LEGO – Hračka storočia. Čo o nej viete?

  

Značka LEGO vládne vo svete hračiek už niekoľko dekád. Časopisom  Fortune bola menovaná za „Hračku storočia“. Takmer každý z nás s ňou mal dočinenia a veľmi dôverne pozná jej skladačky. Mnohí z nás sa s jej fascinujúcimi stavebnicami nevieme rozlúčiť ani v dospelosti a lego sa stalo našou zberateľskou vášňou. Iní zase veľmi ochotne pomôžeme deťom pri skladaní náročnejšej edície, pretože skladať nás proste baví v každom veku.

Ale čo viac o tejto hračke v skutočnosti viete?

 

 

O SPOLOČNOSTI LEGO

„LEGO“pochádza z dánskej frázy leg godt, čo znamená “hraj sa dobre”. Neskôr Lego Group prišla na to, že LEGO môže byť voľne preložené aj ako „ dám dokopy“ alebo „ zložím“.

 

LEGO vzniklo v roku 1935 v Dánsku vďaka  tesárovi Ole Kirk Christiansen. Dnes sa jeho stavebnice nachádzajú po celom svete.

 

 

Ole Kirk Christiansen vyrábal najprv drevené hračky ako prasiatka pokladničky, ťahacie hračky, nákladiaky a domčeky.Tradičná plastová lego skladačka vznikla až v roku 1947.

 

yocommunity.net

 

Vďaka úspešnému predaju bolo na trh uvedené LEGO Duplo pre predškolákov. Má dvojnásobnú veľkosť skladačiek ako pôvodné.


www.dracik.sk

 

Kľúčovým rozhodnutím v rozvoji biznisu bolo požiadanie firmy o patent na výrobu skladačiek. Do dnešného dňa mala spločnosť niekoľko súdnych sporov s firmami, ktoré jej chceli robiť konkurenciu. Úspešne ich vyhrala.


Lego patent

www.flickr.com

 

Dodnes bolo celkovo vyrobených 560 miliárd LEGO skladačiek. Len v továrni v meste Billund v Dánsku sa vyrobí 1.7 milióna kusov za hodinu alebo 28,500 za minútu.


designyoutrust.com

 

LEGO  je najväčší producent pneumatík na svete. Viac ako Goodyear, či ktokoľvek iný. Vyrobí viac ako 306 miliónov pneumatík ročne.


shop.lego.com

 

LEGO NIE JE LEN HRAČKA PRE POTEŠENIE. Rozvíja fantáziu a deti vzdeláva.

 

Skladačky lega sú také univerzálne, že len 6 z nich môže byť poskladaných 915 miliónov rôznymi spôsobmi.


Lego rozvoj kreativity

adsoftheworld.com

 

Edície v predškolskom veku podporujú napr. rozpoznávanie tvarov, čísel, farieb, postupnosti a vzorcov, hľadanie symetrie, spoznávanie rôzneho prostredia, vzťahov, rolí ľudí a inštitúcií, rozpoznávanie základných mechanických princípov.

U starších detí rozvíja hodnoty ako predvídanie, uvedomovanie, kritické myslenie a pozorovacie schopnosti.


 

Neexistuje žiadna stavebnica, ktorá by mala priamo vojnovú tématiku. Zakladateľ spoločnosti nechcel túto tému deťom nikdy sprostredkovať.

LEGO je i formou umenia a v plastových skladačkách môžete nájsť úplne nový rozmer. Umelec Nathan Sawaya je LEGO umelec. Tvorí zo skladačiek moderné umenie a vystavuje ho v galériách po celom svete.


brickartist.com

brickartist.com

brickartist.com

LEGO NÁJDETE I V INÝCH SEGMENTOCH PODNIKANIA

Značku lego nájdete v knihách, časopisoch, oblečení, videohrách, ale už i službách.

Dodnes bolo otvorených 7 zábavných parkov s témou LEGA po celom svete.


 

Od svojho vzniku spoločnosť vyvinula 50 LEGO videohier.

 

Deti sa môžu obohatiť o nové zážitky so svojimi obľúbenými hračkami aj v aquaparkoch plných skladačiek lega.Nachádzajú sa v nich skaldačky v ľudskej veľkosti. Najväčší LEGO aquapark bol otvorený v Malajzii.


inhabitat.com

 

Prvý LEGO hotel bol otvorený v apríli 2013. Nachádza sa v Legolande v Californii a má 250 izieb V rámci hotela si môžete vybrať izbu z niekoľkých tém ako napr. piráti, kráľovstvo či dobrodružstvo.

firstpost.com

 

 

Filmový priemysel bol pre spoločnosť taktiež atraktívny. V roku 2014 bol v kinách odvysielaný prvý celovečerný LEGO film.

Zdroj:education.lego.com, www.businessweek.com

Čítajte viac o téme: Voľný čas, Hry pre deti, Hračky, Lego
Zdieľať na facebooku