Ľudia dnes musia dokonca i v nie veľmi kreatívnych oblastiach prichádzať s kreatívnymi riešeniami. Do mnohých z nás v takých situáciách, kedy musíme využiť svoju kreativitu naplno, vchádza nervozita. Hľadanie kreatívnych riešení nám ide ťažko a iba závidíme kolegom či spolužiakom, čo skvelé nápady chŕlia na požiadanie. Kreativita bola povýšená na vrodené šťastie, či dokonca akýsi duchovný dar. No ak práve vám chýba, nezúfajte! Skutočnosť je taká, že kreatívny môže byť každý z nás.
Vo svojej podstate je kreatívna každá ľudská bytosť. S vynikajúcim talentom sa nikto nerodí. Naopak, absolvuje množstvo tréningov a práce, aby ho rozvinul do najväčších rozmerov. Toto vám v škole možno nepovedia, no skutočnosť je taká, že aj kreativita sa dá naučiť.
Premeňte myšlienky na skutočnosť
Kreativita je práve tá činnosť, keď nehmotné myšlienky a nápady pretvoríte do naozajstných činov, prác a produktov. Je charakteristická schopnosťou vnímať svet odlišným spôsobom, spájať rôzne myšlienky a veci, ktoré na prvý pohľad spolu vôbec nesúvisia. Vďaka kreativite sa v našich životoch objavujú nové a netradičné veci, ktoré často prinášajú úspech.
Kreativitu sprevádza myslenie a následne produktivita. Ak zostanete len pri svojich myšlienkach, môžete sa pýšiť skvelou predstavivosťou a nápadmi, no nikdy nebudete naozaj kreatívny, ak to svoje myslenie nepremeníte na skutočnosť.
Ako sa stať kreatívnym?
Existuje niekoľko tipov, prostredníctvom ktorých si svoju myseľ natrénujete a obdivovaným kreatívcom budete aj vy.
1) Objavujte a inšpirujte sa
Je dôležité nasýtiť svoj mozog. Čítajte množstvo rôznych kníh. Nebojte sa na istý čas zmeniť svoj obľúbený žáner. Získate tak nové myšlienky, postrehy, ktoré neskôr môžu prekvitnúť do celkom zaujímavých nápadov. Nájdite si biografie talentovaných ľudí, skúste sa inšpirovať ich životom a výrokmi. Sledujte svoje okolie a stále majte oči otvorené. Najväčšou inšpiráciou sú totiž obyčajní ľudia a svet vonku. Všímajte si veci okolo seba a jednoducho pozorujte.
2) Pýtajte sa
Otázky nás privedú k úžasným poznatkom. Tí, ktorí sa pýtajú, zistia najviac. Nebojte sa vlastnej zvedavosti a pýtajte sa. Aj keď náhodou netrafíte dnes tú správnu, nedovoľte, aby vás tento malý neúspech odradil. Nestavajte múr pred svoju zvedavosť. Zavedie vás oveľa ďalej ako si myslíte.
3) Buďte otvorení
Nezaraďte sa striktne len do prúdu vlastných názorov a myšlienok. Buďte otvorení novým veciam, novým pohľadom na určitý problém a všímajte si myslenie iných ľudí. Práve rôznorodosť ľudských osobností môže byť veľkou dávkou inšpirácie. Nedarilo sa vám vyriešiť nejaký problém? Niekto sa naň pozerá úplne inak ako vy? Skúste sa inšpirovať a nahliadnuť na vec aj z inej stránky.
4) Experimentujte
Máte isté zaužívané stereotypy, ktoré sa opakujú každý deň. Prerušte ich, nabúrajte tento sled činností a urobte niečo celkom iné. Alebo urobte v podstate to isté, len iným spôsobom. Píšete práce vždy štýlom úvod, jadro, záver? Skúste si pre zmenu napísať kúsok jadra, alebo rovno záver, možno nakoniec vymyslíte oveľa lepší úvod, ako ste plánovali. Nečakajte na zázračné šťuknutie kdesi v hĺbke vašej mysle, ale začnite experimentovať.
Ak zaradíte tieto činnosti ku svojim každodenným krokom, či už v škole alebo v práci, vaša kreativita sa jednoznačne poteší a s radosťou bude spolupracovať na svojom raste. Inšpiráciu doslova nasávajte zo všetkého čo čítate, vidíte, z ľudí, s ktorými sa stretávate. Je tiež dôležité uvedomiť si, že pri zbieraní inšpirácie nejde o plagiátorstvo. Vylepšujete tým svoje vlastné postupy práce a myslenia.
5) Nestraťte vekom svoju kreativitu
Niekoľko testov a štatistík ukázalo, že s rastúcim vekom sa znižuje množstvo našej kreativity. Pamätáte si na časy, keď ste boli deťmi? Ako ste stále vymýšľali nové hry, s pomocou lepidla, nožníc a vlastných nápadov ste vytvárali rôzne veci, pýtali ste sa milióny otázok každý deň a zvedavosť si trónila na prvom mieste v rade vlastností. Možno si to ani neuvedomujeme, no naozaj je to tak, že deti sú oveľa kreatívnejšie ako dospelí. Neboja sa klásť otázky, experimentovať, objavovať nové a spájať nespojiteľné. V skutočnosti sa bez vlastného pričinenia, ovplyvnení spoločnosťou, pravidlami a každodennými stereotypmi, učíme byť nekreatívni.
6) Nezabúdajte na disciplínu a tréning
Kreativita nespočíva len v niekoľkých zaujímavých myšlienkach a v jednom dni trošku zmenených spôsobov. V kreativite sa totiž kvantita rovná kvalite. To znamená, že vám nestačí pár dní na uskutočnenie vlastných nápadov. Nestačí vám krátky zoznam inšpirácií. Potrebujete kvantá čerstvých kúskov myšlienok, nápadov, objavov, slov a na konci tohto dlhého zoznamu rôznych zdanlivo nesúvisiacich vecí sa môže objaviť povestná iskra, a zrazu presne viete, ako na to.
7) Odlíšte sa!
V súčasnosti je konkurencia naozaj obrovská. Nenechajte sa pomýliť chýrmi o tom, že kreatívni sú len ľudia s prirodzeným talentom. Čerpať inšpiráciu je v dnešnej dobe naozaj ľahké. Máme skvelý vynález – internet, pri ktorom môžete živiť svoju kreativitu doslova bez toho, aby ste opustili pohodlné kreslo vášho domova. Práve vďaka kreatívnym nápadom sa dokážete odlíšiť od ostatných. Svojmu produktu pridáte netradičnú a veľmi vzácnu hodnotu.
Buddha povedal, že svojimi myšlienkami tvoríme svet. Rovnako aj svoju vlastnú budúcnosť. Vytvorte si za pomoci vlastnej nápaditosti a snahy oveľa zaujímavejšie a pestrejšie roky svojho budúceho života.
Dnešná doba je ideálna pre kreatívnych ľudí. Máme množstvo zdrojov, možností a máme aj čas. Stačí chcieť. Kreativita totiž nie je len jeden iskrivý okamih, je to celé množstvo malých pozliepaných iskier, ktoré vo vás vrie a netrpezlivo čaká na explóziu.
Zdroje: pickthebrain.com , creativityatwork.com