Fotografovia zvečňujú posledné chvíle rodičov a ich detí, ktoré umreli príliš skoro

  

Strata dieťaťa počas tehotenstva alebo pôrod mŕtveho dieťaťa je udalosť, ktorá môže komukoľvek nečakane bolestne zasiahnuť do života. Nikdy sa na niečo takéto nemožno pripraviť. Je to asi tá najhoršia tragédia, aká rodinu môže postihnúť. Nikto nedokáže vysvetliť, prečo sa takéto veci na svete dejú. Prečo nevinný život musí vyhasnúť. Rodiny sa s týmto faktom však musia vyrovnať. Nechcú zabudnúť, že tu raz existovalo, hoci i pár hodín či dní, stvorenie, ktorému navždy bude patriť kúsok ich srdca.

 

  

Nezisková organizácia I Lay Me Down To Sleep podporuje a pripravuje fotografov na celom svete, aby zachytili posledné spoločné okamihy rodičov s ich mŕtvym dieťaťom. Sú to dobrovoľníci profesionáli s veľkým srdcom, ktorí sa snažia poskytnúť týmto ťažko skúšaným rodinám jedno nádherné dedičstvo vo forme rodinných portrétov, na ktorých rodiny hľadia do tváre predčasnej smrti svojho bezbranného novorodeniatka.

 

 „Fotografie sú jednou z vecí, ktoré dokážu zastaviť čas.“  

( Katherine Payne, fotografka  ) 

 

Možno sa vám z určitého uhla pohľadu zdá nevhodné, že sa rodičia fotia s mŕtvym dieťaťom. Verte, že im v prvom okamihu tiež. V skutočnosti je to však jediná pamiatka, ktorá im naň môže po 9. mesiacoch zostať. Väčšina z rodičov, ktorí sa takéhoto fotenia zúčastnili, svorne priznávajú, že sú radi, že im takáto pamiatka zostala navždy. Je to dôkaz, že ich syn alebo dcéra skutočne existovali.

 

Za viac ako 10 rokov existencie tejto organizácie fotografovia nafotili 30.000 rodín, ktoré postretol tento neuveriteľne bolestný osud. Na celom svete organizácia zatiaľ združuje celkovo 1650 dobrovoľníkov.

 

„Bola to tá najhoršia noc môjho života, ale keď sa pozriem na tie fotografie, nevidím moju najhoršiu noc. Pripomínam si krásu a dar, ktorý nám priniesla.“ 

( Cheryl Haggard, Madduxova matka a spoluzakladateľka NILMDTS )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zdroj: boredpanda.com

Čítajte viac o téme: Fotografie, Smrť
Zdieľať na facebooku