Čo hovoria detské kresby o inteligencii detí?

  

Máte doma steny vyzdobené kresbami vašich detí?  Prizrite sa na bližšie. Vedci zistili, že umelecký talent  vo veľmi skorom veku je indikátorom inteligencie v neskoršom veku.

 

Podľa nedávno realizovaného výskumu deti, ktoré dokážu znázorniť ľudské telo už vo veku štyroch rokov, bývajú neskôr v tínedžerskom veku inteligentnejšie. Psychológovia z King´s College v Londýne študovali kresby viac ako 15 000 štvorročných detí. Tie, ktoré mali lepšie kresliace schopnosti, uspeli o pár rokov neskôr lepšie v inteligenčnom teste.

 

Úlohou štvorročných detí bolo nakresliť postavu dieťaťa. Vedci sa sústredili predovšetkým na to, či obrázok obsahuje všetky podstatné časti ľudského tela ako hlavu, nos, oči, uši, vlasy, ruky, trup a nohy. Na proporčnom prevedení v teste nezáležalo. Čím viac detailov deti kreslili, tým viac bodov na stupnici od 0-12 získavali. Po tom ako dokreslili, boli podrobené inteligenčnému testu. O desať rokov neskôr, keď mali 14 rokov, dostali účastníci rovnaké zadanie.

Zistenia vedcov preukázali, že deti, ktoré vedeli pekne kresliť, zvládali inteligenčné testy omnoho lepšie ako ich rovesníci, ktorí nekreslili vôbec, alebo kresliť nedokázali.

 

kresby detí a IQ- eduworld.sk

 

Ak ku kresleniu vaše deti neinklinujú, nemajte obavy

Ak vaše deti však nerady kreslia, nemajte obavy. Inteligenciu človeka ovplyvňuje mnoho faktorov ako je napr. genetika či prostredie, v ktorom človek vyrastá. „Schopnosť kresliť či maľovať nie je priamoúmerná výške  IQ. Sú iba prepojené," hovorí Ardenová.

 

Čo hovoria detské kresby o inteligencii detí?

Čo hovoria detské kresby o inteligencii detí?Počas tohto výskumu tiež vedci zistili zaujímavý fakt týkajúci sa identických dvojčiat. Pozorovali 7 750 párov identických dvojčiat  a zistili silné prepojenie medzi génmi a umeleckým talentom.

Identické dvojičky mali podľa vedcov oveľa vyššiu pravdepodobnosť kresliť obrázky podobnej kvality ako neidentické dvojičky.

Rosalind Ardenová z Institute of Psychiatry z King’s College v Londýne hovorí: „Naše výsledky dokazujú, že existuje spojitosť medzi schopnosťou kresliť vo veku 4 rokov a inteligenciou v neskoršom živote.“

Počas kreslenia sa pokúšame ukázať niekomu, čo je v našej mysli. Táto schopnosť reprodukovať postavy je jedinečná ľudská schopnosť a je znakom poznávacích schopností podobne ako písanie, ktoré transformovalo schopnosti ľudského druhu uchovávať informácie  a budovať civilizáciu.

Dodáva, že nie je dôvod na to, aby sa rodičia znepokojovali. Je dôležité, aby si ľudia nemyslieli, že : „Moje dieťa je hrozné v kreslení, bude po zvyšok života robiť hamburgery.“ Tak to nie je.


A na záver psychológovia odporúčajú, aby ste deťom dávali možnosť kresliť a vyzývali ich ku kresleniu aj pokiaľ to bežne nerobia. Jedného dňa to určite oceníte vy i oni.

 


Zdroj: Dailymail.co.uk
Čítajte viac o téme: Výskum, Detská kresba
Zdieľať na facebooku