List mojej tehotnej najlepšej priateľke

  

Moja drahá najlepšia tehotná priateľka,

 

celá táto vec ohľadne deväťmesačnej výroby dieťaťa je v skutku priadne silná záležitosť. Celým som si tým nedávno prešla, a preto by som ti rada povedala zopár vecí:

 

 

 

1) Drž sa čo najďalej od internetu a ver svojmu lekárovi.

Negoogli vôbec nič. Jednoducho to nerob. Nezáleží na tom, akú vysokú reputáciu majú dané stránky, čítanie článkov o všetkých možných chorobách a syndrómoch či vysedávanie na materských fórach ti k tehotenskej pohode skutočne nepomôžu. Ver mi.

Mysli pozitívne, jedz zdravo a to je naozaj všetko, čo počas najbližších deviatich mesiacov potrebuješ. Žiadne negatívne myšlienky typu: „Chúďa marry798, ten predčasný pôrod musel byť strašný. Dúfam, že sa mi nič také nestane...,“ prosím ťa z tvojho zoznamu ihneď vyškrtni!

Po takýchto diskusiách sa akurát pristihneš ako googliš množstvo nezmyselných a nepravdepodobných diagnóz a scenárov a ani sa nenazdáš a bojuješ s úzkosťou a strachom z úplne šialených vecí.

Namiesto toho si nájdi dobrého lekára a ver mu. Ver tomu, že sa nemáš čoho obávať.

 

2) Detské obchody sú preplnené neuveriteľnými zbytočnosťami.

Keď sme chodili ako budúci prvorodičia po detských obchodoch, boli sme presvedčení, že musíme všetky tie šikovné a úžasné vecičky pre naše dieťa mať. Je to predsa naše prvé ( a možno jediné ) dieťa a zaslúži si to najlepšie, aby bolo v pohode a šťastné. Pravdou však je, že je len zopár vecí, ktoré budeš skutočne potrebovať. Nemaj obavy, ak nezaplníš svoj dom všetkým týmto ponúkaným haraburdím, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou aj tak nikdy nepoužiješ. A jedna vec, ktorú si skutočne neviem vynachváiť je, že ak by sa ti predsa len niečo z toho obchodu hodilo, dnešné eshopy s detským tovarom ti to doručia rýchlosťou blesku.

A tiež nezabudni, že máš mnoho kamošiek, ktoré kadejaké kresielka, kolísky či odsávačky už dávno nepotrebujú a buď ti ich rady darujú alebo predajú za symbolickú cenu.

Pamätaj, že dieťa samo o sebe nie je drahá záležitosť. Je také drahé, aké ho urobíš ty sama.

 

3)  Nemaj obavy, či ho budeš dostatočne milovať alebo či všetko po pôrode zvládneš. Zvládneš to na výbornú.

Láska je neuveriteľne silná vec. Dáva nám energiu zvládnuť neuveriteľné veci a podať nadľudský výkon. Áno, presne taký budeš v prvé mesiace podávať. Bude nadľudský. Nebudeš spávať, budeš plná strachu, či dieťa stále dýcha, či mu nie je zima, či nie je hladné, či nemá koliku, prečo si nechce odgrgnúť... Tvoje prvé mesiace budú plné strachu, aby tvoje dieťa zosilnelo, lebo aj keď sa narodí, budeš mať ešte dlho pocit, že zaň musíš dýchať a bojovať. Budete natoľko spätí, akoby bolo stále v tvojom brušku. Bude to tá najväčšia sila túžby po prežití, akú pocítiš.

 

 

4) Pôrod je skutočne desivá skúsenosť, ale prekonáš to veľmi rýchlo.

Možno ešte ani nepomýšľaš na to, ako bude vyzerať tvoj prvý pôrod. Či bude prirodzený, či cisárskym rezom alebo budeš rodiť do vody či s asistenciou doma. To všetko sú otázky, ktoré určite budeš riešiť s blížiacim sa pôrodom. Chcem ti však povedať len jednu vec: Nenechaj sa ovplyvniť nikým iným. Je to tvoje rozhodnutie a tvoja voľba. Tvoje telo je pripravené zvládnuť to a nech sa už rozhodneš akokoľvek, o chvíľu budeš mať svoje vytúžené dieťatko v náručí.

 

5) Nie si to ty. Sú to hormóny.

„ Ahojte, hormóny! Zaujímalo by ma, či by som si mohla aspoň na chvíľu poklebetiť so Zuzanou? Viem, že je doma. Vidím jej auto zaparkované pred domom....“

Áno, aj takto nejako mi priblížila Lucia, ako som sa asi správala po svojom pôrode. Občas ( a možno aj často ) som to skutočne nebola ja. Ak hormóny nedovolili a ja som bola v ten deň zúrivá, alebo som zase plakala od šťastia, išla Lucia radšej domov.

Popôrodné stavy môžu byť niekedy dosť zvláštne. Občas môžu vyzerať, ako keď si predstavíš zlú halucináciu, ktorá nechce zmiznúť. Pokúšaš sa vidieť cez to hormonálne mračno reálnu situáciu, ale akosi to nejde. Budeš mať ťažké chvíle drahá, ale ak to bude v mojich silách, pokúsim sa ťa dostať z nich čo najskôr.

 

6) Dopraj si chvíle osamote. Ste na to dvaja.

Spomínam si, že jediné čo som si v posledný mesiac priala bolo, aby som konečne mala v náručí svoje dieťa. A potom to prišlo, moje prianie sa stalo skutočnosťou. Tie chvíle boli  a stále sú nádherné, ale môj život sa radikálne zmenil. Zrazu som nespala, stále kojila a jedla som často pri chôdzi. Moja sprcha či návšteva WC sa zrazu stala spoločenskou záležitosťou. Všetko bolo v prvé mesiace či roky strašne rýchle.

 

Zastav sa včas, nadýchni sa a vydýchni. Každý z nás potrebuje mať chvíľku sám pre seba, aby si dobil energiu. Nemaj z toho ŽIADNE výčitky svedomia. Tvoj partner je rovnako rodič ako ty. Dopraj si po jeho príchode domov svoju nikým nerušenú chvíľku na kúpeľ, dohodni si masáž alebo si choď zacvičiť či len tak na prechádzku. Najlepšie však urobíš, ak na ten čas odídeš z domu, aby ťa táto chvíľa skutočne obohatila.

Partner bude môcť počas týchto dvoch hodiniek tvojej neprítomnosti vaše bábätko bližšie spoznávať a vytvárať si s ním vzťah a tiež pochopí, aké náročné je starať sa po celý deň o malé dieťa. Na toto určite nezabudni, bude to tvoja vstupenka do klubu spokojných a šťastných matiek.

 

7) Ak nebudeš môcť kojiť, neznamená to, že budeš horšia matka.

Kojenie je nádherné a má určite mnoho výhod pre dieťa, ale i pre matku. No naštartovať materské mlieko nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Takmer každá  žena má na začiatku problém s kojením. U mňa to boli skoro dva mesiace boja, kým sa nám podarilo dať veci do pohybu. Veľa krát som myslela na to, ako sa vzdám. Len matky, ktoré tento boj vyhrali vedia, aké to môže byť niekedy náročné. Ale ak budeš potrebovať pomoc, neváhaj o ňu požiadať. Urob tak čo najskôr. Na mamila.sk nájdeš určite odbornú pomoc i kopec príbehov, ktoré ti pomôžu prekonať najväčšie krízy. No ak by to predsa len nešlo, netráp sa. Viacero výskumov hovorí, že najväčšou pridanou hodnotou kojenia nie je v skutočnosti materské mlieko, ale kontakt, ktorý matka s dieťaťom má a veľká citlivosť na potreby dieťaťa, ktorú si matka na dieťa týmto častým braním dieťaťa do náručia a láskaním vytvára. Ak budeš mať na pamäti toto, tvoje dieťa sa bude cítiť určite šťastné a milované, aj pokiaľ bude musieť dostávať umelé mlieko.

 

8) Tvoje telo sa bude chovať nečakane.

Každá žena je asi pripravená na popôrodné bolesti v oblasti vagíny, či pooperačné bolesti po sekcii. Ale čo tie ostatné veci?

Nečakala som, ako veľmi mi bude prekážať niekoľkotýždňové popôrodné krvácanie, krv som už totiž nemohla ani vidieť, ako ma zaskočí bolesť zapálených prsníkov po nesprávnom kojení, že sa moje zuby múdrosti práve v tomto období rozhodnú rásť a zapáliť kompletne na oboch stranách moje ďasná, enormné padanie vlasov, lámanie nechtov, praskanie cievok na nohách, ...Proste tvoje telo možno vypovie v tomto období úplne poslušnosť a nebudeš ho môcť ovládať. Je to dôsledok všetkých tých šialených zmien, čo sa v tvojom tele diali počas 9 mesiacov. Pozitívnou vecou na tom celom je, že nebudeš mať žiadny čas a budeš priveľmi unavená, aby si to riešila. Časom sa to vo viacerých prípadoch upraví aj samo.

 

9) Nezabudni sa zabávať, aby si sa nezbláznila.

Starostlivosť o bábätko je skutočne náročná vec. Bude to test na tvoj zdravý rozum  a vytrvalosť nespočetnými spôsobmi.

Musíš si ale za každých okolností zachovať zdravý zmysel pre humor. Ak tvoje dieťa bude mať otrasné koliky, je to väčšinou len skutočne otrasné hodnotenie tvojich reštauračných služieb. Stačí, ak si ho zoberieš k srdcu a tento typ jedla z jedálnička vyškrtneš. Skús sa na veci pozerať z tej lepšej a zábavnejšej stránky, ale aj k tomu ti pomôže práve bod 4.

 

 S láskou tvoja priateľka

Zuzana

Čítajte viac o téme: Pôrod, Tehotenstvo
Zdieľať na facebooku