6 jednoduchých experimentov, ktoré by ste so svojimi deťmi určite mali skúsiť

  

Pokusy sú pre deti nielen zábavou, ale aj cestou, ako sa o živote a prostredí môžu dozvedieť zaujímavé veci. Tu je 6 skvelých pokusov, pri ktorých sa spoločne zabavíte, dozviete niečo nové a umožníte deťom nahliadnuť do vedeckého sveta. Vyskúšajte si spoločne experimenty, ktoré ich určite nadchnú.

 

 

 

1) Robenie gigantických bublín

 

Užite si s deťmi bubliny, aké možno naživo ešte nikdy nevideli. Hoci je táto aktivitka vhodná hlavne na leto, zopár pekných jarných dní sa určite o chvíľu nájde aj na tento experiment.

 

 

2)  Hra na vínové poháre

 

Na tomto videu si pripomeniete jeden z dobre známych trikov, ako rozospievať vínové poháre. Tento vedecko-umelecký pokus poteší nielen mamičky, ktoré majú rady vínko, ale aj ich kreatívne detičky. Naučí deti, že spojenie vedy a umenia môže byť celkom zábavné.

 

3) Pokus balónových pretekárov

 

Tento pokus im umožní myslieť ako skutočným vedcom a inžinierom. Je to demonštrácia Newtonovho zákona akcie a reakcie: „ Každá akcia má reakciu s rovnako veľkou silou, no opačného smeru.“

 Na tento experiment nepotrebujete nič výnimočné a všetko určite nájdete doma. Zostrojíte si  veľmi jednoduché auto z papiera, slamiek a vrchnákov z plastových fliaš. Na autíčko pripevníte balón a nebudete sa stačiť čudovať.

 

4) Pokus, ako sa farby menia a zväčšujú

 

Chromatografia je fyzikálno- chemická separačná metóda, ktorej podstatou je rozdeľovanie zložiek. Pomocou papiera a farby môžu jednoducho túto magickú metódu pochopiť.

 

5) Výroba veže zo špagiet a cukríkov mashmallow

 

Aké tvary sú najsilnejšie? Ako môžeme najlepšie používať materiál? Toto je úžasná cesta ako dať deťom priestor zamyslieť sa nad tým, ako sa stavajú mosty či budovy a objaviť samostatne dôležité technické princípy.

 

6) Pokus so surovými vajíčkami

 

Toto je ukážka základných chemických procesov:  Ako veci,  ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako, môžu spôsobiť úplne odlišné reakcie.

K pokusu budeme potrebovať surové vajíčka a niekoľko rôznych tekutín: ocot, mlieko, olej, džús, vodu. Do pohárika vložíme surové vajíčko a uvidíme, čo sa bude diať.

 


Zdroj: buzzfeed.com

 

Čítajte viac o téme: Voľný čas, Hry pre deti
Zdieľať na facebooku