„Mami, poď si vypočuť moju novú skladbu na klavíri! Budeš sedieť vedľa mňa?“ poprosil môj malý syn. Prišla som k nemu a sadla si vedľa neho ku klavíru. Má to rád, keď hrá a má obecenstvo. Zvyčajne ho tvorím iba ja, ale dokážem sa tváriť veľmi dôležito, tak možno preto mu stačím. Je rád, keď som mu vtedy nablízku.
Jeho detský úsmev rozjasňoval v tej chvíli celú miestnosť. Rýchlo si pripravil noty a začal hrať. Po pár chybách zrazu začal jeho úsmev miznúť, pozorovala som, ako postupne prichádza jeho znechutenie zo svojho výkonu. Vedela som, čo bude o chvíľu nasledovať. Bude chcieť noty odložiť a povie, aby sme išli robiť niečo iné. A už-už som chcela zasiahnuť tak ako obvykle: „Hej, poďme, veď je to jednoduché!“
Z môjho pohľadu bola skladba naozaj veľmi jednoduchá. Mala iba pár riadkov. No namiesto toho, aby som ho v tej chvíli povzbudila jednoduchosťou skladby, zostala som ticho. Uvedomila som si, čo mu bežne hovorím. Či to nie som práve ja, kto mu napomáha cítiť sa v týchto chvíľach zlyhania neisto a radšej z takej situácie uniknúť.
Každý rodič chce, aby jeho deti vyrástli v sebavedomých a zdatných dospelých. No občas, bez toho, aby sme si to uvedomovali, môžu naše odpovede zapríčiňovať aj presný opak.
Nehovorte deťom: „To je ľahké!“
Je to skutočne ľahké? Keď vaše dieťa bojuje s nejakou úlohou, nám sa môže zdať ľahká. Pre nich však môže v tej chíli vyzerať ako výstup na Mount Everest. Ak poviete: „To je ľahké, dokážeš to urobiť,“ vaším hlavným zámerom je učite motivovať dieťa. Ak mu to náhodou nejde, alebo to nedokáže, jeho myšlienky však skĺznu presne do opačnej roviny: „Niečo so mnou asi nie je v poriadku, ak to pre mňa ľahké nebolo a nezvládol som to. Som asi hlupák.“ Toto môže vaše dieťa znechucovať a spôsobovať, že sa chce naopak vzdávať. Prípadne bude z takých situácii unikať, aby sa ako hlupák necítilo. Znižuje to jeho sebavedomie púšťať sa do nových vecí.
Namiesto toho im môžeme povedať: „Môže to byť ťažké alebo zložité, ale keď budeš dostatočne veľa trénovať, tak ti to pôjde úžasne." Potom, ak to zvládne, bude sa cítiť skvele. Povie si: „Dokázal som niečo ťažké. Som fakt super!“ Takýto prístup pomáha deťom zostať nadšený a ich pocit sebahodnoty stúpa.
Nerobte pre nich priveľa
Deti túžia plniť úlohy samy. To im dáva úžasný pocit, že niečo zvládli bez cudzej pomoci a cítia sa dobre. Možno si myslíte, že im týmito službami preukazujete lásku, ale nie je to tak. Okrádate ich tak o príležitosti učiť sa životným skúsenostiam a o uspokojenie z dobre vykonanej práce. Okrádate ich o pocit samostatnosti a hovoríte im svojím konaním: „Nie si dosť schopné, aby si to robilo samé.“
Namiesto toho, aby ste za svoje deti robili priveľa vecí, rozdeľte úlohy na menšie časti, aby ich deti zvládli. To im dá pocit, že niečo dokázali úplne samy. Ich sebavedomie bude prekvitať.
Nebuďte hysterickí, keď vaše deti robia chyby
Chyby sú súčasťou života a všetci ich robíme. Možno máte pocit, že potrebujete deti chrániť od chýb, lebo je to niečo zlé. Chyby bolia, ale sú predpokladom pre veľký rast, ak sa dejú zdravým spôsobom. Neokrádajte vaše deti o príležitosti, kedy môžu rásť, dovoľte im mýliť sa, opraviť svoju chybu a mať zo seba dobrý pocit.
Namiesto karhania dieťaťa by ste mu mali povedať, ako chybu napraviť a byť si zodpovedný za svoje konanie. Toto pomáha mať zdravý pohľad na chyby a ich zmysel v živote.
Mnoho rodičov si myslí, že tieto tri rodičovské odpovede neznižujú sebavedomie ich detí. Ak ste patrili k nim, skúste svoje konanie prehodnotiť a zmeniť pokiaľ je čas.
Zdroj: dsparentstoolshop.com //Foto: Bigstock