Koľko nás stojí prváčik?

  

Mať doma prváčika dnes vôbec nie je lacnou záležitosťou. Rodina s viacerými deťmi by sa mala  ekonomickou záležitosťou vstupu svojej ratolesti do školy zaoberať aj niekoľko mesiacov vopred.

Mnohí rodičia sú dnes toho názoru, že pozerať sa na deti ako na ekonomickú záležitosť, nie je správne. Ak by to vraj robili, väčšina  z nich by na deti nikdy nebola dostatočne pripravená. Čosi pravdy na tom bude. Veď ak si vezmeme len takú úžasnú udalosť akou je práve vstup prváčika do školy, mnohí zostaneme z nákladov, s ktorými sa stretneme, nemilo prekvapení.


Slávnostná udalosť alebo pohroma pre rodinný rozpočet?

Nástup dieťaťa do školy je pre každú rodinu jedinečná udalosť. Rodičov však suma, ktorú musia vynaložiť na to, aby pokryla len tie najzákladnejšie potreby dieťaťa môže šokovať. Vzhľadom na to, že priemerná mesačná mzda v SR bola v prvom štvrťroku 789€ a minimálna predstavovala  len 337,70€, takáto životná udalosť môže otriasť nejedným rozpočtom.

Podľa nášho prieskumu bežnú rodinu vstup prváčika do školy stojí minimálne 120€. Táto suma pokrýva základné školské potreby ako sú ceruzky, perá, farbičky, zošity, potreby na výtvarnú a telesnú výchovu a podobne. K tomu musíme ešte pripočítať mesačné výdavky vo výške desiatok eur na stravu, družinu, nepovinné príspevky na ZRPŠ a prípadne cestovné do školy.

Prvá školská taška sa u dieťaťa neodmysliteľne spája so vstupom do novej životnej etapy a nikto na ňu nezabudne. Väčšina rodičov sa preto snaží v rámci svojich možností svojmu potomkovi dopriať tú najkrajšiu tašku podľa jeho predstáv. V obchodoch dnes natrafíte na širokú ponuku tašiek v rôznych farebných kombináciách, tvaroch a s motívmi od výmyslu sveta. Medzi chlapčenskými taškami prevládajú motívy populárnych rozprávok ako Cars, Spiderman, Star Wars,či  Lego motívy. Dievčatám zase urobíte radosť s taškou Hello Kitty, Lego Friends či niektorým zvieratkovým motívom. Školská taška pre prváčikov sa dnes pohybuje od 30€ - 150€. Pri tých najdrahších značkách ako sú Samsonite či Lego už môžete očakávať i nejaké vybavenie ako naplnený peračník, box na jedlo a pod.

Ak ste si nechali na poslednú chvíľu i nákupy oblečenia do školy, prípadne vybavenie detskej izby vhodné pre školáka ako je napr. písací stôl, stolná lampa či pracovné zásuvky, vaše výdavky sa môžu pohybovať aj v niekoľkých stovkách eur.

Digitálne pero Lernstif

 

Ak nemáte núdzu o peniaze, na trh prichádza zaujímavá novinka. Digitálne pero LERNSTIFT, ktoré dieťa vibráciou upozorní na gramatickú chybu alebo nečitateľný text. Zatiaľ dokáže robiť korekcie len v angličtine a nemčine. Sériová výroba začne od r.2014 a jeho cena bude cca 140€.

Vstupné výdavky sú len začiatok

Hoci je naše školstvo zadarmo, nie je to celkom tak. Mesačná finančná záťaž sa vstupom dieťaťa do školy pre rodinu práve začína.

Okrem nevyhnutných školských potrieb rodičia zväčša vstupom do školy začínajú riešiť aj jeho mimoškolské aktivity a teda investujú najčastejšie do športových či jazykových kurzov pre deti. Takéto náklady sa pohybujú približne od 10€ - 70€ mesačne.  Ak si to môžete dovoliť a chceli by ste sa zamerať napr. na individuálne hodiny dieťaťa so súkromným lektorom, tak môžete rátať s 15€ - 30€/hodinu výuky v závislosti od zamerania kurzu.

V školskom veku si už dieťa začína viac uvedomovať, čo vlastnia jeho spolužiaci. Deti si všímajú, aké značky oblečenia ich rovesníci nosia, akou elektronikou disponujú. Medzi spolužiakmi vládne snaha o integráciu do skupín a konkurovanie si aj materiálnym zabezpečením. V tejto súvislosti musia byť rodičia pripravení na zvýšený tlak zo strany svojich detí na pokrytie ich materiálnych potrieb.

Všetko sa dá zvládnuť

Ak chcete ušetriť na spomínaných nákladoch, je tu hneď niekoľko možností.

1.       Nakupovanie cez internetové obchody

Ak sa zameriate na online nákupy môžete celkovo ušetriť aj desiatky eur. Online obchodov s rôznym tovarom nájdete nespočetne veľa. Týka sa to nákupu školskej tašky, oblečenia, prípadne vybavenia na špecifický krúžok pre dieťa. Vybrať dobrý online shop vám môže pomôcť aj nákupný poradca heureka.sk, vďaka ktorému si môžete zoradiť tovar podľa ceny či prečítať skúsenosti zákazníkov s daným tovarom.

2.       Nakupovanie cez online bazáry

Urobte si prieskum na najnavštevovanejších a overených bazároch pre mamičky ako sú modrykonik.sk, mimibazar.sk prípadne bazos.sk. Nájdete tu nielen použité veci, ale aj mnoho nových za výhodnejšie ceny.

3.       Popýtajte sa priateľov

Mnoho ľudí uskladňuje doma kopu nepotrebných vecí, pretože nemajú čas riešiť ako sa ich zbaviť. Ak ich požiadate o pomoc, možno budete prekvapení, koľko eur sa vám tak v tomto náročnom období podarí ušetriť.


Štátna podpora pre prváka

Čítajte viac o téme: Peniaze
Zdieľať na facebooku