Poznáte človeka, ktorý sa hrá na „gramatickú políciu“? Pravdepodobne je to nepríjemný človek, tvrdia vedci

  Foto: Pexels

Sociálne siete a komentáre pod článkami sú dnes plné emócií a vyjadrení ľudí. Niektorí tvrdia, že aj prehľad ich gramatiky čosi napovedá o vzdelanosti týchto diskutujúcich. Vedci však preklepy a chyby ľudí nevidia až tak tragicky, lebo ich robíme všetci. Horšie sa pozerajú na tých, ktorí tieto chyby neustále vyhľadávajú a opravujú. Pozreli sa bližšie na osobnosti ľudí, ktorým sa v angličtine hovorí “Grammar Nazis“ alebo po slovensky "gramatickí policajti."

 

Nedokážu prehliadať chyby

Určite ich poznáte aj vy. Niektorí ľudia namiesto toho, aby v diskusii riešili relevantné argumenty protistrany, zvrhnú diskusiu na ich gramatické chyby. Nahnevajú človeka a odvedú diskusiu iným smerom. Iní sa zase nikdy na internete nevyjadria k téme. Zapoja sa priamo do diskusie iba vtedy, ak vás môžu gramaticky opraviť. Práve na týchto ľudí sa vo svojom výskume zamerali jazykovedci Julie Bolandová a Robin Queen. Prečo to robia a aká je ich motivácia?

 

Inzerát: Hľadám spolubývajúceho

Vedci si na skúmanie tohto javu vybrali komunikáciu ľudí formou emailov. Účastníci výskumu mali odpovedať na inzerát, v ktorom si hľadali spolubývajúceho.

Následne im boli zaslané reakcie na inzerát e-mailom. Niektoré boli gramaticky správne a iné obsahovali preklepy a gramatické chyby. Predmet zaslaného e-mailu znel: „Ak je tvoj dom stále voľný, pošli mi e-mail.“ Dobrovoľníci, ktorí sa výskumu zúčastnili, si mali e-maily prečítať a podľa jazykového prejavu záujemcu o bývanie sa rozhodnúť, ako na nich títo ľudia pôsobia a reagovať.

Bolandovú a Queena zaujímali reakcie týchto ľudí na prijaté e-maily. Následne sa ich pýtali, „či sa im zdá odosielateľ správy priateľský,“  „či ho považujú za dôveryhodného“ a „či ho vnímajú ako ohľaduplného.“ Toto ich hodnotenie predstavovalo potom skóre, ktoré určovalo, či sa jedná podľa nich o dobrého spolubývajúceho.

 

Akí sú ľudia, ktorých vyrušujú cudzie gramatické chyby?

Vedci predpokladali, že spoločnými znakmi ľudí, ktorých trápi cudzia gramatika, budú pohlavie, vek, prípadne vzdelanie. Nič také sa však nestalo. Gramatických policajtov spájali ich osobnostné črty.

U ľudí, ktorí e-maily čítali, vedci sledovali 5 hlavných osobnostných čŕt – extrovertnosť, ústretovosť, svedomitosť, emocionálnu stabilitu a otvorenosť.

Podľa vedcov z Michiganskej univerzity sa ukázali ako najcitlivejší na gramatické chyby introverti a menej príjemní ľudia.

„Otvorenejší ľudia skôr prehliadali chyby v písanom texte, zatiaľ čo introverti a menej príjemní ľudia posudzovali ľudí, ktorí pochybili, negatíve,“ informovali v časopise Public Library of Science One jazykovedci.

„Odhadujem, že introverti sú citlivejší na zmeny ,“ myslí si Queen. To znamená, že odchýlky od normy ako sú chyby v texte, ktoré si vyžadujú isté spracovanie navyše, ich rozčuľujú.

 

Odlišné vnímanie preklepov a chýb

Štúdia tiež naznačuje, že rôzne osobnosti inak ovplyvňuje, ako si interpretujú používanie jazyka inými ľuďmi a aké závery si z toho dokážu vyvodiť. Jazykovedci napísali: „Preklepy sú často prisudzované nedbanlivosti, netaktnosti alebo uponáhľanému písaniu skôr ako ignorácii pravopisných pravidiel.“ Inak sa už pozerajú ľudia na gramatické chyby, čo môže ovplyvniť, či nás druhí vnímajú pozitívne alebo negatívne.

Čítajte viac o téme: Výskum, Slovenský jazyk a literatúra
Zdieľať na facebooku