Aké predmety pravidelne čistiť a dezinfikovať počas pandémie?

V čase pandémie čistite a dezinfikujte predmety, ktoré často chytáte do rúk, omnoho častejšie.
V čase pandémie čistite a dezinfikujte predmety, ktoré často chytáte do rúk, omnoho častejšie. / Foto: Unsplash

Hygienu by sme mali dodržiavať stále, no v čase pandémie by sme mali byť na čistotu predmetov, ktoré neustále používame, ešte náročnejší.

 

Aktuálna pandémia stále viac do popredia prináša dôležitosť správneho umývania rúk. Každý deň však naše ruky prichádzajú do kontaktu s rôznymi predmetmi, ktoré nás môžu potenciálne ohroziť. Podľa novej štúdie publikovanej v The New England Journal of Medicine môže koronavírus COVID-19 prežiť na rôznych materiáloch odlišne dlhý čas. Napríklad na plastových povrchoch či oceli prežije viac ako 72 hodín a na kartóne 24 hodín. Iný výskum potvrdil, že pri teplote 37°C môže nový koronavírus prežiť na materiáloch ako je sklo, látka či papier aj tri dni. Preto by sme si mali osvojiť správne techniky čistenia a dezinfekcie, aby sme vedeli lepšie chrániť seba a svoju rodinu.

 

Aký je rozdiel medzi čistením a dezinfekciou?

Čistenie predstavuje také aktivity, ktorými odstránime nečistoty a rôzne zárodky (baktérie a pod.) z rozličných povrchov. Čistenie však mikroorganizmy nezabíja, odstránením zníži ich počet a tým znižuje riziko šírenia infekcií.

Dezinfikovanie je naopak proces, v rámci ktorého dochádza k zníženiu choroboplodných zárodkov. Dezinfekcia nie vždy zahŕňa vyčistenie, avšak usmrtením choroboplodných zárodkov prispieva k prevencii šírenia infekcií.

 

Čo teda čistiť a dezinfikovať v čase pandémie?

1 | Ruky

Základom, na ktorý nesmieme zabúdať v týchto dňoch, je už spomínané umývanie rúk. Na umývanie nezabudnite po príchode domov, po ceste v MHD, pred a po príprave jedla, pred jedlom, pri kontakte s potenciálne znečisteným povrchmi či chorými osobami. Umytie rúk s mydlom a teplotou vodou by malo trvať ideálne 40 - 60 sekúnd. V prípade, že nemáte prístup k mydlu a vode, môžete použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu na ruky.  Správnu techniku umývania rúk nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

2 | Ochranné rúška

Keďže jednorazové rúška sú takmer nedostupné, veľa ľudí sa pustilo do výroby svojpomocných látkových rúšok. Mali by sme pamätať, že rúško si vždy nasadzujeme čistými, teda umytými alebo vydezinfikovanými rukami.

Látkové rúška možno používať opakovane, no po každom použití by sme ich mali oprať na 60 - 90°C, prípadne vyvariť a po vysušení vyžehliť. Iba tak si zaistíme, že rúško bude spĺňať svoj účel aj po opakovanom použití.

Nezabúdajme zároveň častejšie prať aj posteľnú bielizeň a uteráky. Po manipulácii s použitou bielizňou a rúškami si nezabudnite umyť ruky.

 

3 | Predmety dennej potreby ako mobil, notebook, kľúče, ovládač od televízora, riad, ale aj okuliare

Nedá sa jednoznačne povedať, ako často by ste mali tieto predmety dezinfikovať, záleží to od toho, ako často ich používate. Mobil sa v súvislosti s extrémne znečisteným povrchom, ktorého sa neustále dotýkame, skloňuje najčastejšie. V roku 2012 mikrobiológ Charles Gerba tvrdil, že je na ňom 10-krát viac baktérií ako na záchodovej mise. Pritom ho počas dňa chytíme do rúk aj 100-krát. A pokiaľ sa pohybujeme vonku, je predpoklad, že sa na jeho povrchu, ako aj na ďalších predmetoch, ktoré nosíme so sebou, usádzajú ďalšie nečistoty. Preto v čase sprísnenia hygienickým štandardov odporúčame čistenie týchto predmetov naozaj pravidelne, ideálne po každom návrate domov (napr. ak ste so sebou mali vonku telefón, notebook, kľúče a podobne). Nezabúdajte ani na dioptrické či slenečné okuliare, ktoré máte celodenne na tvári. Rovnako sa na nich usadzuje množstvo nečistôt. Na ich čistenie a dezinfekciu používajte špeciálne roztoky na čistenie okuliarov.

 

Nezabúdajte ani na dezinfikovanie okuliarov. / Foto Unsplash

 

Pri čistení notebooku začíname klávesnicou, následne obrazovkou, touch-padom, myšou a zadnou stranou notebooku a jeho bokmi. Pre odstránenie nečistôt môžeme použiť tzv. stlačený vzduch. Následne použijeme mäkkú handričku spolu s roztokom izopropylalkoholu a vody (v pomere 1:1). Notebook čistíme vypnutý a odpojený od elektriny.

 

Mobily a smartfóny by sme mali čistiť iba prostriedkami, ktoré odporúča výrobca. Bočné hrany a zadnú stranu väčšinou môžeme vyčistiť bežnými čistiacimi prostriedkami, no poškodenie hrozí v prípade čistenia displeja. Portál Android CentralApple odporúčajú nasledovné tipy pre čistenie a dezinfekciu telefónu:

 • Telefón čistíme v zásade vypnutý. Nesmie byť počas čistenia pripojený na nabíjačku.
 • Použite produkty v obsahom 70% izopropylalkoholu (napr. napustené obrúsky).
 • Telefóny neoplachujte.
 • Používajte mäkké handričky (nie uterák, ani papierové utierky, tie môžu zanechávať vlákna). 
 • Najlepším riešením je používať produkty originálne určené na čistenie telefónu.

 

Ak nemáte po ruke špeciálne prípravky BBC nedávno uverejnilo video, kde mikrobiologička Dr. Lena Ciric z University College London odporúča použitie namydleného tampónu, ktorým utrieme povrch telefónu a následne vyčistenie a vysušenie handričkou z mikrovlákien (ako sa používajú na čistenie okuliarov). 

 

Tieto prípravky môžeme rovnako použiť pri čistení inej elektroniky (vždy je nutné sa riadiť odporúčaniami výrobcu) a ovládača od televízora. Poslúžiť môžu aj pre vyčistenie kľúčov (aj kľúča od automobilu), hoci pri bežných kľúčoch zrejme môžeme použiť aj teplú mydlovú vodu.

Samostatnou témou je používanie riadu v rámci rodiny – umývaniu riadu by sme mali venovať zvýšenú pozornosť, používať saponát, teplú vodu a hubku na riad pravidelne meniť. Pokiaľ máme umývačku riadu, použime program, ktorý umýva pri teplote 70 °C.

 

Dezinfikujte povrchy vecí, ktoré často používate denne. / Foto: Unsplash

4 | Povrchy, s ktorými sme v častom kontakte

Pokiaľ chodíte z domu von, dotýkate sa napr. kľučiek vchodových dverí, držiakov v hromadnej doprave a podobne, nemáte istotu, že ste zdraví, aj pokiaľ nemáte príznaky. Preto by sme mali mnohé exponované povrchy v domácnosti čistiť a dezinfikovať denne. Medzi povrchy, na ktoré by sme nemali zabúdať sú:

 • kuchynská linka,
 • pracovný stôl,
 • kľučky,
 • stoličky,
 • spínače na svetlo,
 • umývadlo, spolu s kohútikom a batériou,
 • toaleta,
 • automobil – kľučka, volant, rýchlostná páka.

 

Povrchy umývame a dezinfikujeme v ochranných rukaviciach. Pokiaľ sú tieto povrchy znečistené, prv by sme ich mali umyť obyčajnou mydlovou vodou. Následne prejdeme na dezinfekciu, na ktorú nám môžu poslúžiť:

 • roztok voľne dostupného bielidla (v pomere asi 4 malé lyžičky bielidla na liter vody),
 • prípravky na báze alkoholu s obsahom aspoň 70%,
 • iné prípravky, ktoré sú určené na dezinfekciu povrchov v domácnosti.

 

Povrchy čistite v dobre vetranom prostredí a nikdy svojvoľne nemiešajte neznáme prostriedky.

 

Dodržiavať aktuálne odporúčania pre čistenie a dezinfekciu sa určite vymyká každodennej praxi väčšiny obyvateľstva. Nerobte paniku, ak na niečo zabudnete, no pokúste sa tieto hygienické návyky vo vašej domácnosti zaviesť čím skôr. Pamätajte pri tom na to, že aj bežne dostupné prostriedky sú dostatočne účinné. Zamerajte pozornosť na povrchy a predmety, ktoré používate vo vašej domácnosti najčastejšie. Platí, že vždy je lepšie urobiť pre ochranu zdravia svojho a svojej rodiny aspoň niečo, ako neurobiť nič.

 


Zdroje:
Centres for Disease Control and Prevention (6.3.2020). Clean & Disinfect. Interim Recommendations for US Households with Suspected/Confirmed Coronavirus Disease 2019.
Betáková, Tatiana, Virologický ústav BMC SAV, Prír. Fakulta UK, vyjadrenie odvysielané v Spravodajstve RTVS 18.3.2020.
Zdieľať na facebooku