Chcete, aby vaše deti milovali matematiku? Predstavte im tento úžasný a hravý svet inak

Sponzorovaný článok
Kniha Fakty a triky zo sveta matematiky z vydavateľstva Príroda
Kniha Fakty a triky zo sveta matematiky z vydavateľstva Príroda / Foto: Bigstock

Keď sa pozriete do dnešných tried, tak po prvých pár rokoch deti začínajú matematiku odmietať. Zdá sa im nudná, nezáživná a neraz i ťažká. A je to veľká škoda nielen pre ich budúcu kariéru, ale i reálny život. Ako im matematiku predstaviť v atraktívnom svetle?

 

Neraz deti zanevrú na matematiku preto, lebo o nej vedia veľmi málo. A pritom by stačilo zoznámiť ich so všetkými jej fascinujúcimi stránkami. Pravdou je, že mnohí z nás nevedia, ako na to. Teraz nám v tom môže pomôcť knižná novinka Fakty a triky zo sveta matematiky. 

Autori hneď v jej úvode píšu, že za neuveriteľne obrovský pokrok ľudstva od staroveku po súčasnosť môžeme ďakovať práve matematike. A zručnostiam, vedomostiam, ktoré vďaka nej máme. Či už ide o určovanie času, navigáciu, pestovanie plodín, pochopenie vesmíru, dizajn a staviteľstvo, zarábanie peňazí, počítače – v tom všetkom má prsty, teda v tomto prípade matematika.


No a knižka Fakty a triky zo sveta matematiky odhaľuje najdôležitejšie matematické myšlienky, ukazuje ako veci fungujú a môžu fungovať ešte lepšie a čo všetko sa dá vďaka matematike robiť.

 

Kniha Fakty a triky zo sveta matematiky z vydavateľstva Príroda /Zdroj: Príroda

 

Dozviete sa napríklad to, ako počítať nosom, ako zistiť čas bez hodiniek, ako používať súradnice, veľmi zaujímavá je kapitola Ako sa stať trilionárom. V knižke nájdete aj tipy, ako naozaj udržať tajomstvo, ako ohúriť svojich kamarátov odhadom, ako nachytať podvodníka a tiež ako vyhrať súťaž.


Súčasťou knihy sú aj príklady zo života a tiež rámčeky Vyskúšaj si, kde môžete otestovať rôzne informácie a predpoklady. Takže ak chcete trošku viac preniknúť do sveta matematiky a využiť túto vednú disciplínu pre svoj každodenný život, choďte si kúpiť novinku Fakty a triky zo sveta matematiky.

 

Ukážka z knihy vydavateľstva Príroda Fakty a triky zo sveta matematiky:

 

Ako ohúriť odhadom

Nie vždy je možné okamžite vypočítať presný výsledok, preto sa matematici často uchyľujú k odhadom. Odhad je rozumná približná odpoveď na danú otázku. Keď člen indickej kráľovskej rodiny stál pred zdanlivo nemožným výpočtom, uvedomil si, že by mohol výsledok celkom dobre odhadnúť vďaka svojim schopnostiam veci odhadovať.

 

1 Stará indická legenda hovorí, že brilantný matematik kráľ Rituparna sa raz chválil svojmu spoločníkovi, že vie, koľko listov je na strome.

2 Jeho spoločník mu neveril, preto dal strom zoťať a listy spočítať ručne. Kráľov odhad bol veľmi presný! Ako to dokázal?

 

Poďme rátať
ZAOKRÚHĽOVANIE A ODHAD

Kráľ Rituparna nespočítal všetky listy na strome. Len ich odhadol. Na to, aby tak mohol urobiť, najprv zrátal počet listov na niekoľkých halúzkach. Keď ich porátal, zistil, že väčšina halúzok mala 20 listov.

19 listov          20 listov                      21 listov

 

Potom kráľ potreboval vedieť, koľko halúzok je na každom konári. Počet halúzok na konároch, ktoré spočítal, bol v rozpätí 4 a 6, preto predpokladal, že väčšina konárov má 5 halúzok.

 

4 halúzky        6 halúzok                    5 halúzok

20 listov × 5 halúzok

× 10 konárov

= 1 000 listov

 

Kráľ nakoniec spočítal počet konárov – išlo o malý počet, preto ich mohol presne spočítať a nemusel odhadovať. Zistil, že strom má 10 konárov. Potom už len všetky čísla spolu vynásobil a zistil, že na strome je približne 1 000 listov.

 

Viac zaujímavostí o matematike nájdete v knižnej novinke z vydavateľstva Príroda Fakty a triky zo sveta matematiky

 

Čítajte viac o téme: Knihy pre deti, Matematika
Zdieľať na facebooku