko pri ďalších tehotenstvách a pôrodoch matky.

 

10)  Riziko vzniku zrastov

Zrasty sú zhluky tkanív, ktoré môžu spôsobiť, že orgány v bruchu sa spoja alebo prilepia k brušnej stene. Až polovica žien, ktoré podstúpili pôrod sekciou má  zrasty a platí, že čím viac pôrodov cisárskym rezom, tým vzrastá riziko zrastov. Pri 2 pôrodoch sa riziko zvyšuje až na 75% a pri 3 pôrodoch až 83%.

 

11)  Ťažšie nadviazanie kontaktu s dieťatkom

Kontakt koža na kožu ( bonding ) je po pôrode sekciou ďaleko komplikovanejší, nakoľko matka nie je schopná po operácii novorodenca držať v náručí a starať sa o neho bez pomoci inej osoby.

 

12)  Komplikovanejšie dojčenie

Tým, že po operácii je matka veľmi oslabená, nie je zväčša možné, aby mala s dieťaťom nepretržitý kontakt. To spôsobuje aj následné ťažkosti s prirodzeným rozbehnutím dojčenia.

 

Foto: Kobie House

 

Pri sekcii však nie je v ohrození iba matka, ale aj dieťa. Možné sú nasledovné riziká:

 

13) Riziko predčasného pôrodu

V prípade, že nebol správne kalkulovaný dátum pôrodu, môže dôjsť k predčasnému pôrodu a mnohým zdravotným komplikáciám dieťaťa.

 

14)  Dýchacie problémy dieťaťa

U detí narodených sekciou sa zaznamenali častejšie dýchacie problémy ako abnormálne rýchle dýchanie počas prvých dní po pôrode.

 

15)  Nízke Apgar skóre

Deti narodené cisárskym rezom majú občas nízke Apgar skóre, ktoré zaznamenáva zdravotný stav dieťaťa bezprostredne po narodení. Môže to byť spôsobené anestéziou alebo tým, že dieťa nie je dostatočne stimulované ako pri vaginálnom pôrode.

 

16)  Poškodenie plodu

Jedno z 50 detí je pri pôrode sekciou nešťastne zasiahnuté pôrodníkom pri prerezávaní maternice skalpelom. Našťastie zvyčajne nejde o žiadne vážne poškodenie.

 

Ak pre vás pôrod sekciou nie je nevyhnutný, určite oň lekára nežiadajte.

 

Ženské telo je prispôsobené na to, aby rodilo. Je to preň prirodzené a cisársky rez má slúžiť len ako nevyvhnutný zákrok na záchranu ženy a dieťaťa v prípadoch, kedy sú riziká takejto operácie nižšie ako riziká vaginálneho pôrodu.

 


Zdroj: childbirth.com, medscape.com // Foto: Monet Nicole, Kobie House
Zdieľať na facebooku