Blogujte o enviroproblémoch, ktoré vás trápia!

Zdroj: Shutterstock
Aj vy môžete upozorňovať na to, aké environmentálne problémy vás vo vašom okolí trápia. Staňte sa súčasťou online iniciatívy Pozorovateľňa environmentálnej nespravodlivosti. / Zdroj: Shutterstock

O tom, že na Slovensku máme množstvo environmentálnych problémov asi niet pochýb. Niekedy je za tým nevedomosť, no oveľa častejšie snaha o zisky aj na úkor kvality životného prostredia. Často máme tiež pocit, že nás nikto nepočúva. Ľudia sa snažia na problémy poukazovať, no kompetentných to veľmi nezaujíma, problémy zahmlievajú a snažia sa, aby sa na ne zabudlo.

Sú však aj opačné príklady. Spomeňme si, ako ľudia spojili sily v súvislosti s pezinskou skládkou, alebo ťažbou dreva v bratislavských mestských lesoch, či ťažbou zlata v Kremnici. Aj keď stále nemajú vyhrané, ich argumenty aspoň začali počúvať. A to je aj jedným z cieľov online iniciatívy Pozorovateľňa environmentálnej nespravodlivosti. „Chceme v prvom rade, aby si ľudia viac všímali svoje okolie a zaujímali sa oň. Našou snahou je rozprúdiť diskusiu a vyprovokovať mládež k tomu, aby o svojom názore na vybraný environmentálny problém napísali blogy. Podnetov je v našom okolí určite dosť. Niektoré sú v Pozorovateľni predstavené, s uvedenými faktami, názormi a linkami na ďalšie zdroje na získanie ďalších informácií pre tých, ktorých problém zaujme,“ vysvetľuje projektová manažérka Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Klára Tóthová.

 

Zdroj: sameworld.eu

Pozorovateľni záujemcovia nájdu informácie o takých témach ako únik vysoko toxického arzénu zo skládky priemyselného odpadu v Širokej, obchodovanie s nezákonne vyťaženým drevom, zásahy do krajiny pri ťažbe surovín, ktoré vedú k  povodniam pri bežných dažďových zrážkach v našich horách, či problémy s medveďmi, ktoré v podhorských mestách vyžierajú kontajnery. Sú tam predstavené lokálne problémy z rôznych krajín Európy, ale tiež z rozvojových krajín, ktoré spôsobujeme my sami našimi každodennými aktivitami a konzumným spôsobom života. Ľudia sa k nim môžu vyjadriť alebo aj zverejniť nové prípady environmentálnej nespravodlivosti, o ktorých vedia. „Veríme, že podnietením diskusie a aktivizáciou občanov podporíme udržateľné riešenia výhodné pre životné prostredie a miestne komunity,“ dodáva Klára Tóthová.

 

Pozorovateľňa je súčasťou projektu SAME WORLD, prostredníctvom ktorého sa majú Slováci, najmä mládež vzdelávať v oblastiach ako environmentálna spravodlivosť a pochopiť súvislosti v globalizovanom svete.

 

Zdroj: sameworld.eu

„Ide o to, aby to bolo vzdelávanie zaujímavé a najmä – aby podnecovalo  kritické myslenie a aktívny prístup k riešeniu problémov. Jedným z najlepších spôsobov podľa nás je, ak naučíme ľudí všímať si svoje okolie a diskutovať o tom, vyjadriť svoj názor. Ak sa nám niečo nepáči, nesmieme predsa mlčať. Pri príprave blogu sa budú zamýšľať nad dôležitými otázkami, chápať príčiny a súvislosti a snažiť sa aktívne hľadať  riešenie problémov, aj tých globálnych, ktoré sa nám možno zdajú vzdialené a myslíme si, že sa nás netýkajú,“ zdôvodňuje Klára Tóthová. Svoje blogy môžu ľudia zverejniť na stránke youth4ej.sameworld.eu sa budú súčasťou medzinárodného projektu. Ukážme, že Slovensko nezaostáva za ostatnými vyspelými štátmi a rovnako nám záleží na svete, na ktorom žijeme! Do blogovania, priatelia!

Čítajte viac o téme: Životné prostredie
Zdieľať na facebooku