6 nebezpečných vecí, ktoré vaše deti môžete naučiť

Tieto nezdravé  a zdanlivo neškodné veci sú súčasťou mnohých rodín, no zároveň môžu veľmi deťom v budúcnosti škodiť.
Tieto nezdravé a zdanlivo neškodné veci sú súčasťou mnohých rodín, no zároveň môžu veľmi deťom v budúcnosti škodiť. / Foto: Bigstock

Rodičia sú tými najväčšími učiteľmi, z ktorých si deti berú do života príklad. Nemusia nič hovoriť, stačí, aby ich pozorovali pri ich každodennom bytí.

Tu nájdete niekoľko takmer bežných, no zároveň nebezpečných vecí, ktorými deťom môžete škodiť a ani si to možno neuvedomujete.

 

1 | Je v poriadku, ak nerešpektuješ svoje telo

Týrate svoje telo prejedaním či hladovaním? Neustálym skúšaním drastických diét či neprimeraným cvičením? Pijete priveľa alkoholu? Hovoríte o svojom výzore drsné slová, keď sa vzhliadnete v zrkadle?

Vaše dieťa sa učí, ako vnímať svoje vlastné telo aj podľa toho, ako to vidí robiť vás. Aký príklad svojmu dieťaťu dávate? Chcete, aby sa rovnako správalo k svojmu telu a neustále bojovalo so svojím výzorom?

 

2 | Na vzťahoch s elektronickými zariadeniami lipneme viac ako na vzťahoch s blízkymi

Spíte s telefónom prakticky pod vankúšom? Len čo sa zobudíte siahate po tablete a prezeráte si novinky na Facebooku či kontrolujete e-maily? Ak áno, učíte tak deti, že ráno nepatrí vám – vášmu spoločnému času, ale času s elektronikou. Ak deti budú staršie a ráno ich miesto objatia nájdete s tabletom v ruke, nemôžete sa čudovať. Váš príklad bol inšpiráciou.

 

3 | Sladkosť je odmena za to, že sme boli „dobrí“

Hovoríte niekedy svojím deťom tieto slová? „Ak budeš dobrá na návšteve, doma dostaneš čokoládu.“

Mnoho rodičov upláca deti za správanie jedlom. Tento návyk je však veľmi nebezpečný do ich budúceho života. Ak neskôr od partnerov nedostanú dostatok lásky či budú počas štúdia zažívať veľa stresu, no vedia, že „boli dobrí“, môžu sa začať sami uplácať neprimeraným množstvom nezdravých maškŕt. Ak sa raz dostanú do začarovaného kruhu riešenia svojej hmotnosti a odplácania sa za svoju snahu, bude to pre ich psychiku v dospelosti veľmi vyčerpávajúce.

 

4 | Je v poriadku nedodržať sľub

Poviete ľuďom, že sa im ozvete, no neurobíte to? Máte v práci niečo dokončiť do určitého termínu, no neurobíte to? Poviete, že sa stretnete so známymi o 10-tej, no prídete o 11-tej?  Ak pravidelne porušujete svoje sľuby, učíte deti, že byť spoľahlivým nie je vôbec dôležité.

 

5 | Je v poriadku podvádzať, ak nás neprichytia

Vydala vám pani za pokladňou v obchode zle? Ponáhľali ste sa preč, kým na to nepríde? Aj toto si vaše dieťa pamätá. Byť čestným je ťažké, ak u rodičov vidíte pravý opak.

 

6 | Potreby a priania iných ľudí sú dôležitejšie ako naše vlastné

Je prirodzené chcieť byť obľúbený a milovaný. Ale ak nenasledujete svoje vnútorné pocity a túžby, vysielate deťom signál, že vaše túžby skutočne nie sú dôležité. Ak sa jedná o šťastie a budúcnosť vášho dieťaťa, je to jedna z najnebezpečnejších lekcií, ktoré mu môžete dávať.

Vaše deti sa učia každým dňom, ako sa tešíte zo života, ako reagujete na iných i ako sa vysporiadavate s každodennými problémami. Učia sa ako sa správať k sebe samému i ostatným.

 

príklad rodičia-eduworld.sk

 

Zdieľať na facebooku